Obrázok používateľa CEZ OKNO
USO – Neidentifikované podmořské objekty

Většinou se setkáváme se zkratkou UFO, kterou dobře známe a víme, že se jedná o neidentifikované létající objekty. Avšak neidentifikované objekty se neomezují jen na oblohu. Za posledních několik let se začala objevovat kromě zkratky UFO ještě další – USO (Unidentified Submarine Objects, někdy také Underwater Submerge Objects). Takto se začaly pojmenovávat objekty, které byly pozorovány v mořích a oceánech, ale také na velkých jezerech či řekách. Do dnešní doby existuje množství výpovědí očitých svědků, jsou to námořníci, kapitáni, důstojníci, rybáři a domorodí obyvatelé popisující pozorování nebo setkání s neznámými podmořskými plavidly. Ponorky zachycují na svých sonarech neznámé zvuky, na obrazovkách podivné objekty, které tam v tu dobu nemají být a veškeré pokusy o navázání spojení se ukázaly jako liché.

Objekty byly nejrůznějších tvarů, pohybují se pomalu, ale také rychleji než nejrychlejší ponorky a torpédoborce. Někdy záhadně zmizí a objeví se na jiném místě. Často se z moře vznesou přímo do vzduchu, jako by jim nic nestálo v cestě. V mnoha případech linie oddělující UFO od USO je tenká. Není tak neobvyklé, že se objekty doslova katapultují z vody, visí nad hladinou a pak buď zmizí, nebo odstartují obrovskou rychlostí pryč.

USO – jev z pradávna

Stejně jako UFO, pozorování jeho podvodního ekvivalentu sahá až k začátku civilizace, do kultury v Mezopotámii. Lidé tehdejších časů věřili, že všechno, co se naučili, pocházelo od bytostí vynořujících se z moře. Tenkrát tento jev obstarával stálý druh pozorování. Možná ne tak časté jako vzdušné jevy, snad proto, že oceány jsou příliš rozlehlé a neobydlené a tak není divu. Na takováto pozorování z historie již upozorňovalo mnoho historických spisovatelů a jejich úvahy rozhodně stojí za vážné zaobírání se historií lidstva znovu. Mnoho indicií z těchto dob naznačuje, že by se dějiny měly pomalu přehodnotit a brát vážněji některá vyprávění našich předků a nemyslet si o nich neustále, že jen bájili a vymýšleli si či fantazírovali a vytvářeli pohádky – tedy mýty. Představa, že se znenadání, jakoby spadla z nebe, objevila vyspělá civilizace, která najednou již všechno uměla, je skutečně již pro dnešní dobu nedostačující. Vyprávění o lidech/bozích vystupujících z moře či přilétajících z oblak může být jednoduše vyprávění jejich historie.

Případy pozorování

Je dost zajímavé, že některé z nejlépe zdokumentovaných případů setkání s USO, se odehrály u pobřeží Brazílie. V noci 26. 6. 1980 se posádka remorkéru Caiboa-Seahorse nacházela asi 100 kilometrů od pobřeží Brazílie, když spatřila ve vodě dlouhý šedý objekt pohybující se před nimi. V tu chvíli uviděli světlý záblesk světla, který velkou rychlostí přilétl k lodi. Posléze zpomalil a visel nad šedým objektem v moři, který se následně na to zvedl do vzduchu. Oba objekty pak uháněly přes oceán.

Jen o několik měsíců později se odehrál neuvěřitelný incident na řece Araguari v Brazílii. Přes 70 lidí čekajících na trajekt pozorovalo s údivem asi 5 metrů velký kovový objekt, který se zvedl z řeky, poletoval nad nimi a pak zmizel z dohledu.

V roce 1967, znovu u Brazilského pobřeží, bylo úřadům nahlášeno, že podivný objekt ve tvaru doutníku plaval za argentinskou nákladní lodí Naveiro. Objekt pak nějakou dobu plaval podél nákladní lodi, přesto nezanechával za sebou žádnou brázdu. Překvapená posádka pozorovala, jak objekt začal svítit a pak se ponořil hluboko pod nákladní loď do mořských hlubin.

