Obrázok používateľa CEZ OKNO
Európsky parlament schválil pre kyber-útoky prísnejšie tresty

Podľa nových zákonov, ktoré by mala EÚ čoskoro schváliť, bude za útoky botnetov hroziť až 5 rokov väzenia. Kyber-zločinci budú v celej EÚ podľa nových pravidiel schválených Európskym parlamentom čeliť tvrdším trestom – pravidlá zahŕňajú aj vytvorenie kategórie špecifického prečinu používania botnetov.


Návrh smernice, ktorý parlament prijal vo štvrtok 4. júla definuje špecifické kyber-zločiny a uvádza pre ne aj špecifické sankcie. Smernica vyžaduje, aby krajiny EÚ poskytli pomoc iným členským štátom a odpovedali na urgentnú požiadavku na pomoc vrámci deviatich hodín v prípade kyber-útoku.

Obsah smernice už bol informatívne odsúhlasený členskými štátmi a zmluva by mala v krátkom čase nadobudnúť formálnu podobu. Členské štáty budú mať dva roky na to, aby smernicu implementovali v národnom práve.

Koncept obsahuje aj zákon, ktorý hovorí, že za používanie botnetov na vzdialenú kontrolu nad určitým počtom počítačov tým, že ich napadnú podlým softvérom, hrozí trest trojročného odňatia slobody.

Na druhej strane zločinci zodpovední za kyber-útoky proti „krízovej infraštruktúre“ ako napríklad elektrárne, dopravné a vládne siete, môžu vo väzení stráviť až päť rokov. To isté platí aj v prípade, že bol zločin spáchaný kriminálnou organizáciou alebo ak spôsobil vážne škody.


„Útoky na informačné systémy predstavujú rastúcu výzvu pre firmy, vlády a tiež občanov. Takéto útoky môžu mať za následok vážne škody a môžu podkopať dôveru užívateľov, čo sa týka bezpečnosti a spoľahlivosti internetu,“ povedala komisárka pre vnútropolitické záležitosti, Cecilia Malmström.


Spoločnosti alebo organizácie budú tiež zodpovedné za prečiny spáchané pre svoj vlastný benefit, napríklad keď si najmú hackera, aby získali prístup do databázy konkurencie.

Smernica, ktorá aktualizuje pravidlá platné od roku 2005 od členských štátov vyžaduje, aby umožnili sudcom odsúdiť zločincov na dva roky za nelegálny prístup alebo zasahovanie do informačných systémov, za nelegálnu interferenciu s dátami, za nelegálne sledovanie komunikácie alebo za zámerné vytváranie a predávanie nástrojov použitých na spôsobenie uvedených prečinov.

Na drobné prečiny sa smernica nevzťahuje, avšak záleží na každej krajine ako „drobný“ prečin zadefinuje.

Bloger Glynn Moody na sieti Twitter vyjadril obavy nad možnou „prílišnou zaangažovanosťou“. „Predpokladám, že vlády krajín EÚ môžu zneužiť zákony a môžu napadnúť programátorov a geekov.“

Smernica bude platiť pre všetky členské štáty EÚ s výnimkou Dánska, ktoré sa rozhodlo odstúpiť.

Jennifer Baker

Zdroj: itnews.com/criminal/64034/eu-parliament-approves-stricter-penalties-cyber-attacks

Preklad: Lucia Urbanová

exkluzívne.cez.okno


Rubriku "§" nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

Netiketa
http://cez-okno.net/rubrika/netiketa

ACTA je späť. Teraz sa volá CETA
http://cez-okno.net/clanok/acta/acta-je-spat-teraz-sa-vola-ceta


Sekcie: 
júl 13, 2013 23:54 popoludní

 

 

Top