KLIK

Obrázok používateľa CEZ OKNO
Exkluzívny rozhovor so Sokolom, šéfredaktorom portálu CEZ OKNO (2017)

Motto: “Aby tu bol dobrý, voľne dostupný internetový portál, plný ´alternatívnych´ informácií, ktoré však už zajtra môžu patriť k všeobecne uznávaným a samozrejmým faktom”
Sokol (2008)


Mária Lada: Spomínaš ešte, kedy vznikla prvá iskra/myšlienka vytvoriť portál s nezvyčajným názvom CEZ OKNO?

Sokol: Prvá iskra prišla pri organizovaní jedného podujatia, kedy som si naplno uvedomil, aké dôležité je mať svoj grunt. Dávali mi pocítiť, že bez nich som “nikto” a očakávali, že zrazím podpätky ako väčšina a budem skákať ako pískajú. Bol som riadne vytočený, ale pomohlo mi to začať si klásť správne otázky: OK, 5 korún vo vrecku, žiadne kontakty ani vlastné priestory, chcem robiť pre ľudí, AKO NA TO? A v tom momente prišla odpoveď: INTERNET! Tam som schopný s minimálnymi nákladmi vytvoriť a prevádzkovať v podstate čokoľvek a ak ma niekto bude štvať, vybavím to pár kliknutiami. Čo si urobím, to budem mať a nemusím sa nikomu doprosovať. Pamätám, že domov som šiel skoro behom. :) To že z toho vznikol portál zameraný na Poznanie pravdaže nebola náhoda, ale o tom neskôr...

Mária Lada: Čo bolo prvé: názov portálu, alebo jeho obsah? Podaril sa pôvodný zámer?

Sokol: Na začiatku bola biela obrazovka. Doslova. O robení stránok som nevedel prakticky nič. Ale nechcel som byť závislý na službách, ktoré poskytovali blogovacie platformy, tak som sa do toho musel poriadne zahryznúť. Sused mi nahodil Drupal a pustil som sa do editovania prvých článkov. Mať v dvetisícôsmom vlastný web bolo „naozaj niečo“ a redakčné systémy neboli ani zďaleka tak rozvinuté a užívateľsky prítulné ako dnes. Ako sa to celé bude volať? A vtedy mi v hlave zaznela melódia známej piesne Jara Filipa. Bolo rozhodnuté...

„Vitajte na stránkach nového magazínu CEZ OKNO venovanému Duchovnu a Ceste za poznaním“, to boli slová, ktoré pred skoro desiatimi rokmi otvorili portál, ktorý si dal za cieľ naplno využiť všetky výhody, ktoré Internet – okno, cez ktoré stále častejšie pozeráme, prináša. „Zasvätené komentáre, autorské preklady duchovných diel, výber z inšpirujúcich článkov prístupných na nete, najnovšie informácie z vedy a techniky – to všetko spolu s aktuálnymi informáciami o pripravovaných akciách a podujatiach nemusí byť hudbou až tak ďalekej budúcnosti.“ Takto som si to maľoval na úplnom začiatku. Odvtedy portálom prešli doslova státisíce ľudí. Bolo by dobré opýtať sa aj ich, či sa zámer podaril. :)

Mária Lada: Objavili sa nejaké pochybnosti? Alebo si hneď vedel, že áno, toto tu ešte nie je?

Sokol: Pochybnosti pravdaže boli. Ale skôr v blízkom okolí než vo mne. Mal som našťastie dosť rozumu, aby som o svojom zámere príliš nehovoril – ušetril som si tak kopec vysvetľovačiek a hlavne ubezpečovania na tému: „...uvidíte, mne sa to podarí...“ :) Boli tu a stále sú tu skvelí ›› PÚTNICI, no na Slovensku očividne chýbal projekt s ambíciou prinášať nepolitické alternatívne informácie každodenne, dlhodobo, systematicky a pokiaľ možno v celej šírke.

Z toho, čo sa internetom v oblasti duchovna vtedy šírilo, mi behal mráz po chrbte. Veľmi som túžil vytvoriť korektný priestor. Nemyslím tým „zbierku 100% neomylných právd a predpovedí“. Skôr prinášať dostatok informácií, hoc kontroverzných a neraz protichodných, na podporu duchovného povedomia a schopnosti samostatného rozlišovania. Boli i hlasy, ktoré ma nabádali k určitej forme elitárstva. Že predsa Duchovno je jedine „to a to“ a mal by som tam mať jedine „určité články“. No mne bolo jasné, že takýmto spôsobom „sterilné weby“ skrátka nefungujú. Nejde tu pravdaže o návštevnosť, mám na mysli ich reálny duchovný úžitok. Má zmysel portál, ktorým budem chodiť len ja a moji kamaráti?

