Obrázok používateľa CEZ OKNO
Exopolitická filmotéka – klasická 50. léta

Vraťme se na okamžik v čase a vydejme se na prohlídku prvních filmů sci-fi s tématikou mimozemských bytostí a létajících talířů. Možná vás překvapí, že jejich éra začala ve velkém již v 50. letech a filmy byly značně populární. Samozřejmě z dnešního hlediska dosahovaly vskutku skrovné úrovně speciálních efektů, nicméně svým poselstvím jsou, alespoň některé, poutavé dosud. Samozřejmě se jedná o žánr science-fiction, různé kvality, v určitých ohledech však tyto filmy, jak uvidíte, odrážejí i mnoho pravdivého, rozhodně stojícího i dnes za zamyšlení.


Se začátkem 50. let 20. století začalo v mnohém neobyčejné období. Téma létajících talířů a hrozby zničení atomovými zbraněmi se staly více než aktuálními. Dokládá to i množství filmů s touto tématikou objevujících se poprvé právě v této době. Určitě nikoli náhodou je to doba prvních masových pozorování lodí, zároveň s tím i doba horečného vyvíjení nového druhu ničivé zbraně - termonukleární - a také doba prvních kontaktérů a prvních zpráv od Aštara, Venušanů a dalších mimozemských ras a bytostí. Na veřejnosti se objevují Adamski, Van Tassel a další. Množí se varovné zprávy o hrozícím nebezpečí. Studená válka je přitom na spadnutí.

Hned na počátku této doby se již v roce 1950 objevují první sci-fi filmy, jejichž obsahem je kontakt s mimozemskou rasou, po nich následují další - každý rok stále více příběhů o mimozemšťanech a létajících talířích. Kupodivu jejich kvalita (alespoň v 50. letech) nevzrůstá, je to spíš naopak - filmy z prvních let tohoto období jsou jedny z nejlepších vůbec, později se objevuje mnoho béčkových filmů sázejících jen na senzaci.

Některé z filmů 50. let bude zajímavé si připomenout. Jsou mezi nimi i známé a slavné filmy jako "Den, kdy se zastavila Země", "Návštěva z Vesmíru", "Válka světů" a další. Vydejme se tedy nyní na prohlídku historické exopolitické filmotéky - sci-fi filmů klasických 50. let, prvních s tématy UFO a mimozemšťanů, a toho, jak byli tehdy vnímáni.

Invaze z Marsu (Invaders from Mars), 1953

Invaze z Marsu je velice strašidelný a znepokojivý film. Jako zřejmě vůbec první přináší téma infiltrace mimozemšťanů do americké společnosti skrze čipy implantované do lidí - a to již v r. 1953!

Z Vesmíru jednoho dne přilétá létající talíř, přistane na území USA a ukryje se pod zem. Obyvatelé nedalekého městečka se po nějakém čase začínají chovat velice podivně. Malý chlapec zjistí, že lidem v okolí jsou implantovány čipy do mozku, skrze které je mimozemšťané ovládají. Co se týče vetřelců, uvažuje se jako o místu jejich původu o Marsu. Podle vědců by Marťané mohli žít v podzemních městech nebo na orbitálních stanicích. Mohou také trvale žít v plně soběstačných vesmírných lodích. Říká se, že by to mohli být kříženci lidí a robotů. Jako důvod jejich invaze se ukazuje být lidmi vyvinutá atomová energie ohrožující vnější vesmír a plánované vyslání atomových raket do vesmíru americkou armádou a vědci. Invaze implantátů je zaměřena zejména na vědce zapojené do projektu s atomovými raketami, kteří jsou pod útokem nejvíce. Velmi rychle zasahuje americká armáda, jenže se ukazuje, že i v jejích řadách se objevují implantovaní lidé. Naštěstí je lze poměrně snadno rozeznat. Je nalezeno místo, kde přistála vesmírná loď a pod ním je objevena podzemní základna. Američtí vojáci útočí a bojují s mimozemšťany pod zemí. Ti se chovají jako roboti, které ovládá centrální mozek. Mají tam i laboratoře, kam unášejí lidi a dávají jim implantáty. Nakonec vojáci vše vyhodí do povětří... Velice napínavý a strašidelný film. Jeden z prvních tohoto námětu, po němž následovala řada dalších filmů s tématem "skryté mimozemské invaze". Film je jako jeden z prvních barevný.

Návštěva z Vesmíru (It Came from Outer Space), 1953

Zdařilý snímek se zajímavými speciálními efekty byl v r. 1953 dokonce natočen a v kinech uváděn v 3-D. Vzhledem k napínavému ději a hororové atmosféře to musel být nezapomenutelný zážitek!