V Anglii se objevilo několik pozorování u pobřeží Cornwallu, které podnítilo značné spekulace. Cornwall se tím stal známý a kupodivu se toto nejneobvyklejší setkání údajně stalo řidiči a pasažérům londýnského autobusu. Bylo to v roce 1964, řidič Bob Fall na cestě do Tottenhamu byl udiven, když spatřil stříbrný doutníkovitý objekt, který se potopil do vod River Lea. Policie tento incident později vysvětlila jako přelet kachen, ale několik poškozených nadzemních telefonních drátů a velký zářez na hrázi řeky však říkal jiný příběh.

U pobřeží Jižní Ameriky v 60. letech argentinská námořní pěchota sledovala několikrát USO. Celkem to bylo asi 15 dní a pak ztratila stopu. V roce 1953 zapříčinilo USO značný poplach v přístavu v Buenos Aires. Ještě jednou znovu námořní pěchota začala pronásledovat USO, ale nebyla schopna soupeřit s rychlostí objektu. Mezitím v Panamě jiné USO, které se vynořilo z vody, jak se uvádí, sledovalo ze vzdálenosti kolemjdoucí a pak velkou rychlostí zmizelo.

Skandinávské záhadné objekty

Z mnohých zpráv je známo, že ve Skandinávii se objevují častá hlášení o neidentifikovaných objektech, které se noří a zase vzlétají ze zamrzlých jezer. Ve zprávě z novin (Times) z 5. 4. 1967 vyšla následující zpráva: „Něco neuvěřitelně silného prorazilo díru na hladině zamrzlého jezera ve Švédsku, avšak vědci a armáda si není jistá tím, co to bylo“. Možnost meteoritu byla rychle vyloučena a o několik dní později se odehrál další incident. Znovu se potvrdilo, že USO jsou stejně tak nepolapitelná jako jejich vzdušný protějšek. Zprávy o USO ze severských zemí se objevují i dnes.

Tennessee, USA

Stalo se to 10. 4. 2002. Svědkyně vstala brzo ráno, sešla po schodech do kuchyně, kde odhrnula záclonu, aby se podívala na srny, které přicházely k jezeru na jejím a manželově pozemku. Počasí bylo bez mráčku. Náhle uviděla bronzově kovový objekt ve tvaru osmiúhelníku velký asi 7 metrů, jak plave na jezeře. Objekt měl tmavší pruhy na vystouplé části a jakýsi nástavec, který vypadal, že objekt má okna. Svědkyně došla ke skleněným dveřím, aby měla lepší pohled a vyloučila tím světelný odraz z hladiny jezera nebo iluze. Neslyšela žádný zvuk. Objekt pozorovala asi minutu a pak běžela po schodech zbudit manžela. Když se oba vrátili do kuchyně objekt na jezeře již nebyl. Hladina na jezeře nebyla vůbec zčeřená.

Svědkyně i její manžel jsou učitelé v Miami a ihned se obrátili na místní ufologickou organizaci. Přišli a prozkoumali celé jezero, ale nenašli nic podivného.

V noci 3. 5. 2002 viděla svědkyně světlo, které se vynořilo z jezera ze stejného místa, kde předtím pozorovala USO. Světlo se zablýsklo a bylo ve vteřině pryč. Té noci špatně spala, slyšela zvuky jaké vydává kojot a také bouchání na dům. Noc byla zatažená a nebyly vidět hvězdy ani Měsíc. Badatelé se dostavili znovu a prověřovali terén, zda neobjeví zvířecí otisky tlap. Avšak opět nic nenašli. Jenže podivné události pokračovaly dál. Svědkyně pozorovala se svým manželem divnou mlhu, která se rychle pohybovala, slyšeli kroky kolem domu, na lýtku se jí objevila neznámá skvrna o které neví, jak se jí tam vzala. Někdy se probudí s odřeninami na obou pažích. Toalety v domě se samy splachovaly, takže musely vypnout vodu.

Jedno z posledních pozorování se odehrálo 8. 10. 2005 v Malajsii. Manželé poté, co odvezli dítě do školy, se šli projít po pláži, když zahlédli asi 500 metrů od pobřeží jakýsi bílý pruh. Avšak místo toho, aby to plavalo ke břehu, pohybovalo se to podél pobřeží. Mysleli si, že je to nějaký podivný delfín. Jenže bílý pruh se vznesl, kroužil nad stromy a pak velkou rychlostí zmizel v dáli.

UFOMAGAZINE

Preklad: Karel Rašín

Zdroj: Exopolitika.cz

Autori: 
január 30, 2010 19:29 popoludní

 

 

Top