Mária Lada: Čomu si sa venoval pred portálom?

Sokol: Roky som meditoval. Zámerne to spomínam ako prvé, aj keď sa obyčajne uvádza skôr niečo v štýle profesného životopisu. Ale práve toto je to podstatné, čo ma formovalo. Pred zhruba 25 rokmi sme dali dokopy meditačnú skupinu. Vtedy to nebolo ako dnes, keď je „in“ cvičiť jógu cez obedňajšiu prestávku i vo veľkých korporátnych firmách. A ľudí, ktorí mali naozaj duchovné ciele a nebrali to len ako trendy telocvik, bolo ešte menej ako dnes. Keď na to spomínam, mal som obrovské šťastie. Poznám prípady, že ľudia zle dopadli. Ja som hneď na prvý šup stretol naozaj správnych ľudí a skoro 15 rokov sme „makali“. Každý ako najlepšie vedel. Žiadne debatné krúžky, ani nacvičovanie „mačacieho chrbátu“ na karimatke kdesi na lúke. My sme pracovali s dychom a koncentráciou pod vedením ľudí, ktorí o tom niečo naozaj vedeli. 1-2 spoločné meditácie týždenne a pomedzi to doma tak 1-2 hodinky denne. Štúdium, semináre a sústredenia počas celého roka. Robili sme seriózne Indiu, neskôr Tibet. A potom som jedného dňa na spoločnej meditácii oznámil, že som tam posledný krát a... začal som na nete uverejňovať “divné články”. :) Asi tak nejak sa to vtedy navonok mohlo javiť. Vysvetlím:

Keď človek zanechá meditačnú skupinu, berie sa to ako duchovný pád, neúcta k Náuke a hrubá ignorancia k možnosti naozaj duchovne na sebe pracovať. No neboli sme žiadna sekta, problémy mi nik nerobil. Vnímal som to skôr ako „rozvod, keď vzťah už dávnejšie nefunguje ako má a najlepším riešením je odísť“. Vtedy som mal navyše dosť problémov sám so sebou a s radikálnou zmenou života. Zmenou všetkého, čomu som veril a považoval za dôležité. Vedel som, že jedna veľká kapitola skončila a že začína nová, ktorej asi zas ľudia okolo mňa nebudú chcieť tak úplne rozumieť. Skrátka robím veci, ktorým verím a považujem ich za dôležité a veľmi zriedka sú v súlade s aktuálnou spoločenskou paradigmou. S mainstreamovou, no i s tou tzv. alternatívnou. Za tie roky som si na tento status zvykol a zdá sa, že, našťastie, už aj moje najbližšie okolie.

Mária Lada: Portál je plný zaujímavých informácií, článkov a videí, povieš nám o tom niečo viac?

Sokol: K dnešnému dňu je tam vyše 11 000 článkov a videí. Pomáhalo a pomáha viacero dobrovoľníkov, ale v podstate je to „hora, ktorú som s pomocú Božú navozil“ za posledných skoro 10 rokov. Spomenul som si na Viktora Kubala. Keď mu položili otázku, ako vzniká animovaný film, odpovedal: „To si sadnete k štósu papierov a nevstanete, kým nie sú všetky pomaľované.“ :) Je to skrátka celé o vytrvalosti a koncepcii. U Viktora Kubala určite aj o talente. Skopírovať odniekiaľ článok, alebo niečo sem tam preložiť, už dnes zvládne skoro každý. Avšak prevádzkovať roky portál s takým záberom, dennou aktualizáciou a neustále ho rozvíjať, nie je hračka, to mi môžete veriť. Ako sa Internet vyvíjal, prichádzali ďalšie nápady. Dnes už je v podstate samozrejmé, že veľké portály produkujú i vlastné podcasty a videá. V tomto smere CEZ OKNO nie je výnimkou.

Mária Lada: Pár rokov dozadu si začal robiť Správy. Potom si s tým prestal. A teraz opäť uzrú svetlo sveta. Čo ťa k tomu priviedlo?

Sokol: V 2012 som s kamarátom urobil dva „pilotné diely“. Bolo v tom veľa nadšenia, ale nemali sme to dostatočne premyslené. A tak to aj dopadlo. Musel som rešpektovať, že s rozpočtom, ktorý som mal k dispozícii, sa to na úrovni pravidelne robiť nedá. Video ma však lákalo stále viac. Postupne som dokupoval mašinky a začal sám ►natáčať. A tento ►Letný Slnovrat som pochopil, že už na to mám. Vnútorne. Prosto dozrel čas. Nevyhral som v športke, nie je v tom žiadny sponzor, ani grant. Skrátka viem veľkú väčšinu nárokov takého projektu pokryť vlastnými silami a navyše sa postupne hlásia noví Tvorcovia, ktorí sa chcú do projektu zapojiť. Takže to oficiálne rozbiehame, zatiaľ štvrťročne. Ideme do toho naplno. Keď to ›› ľudia podporia, bude to častejšie. Samozrejme kamaráta, s ktorým sme robili pilotné časti nahováram znova. :) Je to pracant a talent schopný urobiť veľa pre dobro veci. Budem veľmi rád, ak sa spolupráca obnoví. Touto cestou ho pozdravujem, on vie o kom hovorím ;)

Mária Lada: Aký obsah budú Správy mať? Na čo sa môžeme tešiť?