Na území USA se zřítí meteor, o němž však místní astronom zjistí, že to byla mimozemská loď. Postupně také pozoruje znepokojující změny v chování některých místních lidí - chovají se jako vyměnění. Nakonec se vše vyjasní: mimozemšťané z havarované lodi unášejí místní lidi, dělají z nich dvojníky a berou si jejich podobu, aby se mohli pohybovat ve společnosti a plnit své úkoly - potřebují získat materiál pro opravu lodi, aby mohli znovu odletět domů, což se jim nakonec podaří. Všichni unesení lidé jsou bezpečně navráceni. Snímek je výjimečný tím, že na rozdíl od většiny podobných zde mimozemšťané nejsou vyloženě zlí, jen jsou příliš odlišní, aby mohli s lidmi přímo vejít do kontaktu. Říkají, že lidé nejsou připraveni, byli by zděšeni a předčasné setkání s nimi "by přineslo destrukci".

Den, kdy se zastavila Země (The Day the Earth Stood Still), 1951

Vlastně jeden z prvních slavných filmů s tématikou mimozemšťanů, přitom myšlenkově velmi zdařilý. Opět je hlavním tématem přistání vesmírné lodi a kontakt se zástupcem vyspělé vesmírné civilizace. Přistání přímo ve Washingtonu před Bílým domem se však pro vesmírného vyslance jménem Klaatu ukáže jako nešťastný nápad - ihned po přistání jeho loď obklopí američtí vojáci a ve chvíli, kdy má dojít k oficiálnímu kontaktu, jej postřelí. Naštěstí není zraněn, dohoda s americkou vládou se však ukazuje nemožná, navíc je uvězněn.

Klaatu unikne a skrývá se inkognito mezi obyvateli města. Všude je vyhlášeno pátrání, které se rychle mění v masovou hysterii. Přitom se ukazuje, že vesmířan je přátelský a má mírovou misi - chce mluvit před zástupci všech států světa o nebezpečí hrozící planetě Zemi. Tím nebezpečím jsou však sami lidé - je jím lidská agresivita a války. Není přímo řečno, odkud vesmírný vyslanec je, dá se ale odhadnout, že z některé ze sousedních planet. Znají dobře pozemskou kulturu i politickou situaci, sledují prý rozhlasové vysílání již několik let. Na ukázku svých sil vyřadí na půl hodiny na celé planetě všechen elektrický proud a všechny stroje. Nikdo již nepochybuje, štvanice na vesmířana však trvá. Při honičce v ulicích města je zastřelen vojáky. Na Zemi však s ním ale přiletěl také robot s neomezenými silami, kterého se jen tak tak podaří zastavit, aby vše nezničil. Robot oživí Klaatua a následuje závěrečná scéna: vesmírný vyslanec v podání Michaela Rennieho stojí na létajícím talíři na trávníku před Bílým domem a hovoří k vědcům z celého světa ve slavném proslovu, který si zaslouží, aby zde byl celý uveden.


Klaatu: Vesmír se zmenšuje každým dnem a hrozbu agrese jakoukoli skupinou, kdekoli, již nelze tolerovat. Bezpečnost musí být pro všechny, nebo nikdo nebude v bezpečí. To však neznamená vzdání se svobody, s výjimkou svobody jednat nezodpovědně. Vaši předkové to věděli, když vymýšleli zákony k vládnutí nad sebou a najali policisty k jejich prosazování. My, z jiných planet, jsme již dávno přijali tento princip. Máme organizaci pro vzájemnou ochranu všech planet a pro úplnou eliminaci agrese. Zkouškou pro každou takovouto vyšší autoritu je samozřejmě policie, která ji má podporovat. My jsme pro naše policisty vytvořili rasu robotů. Jejich úkolem je hlídkovat nad planetami v kosmických lodích, jako je tato, a zachovávat tam mír. V případě agrese jsme jim dali plnou moc nad námi. Tato síla nemůže být odvolána. Při prvním náznaku násilí působí automaticky proti agresorovi. Trest za vyprovokování jejich činnosti je příliš hrozný, než aby jej někdo riskoval. Výsledkem je, že žijeme v míru, bez zbraní a armád, bezpečně a s vědomím, že jsme chráněni před agresí a válkou, volní věnovat se prospěšnějším záležitostem. My nepředstíráme, že bychom dosáhli dokonalosti, máme však systém, který funguje. Přišel jsem, abych vám předložil tyto skutečnosti. Nezajímá nás, jak řídíte vaši vlastní planetu, pokud ale hrozíte rozšířením násilí, bude vaše Země změněna v popel. Vaše volba je jednoduchá: připojte se k nám a žijte v míru, nebo sledujte váš současný kurs a čelte vyhlazení. Budeme čekat na vaši odpověď. Rozhodnutí spočívá na vás.

