Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zemetrasenie v Čile pravdepodobne skrátilo dni

Space.com (aktualizované o 21:43, 2. marca 2010) | Masívne zemetrasenie so silou 8,8 Richterovej stupnice, ktoré zasiahlo Čile pravdepodobne zmenilo rotáciu Zeme a skrátilo dĺžku dní na našej planéte, povedal vedec z NASA tento pondelok. Podľa vedca Richarda Grossa z Laboratória prúdového pohonu patriaceho NASA v Pasadene, Kalifornia siedme najsilnejšie zemetrasenie v zaznamenanej histórii, ktoré zasiahlo Čile túto sobotu mohlo skrátiť dĺžku dňa na Zemi o 1,26 mikrosekundy. „Pravdepodobne ešte pôsobivejšie je to, ako zemetrasenie posunulo rotačnú os Zeme“, povedal predstaviteľ NASA v pondelkovej aktualizácii.

Počítačový model, ktorý použil Gross a jeho kolegovia na určenie dôsledkov zemetrasenia zistil, že mohlo dôjsť k vychýleniu rotačnej osi zeme o 8 centimetrov alebo 2,7 miliárdsekúnd. Rotačná os Zeme nie je zhodná s magnetickou osou, ktorá okolo nej rotuje raz za deň rýchlosťou okolo 1,000 mph (1,604 kilometrov za hodinu).

Rotačná os Zeme je os, okolo ktorej je vyvážená Zem. Od magnetickej osi je vychýlená približne o 10 metrov.

Silné zemetrasenia už upravili dni na Zemi a os Zeme aj v minulosti. Zemetrasenie na Sumatre s magnitúdou 9,1 v roku 2004, ktoré spustilo smrtiace tsunami, pravdepodobne skrátilo deň na Zemi o 6,8 mikrosekúnd a vychýlilo jej os o približne 7 centimetrov.

Jeden deň na Zemi trvá približne 24 hodín. Počas roka sa dĺžka dňa postupne mení po jednej mikrosekunde. V zime narastá, keď sa Zem točí pomalšie a v lete klesá v lete, povedal v minulosti Gross.

Čilské zemetrasenie bolo oveľa slabšie ako to na Sumatre, ale jeho dôsledky na rotačnú os Zeme sú omnoho väčšie práve pre svoju lokalizáciu. Jeho epicentrum bolo v stredných šírkach Zeme a nie ako tomu bolo pri Sumatre, kedy bolo zemetrasenie pri rovníku. Prasklina, zodpovedná za zemetrasenie v Čile v roku 2010 dopadá na Zem v strmšom uhle ako prasklina, ktorá spôsobila zemetrasenie na Sumatre, povedal vedec NASA.

"Kvôli tomuto má prasklina v Čile silnejší účinok pri posune zemskej kôry vertikálne a tiež má väčší vplyv na posun rotačnej osi Zeme."

Gross povedal, že jeho zistenia sa zakladajú na dátach, ktoré sa mu už podarilo získať o zemetrasení v Čile. Keďže sa získavajú stále nové informácie, jeho predpovede sa pravdepodobne ešte spresnia.

Zemetrasenie v Čile zabilo viac ako 700 ľudí a spôsobilo rozsiahle zničenie krajiny Južnej Ameriky.

Podľa Európskeho Južného Observatória niekoľko obrovských teleskopov na púšti v Čile Atacama, ktoré má v správe, unikli škode.

Satelit NASA na meranie soli, ktorý sa mal nainštalovať na Argentínsky satelit obišiel tiež bez škôd. Toto zariadenie Aquarius sa nachádzalo v Bariloche v Argentíne, kde sa má nainštalovať na Satelit Aplicaciones Cientificas (SAC-D). Prevádzka, kde sa s týmto satelitom a zariadením pracuje sa nachádza približne 588 km od epicentra zemetrasenia v Čile.

Zariadenie Aquarius má poskytovať mesačné globálne mapy koncentrácie soli v oceáne, aby sa získali informácie o jej cirkulácií a jej úlohe pri klimatických zmenách.


Podrobnú tektonickú mapu Zeme nájdete na tejto adrese


Zdroj: http://www.msnbc.msn.com/id/35662192/ns/technology_and_science-space/?GT...
Z angličtiny preložila Lucia Oboňová
exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 04, 2010 14:21 popoludní

 

 

Top