Sokol: Rozhodol som sa pre formát striktne „bez geopolitiky a konšpirácií“. K týmto témam som jednak nemal nikdy príliš blízko a v súčasnosti už naplno funguje viacero špecializovaných projektov. Načo nosiť drevo do hory. Zameriame sa na Duchovno. Verte neverte, projektov venujúcich sa tejto oblasti seriózne a na úrovni je stále ako šafránu. Problémom už dnes nie je nedostatok ľudí, či internetových stránok takto zameraných. Avšak to, čo sa v súčasnosti za Duchovno bežne považuje, je viac než bizarné. Niekedy si pripadám ako na Klondajku. Ryžujú tu ľudia bez škrupúľ a hrubo zneužívajú dôverčivosť a neznalosť ľudí. A projekty, ktoré sa duchovnými témami zaoberajú, často uverejňujú aj materiály pochybnej kvality len preto, že je to trendy a ľudia si to žiadajú. Vieme, že sa to dá robiť aj inak. Ale hlavne chceme venovať svoju Energiu a Talent niečomu, čomu naozaj veríme a vítaní sú všetci, ktorí to cítia rovnako.

Keď som v roku 2008 začínal, nebolo zrejmé, ako má taký „portál 21. storočia“ vlastne vyzerať. Podobne to vnímam i dnes, keď rozbiehame nové ›› SPRÁVY. Nemáme záujem priblížiť sa formátu veľkých mainstreamových projektov, ani tomu, čo je dnes bežne považované za alternatívne. Skôr cítime svieži vietor niečoho nového, ostávame otvorení a nechávame sa prekvapiť, kam nás to posunie, hoci základnú štruktúru a smerovanie máme jasné. Môžete to všetko vidieť už v prvom bloku ►Správ, kde budú ešte do polky septembra postupne pribúdať ďalšie videá. Táto sekcia má už vyše 100 000 pozretí, takže záujem je.

Mária Lada: Dostala sa ku mne informácia, že SPRÁVY CEZ OKNO budú mať svoj vlastný web?

Sokol: Je to pravda. Už na tom pracujem. Projekt si žiada rozhodne iné stvárnenie, než má klasický, na článkoch postavený portál. Ten však ostáva naďalej vlajkovou loďou. Video formát je jeho logickým rozšírením. Nie je to tak úplne internetová televízia, aj keď toto slovné spojenie používam, aby ľudia vedeli, o čom je reč. Aj naďalej pracujeme vo voľnom čase a z domu. Pravdaže, jedného dňa z toho môže byť aj regulérna internetová TV. Budem to dotovať tak ako portál celé tie roky, no má to svoje limity. Ak však ľudia začnú pravidelne prispievať, môžu sa začať diať naozaj ›› VEĽKÉ VECI, ktoré môžete podporiť TU A TERAZ.

Mária Lada: Na celom portáli som dodnes nikde nenašla tvoje foto ani nič bližšie o tebe – dôvod?

Sokol: Na samom začiatku som si povedal, že nepôjdem cestou sebaprezentácie. Nech je ma vidno cez moju robotu. Ale je fakt, že nič netreba preháňať. Navyše, blíži sa 10-ročnica portálu – a to je obdobie, ktoré som si stanovil ako určitý predel. Po desiatich rokoch sa zvykne ukázať, o čom projekt, i ľudia okolo neho, naozaj sú. Či obstáli vo svetle pôvodného zámeru. A okrem toho nahováram ľudí pred kameru, tak som si povedal, že pôjdem príkladom – chystám video, v ktorom sa fanúšikom portálu prihovorím vlastne prvý krát od jeho založenia. A to nie je všetko. ›› Pozývam Tvorcov, teda sám pôjdem s kožou na trh medzi prvými. Zverejním svoju ›› hudbu i ›› ďalšiu tvorbu..

Mária Lada: Máš svoju obľúbenú tému? Srdcu blízku?