Rudý Mars (Red Planet Mars), 1952

Snímek je skoro více politickým thrillerem než sci-fi. Zápletka filmu se točí okolo navázání rádiového kontaktu s vyspělou civilizací Marsu, které se podaří jednomu americkému vědci. Událost se stane světovou senzací.

Marťané podle zachycených sdělení žijí v nesmírně vyspělé společnosti, užívají kosmickou energii a žijí v míru. Na Zemi ale optimistické zprávy komplikuje řada věcí: mimozemšťané užívají převratné technologie schopné snížit zaměstnanost o 90%, proti tomu ale protestují pracující, vypukají stávky. Zprávy o marťanské společnosti způsobují na Zemi paniku, americká ekonomika zažívá krach. Armáda a prezident váhají s pokračováním kontaktů kvůli ohrožení národní bezpečnosti. Pak je zde politická situace - napjatá atmosféra studené války a strach ze zneužití informací Rusy. Obě strany se snaží využít kontaktu pro sebe a proti svému protivníkovi. Navíc zprávy z Marsu zachycuje také bývalý nacista pracující nyní pro Sověty. Sověti se jimi snaží destabilizovat Západ. Mars se stává politickou záležitostí... Pak však přijde nové sdělení. Nově zachycená zpráva se liší od předchozích, které byly spíše technického charakteru. Tato v prezidentově výboru vyvolá zmatek - píše se v ní totiž, že pochází od duchovního vůdce, "božského" vůdce Marsu. Uvádí se v ní: "Obdrželi jste poznání, ale využili jste je k destrukci. Před sedmi dobami života vám bylo řečeno, abyste milovali dobro a nenáviděli zlo. Proč jste zavrhli pravdu?"

Sedmi dobami života, zjistí, se myslí doby Marťanského života, trvající průměrně 300 let, dovodí si tedy, že mimozemšťané dali lidem křesťanství a že to je to, co jim umožňuje žít v míru a blahobytu. Prezident navzdory svému štábu nařídí zprávu odvysílat do celého světa. Během projevu říká, že "lidé uctívali falešné bohy", a že je čas "následovat Betlémskou hvězdu". Ve světě nastává revoluce a lidé se obracejí ke křesťanství. V Rusku také, což způsobuje pád komunistického režimu. K závěru se sice ukáže, že zprávy ve skutečnosti posílal bývalý nacistický vědec toužící po světovládě, záhy se ale zjistí, že do těchto zpráv zasahoval někdo zvenčí a zvláště poslední zprávu od "spirituálního vůdce" zjevně poslal někdo cizí, někdo zvenku. Film je zajímavý svým nečekaným spojením politické zápletky a křesťanského tématu. Navzdory dobovému ideologickému zabarvení zůstává zajímavým přínosem do exopolitického filmového fondu.

Zakázaná planeta (Forbidden Planet), 1956

Známý film, nominovaný na oscara za speciální efekty. Vojenská průzkumná loď přistává na neznámé planetě a objevuje, že zde kdysi žila velice vyspělá civilizace Krell, která po sobě zanechala spousty technického vybavení. Celá planeta je vlastně dutá a skrývající obrovské tajemství - stroj, který dokáže plnit všechna přání, zhmotnit jakékoliv myšlenky svého uživatele. Jediný obyvatel této planety se tento stroj naučil používat a vytvořil si kolem sebe malý ráj. Má to ale háček - stroj plní nejen vědomá přání, ale i podvědomé myšlenky. Tím se vysvětlí to, že tato vyspělá civilizace před 200 000 lety po uvedení přístroje do provozu přes noc zanikla...

Marťan z létajícího talíře (Flying Disc Man from Mars), 1950

Dvanáctidílný film na pokračování. Po vyvinutí nového typu paprskové zbraně Američany je vysláno letadlo s touto zbraní, aby sestřelilo neznámý objekt, který se často objevuje na radaru ve velké výšce nad vojenskou oblastí, a o němž tuší, že by to mohl být létající talíř. Pilot objekt vskutku sestřelí a ten havaruje. Přirazivší vědec zjistí, že to byl létající talíř. Oficiálně je sděleno, že bylo sestřeleno letadlo, a že z něj nic nezbylo. Jedna bytost ale havárii přežije - je to mimozemšťan, lidského vzhledu - se kterým začne vědec komunikovat. Říká mu, že je z Marsu, že nás dobře znají a že naslouchají lidem od té doby, co vyvinuli rádio. Havárie narušila jeho plány, chtěl však stejně přistát. Pokračuje:

"Od té doby, co vy lidé jste začali pracovat s atomovou energií a s výbušninami, vás pozorně sledujeme. Udržujeme velké atomové hlídkové lodě, trvale umístěné za hranicí vašeho gravitačního pole. Z nich konáme podrobnější výzkumné inspekce v malých létajících talířích jako je ten, ve kterém jsem letěl, než jste mě sestřelili... My máme atomovou energii více než století. A když naše přístroje na měření radiace ukázaly, že vaši vědci dělají pokroky v práci s atomovou energií, bylo rozhodnuto vyslat nás sem, abychom vás vedli... S neomezenými atomovými zbraněmi by vaši lidé mohli snadno zahynout zničením tohoto světa, což by bylo fatální pro celý sluneční systém, včetně naší planety. Takže jsem tady proto, abych viděl, že je váš svět dán pod kontrolu nejvyššího vládce vesmíru."

Mimozemšťan ale není přátelský. Nabídne vědci spolupráci - vyspělé zbraňové technologie výměnou za ovládnutí celého světa. Ukáže se, že vědec je nacista a za války všemožně podporoval Hitlera a snahy o světovou diktaturu. Nabídku přijme - má se stát vládcem světa pod vedením Marťanů. Dávají dohromady zločineckou síť spiklenců a kriminálních živlů. Marťané vybudují podzemní základnu, ze které vše řídí. Nastávají boje o to, kdo zvítězí...


Tento výčet filmů rozhodně není úplný - během 50. let vzniklo mnoho desítek podobně zaměřených filmů, ne všechny však v sobě mají nějaké hlubší poselství - mnoho jich jen využilo tehdejší módní vlnu a z tématu UFO udělalo jen planou zábavu. To se ovšem jistě netýká řady snímků, na příklad těch zde uvedených, z nichž některé patří do zlatého fondu kinematografie i dnes a dočkaly se často i jednoho či více remaků - např. "Den, kdy se zastavila Země", 1951, 2008, "Invaze z Marsu", 1953, 1986, atd. Pokud vezmeme ty kvalitnější snímky, vidíme, že obsah těchto filmů je až znepokojivě podobný a vůbec ne nerealistický. Na příklad promluva mimozemšťana Klaatua si v ničem nezadá s poselstvími zveřejňovanými Van Tasselem. Téma vesmírného vyslance se objevuje několikrát - někdy má lidskou podobu, někdy si lidskou podobu jenom "vypůjčí", aby mohl kontaktovat pozemské obyvatele a vládce zemí.

Z hlediska postojů mimozemské civilizace jsou zde dva druhy filmů - jedny zobrazují vesírnou rasu jako přátelskou, druhé jako nepřátelskou. Zarážející je množství filmů, jejichž tématem je invaze z vesmíru. Spousta filmů donekonečna různými způsoby ukazuje střet s vyspělejší civilizací z vesmíru, filmy ve stylu "Dne nezávislosti", a to již od našich 50. let (viz jen názvy mnoha filmů jako: Invaders from Mars, War of Worlds, Killers from Space, Invasion of the Saucer Men, Invisible Invaders, ...). Invaze probíhá přímým otevřeným bojem, nebo skrytou infiltrací a pokusy o ovládnutí zevnitř. Proč se zde objevuje tolik strachu z invaze z vesmíru, kde se vzal? Nějaký důvod zde určitě být musí. Stejně často jsou ale také mimozemšťané líčeni jako přátelští a snažící se o záchranu naší planety před zničením. Zde jsou to naopak lidé, kteří se chovají nebezpečně a nezodpovědně. Mimozemské civilizace přicházejí, aby lidstvo varovaly a nasměrovaly na lepší cestu. V téměř všech filmech je důvodem ke znepokojení mimozemšťanů a k jejich návštěvě lidské zahrávání si s nebezpečnými silami atomu, které může zničit nejen nás, ale i další světy. Vzpomeňme, že to je stejný motiv mimozemšťanů popisovaný skoro všemi kontaktéry (skutečnými). První kontaktérské zprávy hovoří právě o varování před atomovými zbraněmi a o potřebě spirituálního vývoje. V tomto se s nimi filmy z 50. let naprosto shodují. Jaderné nebezpečí bylo tehdy asi vskutku bezprostřední...

Tolik z krátké přehlídky prvních, klasických filmů s UFO-tématikou...

Ladislav Zelinka

Zdroj: http://www.exopolitika.cz/


FILMOVÁ FIKCIA, ALEBO FAKT? Seriál nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

PROMETHEUS
http://www.cez-okno.net/clanok/prometheus

MEN IN BLACK III
http://www.cez-okno.net/clanok/badanie/filmova-fikcia-alebo-fakt-men-in-...

AVATAR
http://www.cez-okno.net/clanok/avatar


december 13, 2014 14:53 popoludní

 

 

Top