Sokol: Duchovno ako také. :) Za to skoro štvrťstoročie, čo sa mu intenzívne venujem, som bol svedkom všeličoho. Je to dostatočne dlhé obdobie, aby si človek všimol a uvedomil určité zákonitosti. Pamätám si, ako sa ľudia začínali vážne zaujímať o indické náuky, ako sa doslova do módy dostával budhizmus a Tibet, neskôr channeling a šamanizmus, či mystika raného kresťanstva a nedávne regulérne šialenstvo okolo roku 2012. Jednu vec mali všetky tieto obdobia spoločné. Vždy sa našli ľudia, ktorí razili len to svoje a hlasno kričali: „Jedine skrzeva!“. Že práve ich smer je jediný pravý a všetky ostatné sú tak nejak pomýlené, zastarané a „nie naše“. Dnes je to tu opäť a bez toho, aby si to väčšina ľudí všimla (česť výnimkám). Mocný vzostup záujmu o slovanstvo a ono známe „JEDINE SKRZEVA“ počuť opäť. V tomto prípade: „Jedine skrzeva Slovanstvo!“ Čo mi na tom vadí? No aké hlúposti sa často šíria ruku v ruke s hodnotnými informáciami. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale niekedy mi to pripadá ako súťaž, kto vytresne grandióznejší nezmysel dokazujúci veľkosť Slovanov. To, že sú naše dejiny naozaj slávne a čaká nás veľká budúcnosť, je viac než pravdepodobné, no odmietam sa podieľať na šírení vyložených bludov a fantazmagórií iba preto, že to teraz ľudia chcú a asi aj potrebujú počuť. Sú tu však i Úprimní, Ozajstní a Rozvážni, ktorých pravdaže radi podporíme.

CEZ OKNO si zachová aj v týchto časoch chladnú hlavu a svojim čitateľom, poslucháčom a divákom poskytne kvalitné a podnetné dáta potrebné na správne zorientovanie sa v búrlivých vodách spirituality dnešných dní. Na našej krásnej planéte je viacero nasledovaniahodných duchovných smerov a portál Vám tak ako v minulých rokoch bude poskytovať i naďalej koordináty potrebné pre Vaše vlastné, jedinečné výpravy za Poznaním...

 
SÝPKY SVETLA
Skupina na Facebooku

Pridať sa do skupiny

Všetky naše špecializované kanály spoločne, prehľadne a vždy poruke...

 

Sokol
Zakladateľ a šéfredaktor portálov CEZ OKNO a ›› KEMET. Po Gymnáziu vo Zvolene študoval na UMB v Banskej Bystrici. Organizátor festivalov SLNOVRAT, podujatí ČAJOMIL ROKA a ZLATÁ MYŠ, tvorca e-magazínov ›› AVE EVO, ›› ČAJOMIL, ›› UFO Noviny a projektov ›› ARCHEO+, ›› MIESTA a ›› SHOP CEZ OKNO

Roky sa na všemožné spôsoby alternatívne točí okolo internetu. Snaží sa do duchovného mainstreamu dostať skutočne transformačne hodnotné informácie. ›› Slovan, ktorý obdivuje ›› staroveký Egypt, ›› Madam Blavatskú i materiály ›› Tvorcov Krídel, či ›› Abrahama Hicks. V kondícii aj vďaka ►šaolinskému Čchi-kungu. Neskryje vášeň pre Hudbu a všetko Pekné, Ozajstné a Pravdivé. Chce naplniť krédo: “Nelietať privysoko, skôr Vidieť...”

Mária Lada

Žena tvorivá.

Miluje život so všetkým čo ponúka. Manželka a matka dvoch krásnych detí. Konzervatórium v Žiline – klavír, FiF UK v Bratislave – Hudobná veda, Fakulta telesnej výchovy a športu FTVŠ v Bratislave – špecializácia fitness. Pracovala v oblasti reklamy v agentúre a printových médiách. Popri tom začala aj svoju vlastnú tvorivú cestu.

Čo má rada? No, okrem svojej rodiny ;) rannú meditáciu, kávu, pozerať len tak z okna von na stromy (nielen pri prechádzke), počúvať spev vtákov, chodiť bosá po tráve, občas si v nej zatancovať. :) Naše (slovanské) tradície, ale aj to, ak sa jej podarí niekoho rozosmiať, poradiť mu, alebo len tak porozprávať sa, spontánne niečo darovať, vylepšiť...

KLIK


Ďalšie exkluzívne rozhovory nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

Exkluzívny rozhovor so Sokolom, šéfredaktorom portálu KEMET.sk
https://www.cez-okno.net/clanok/exkluzivny-rozhovor-so-sokolom-sefredakt...

Editoriál: JEDNO alebo OBE KRÍDLA?
https://www.cez-okno.net/clanok/editorial-jedno-alebo-obe-kridla

HOVORY CEZ OKNO
https://www.cez-okno.net/hovory-cez-okno

VIDEOHOVORY CEZ OKNO
https://www.cez-okno.net/video-hovory-cez-okno


september 01, 2017 22:26 popoludní

 

 

Top