Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zřítila se mimozemská loď v horách severního Walesu?

Je večer, 23. ledna 1974. Ospalá komunita farmářů v Llandrillo se právě probouzí, slyšeli nějakou ránu. Je to večer, o kterém se bude mluvit po mnoho následujících let. Je to událost, která se dnes znovu ukazuje s uvolněním tajných spisů britského ministerstva obrany.

Obraz scény: je 22 hodin a hustá tma. Ulice vesnice jsou osvětlené pouze občasnými pouličními lampami a záblesky světel zapnutých televizorů v pokojích s okny do ulice. Všude je ticho, ale co nevidět se má stát něco podivného.

Mezi spousty tajných dokumentů o UFO, které dnes ukázaly národní archivy ministerstva obrany je spis odvolávající se na to, co se stalo známé jako „incident v Berwyn Mountains.“ Dopis ze 14. února 1974 líčil pět separátních zpráv „neobvyklých objektů na obloze“ v různých oblastech Anglie tu noc 23. ledna. Podle dopisu byla všechna tato pozorování na jihu Anglie a byla popisována jako jasné světlo padající k zemi. To svědčí o tom, že to mohl být např. bolid, meteor oddělující se během průchodu atmosférou.

Jiný dokument je výtah z meteorologické zprávy lodi SS Tokyo Bay, která se plavila z Port Kelang (Malajsie) do Southamptonu. Tato zpráva popisuje „pět těles nápadně zářících... cestujících oblohou.“ Kapitán lodi M. Lees potvrzuje pozorování rozpadu družice, které opakovaně vstupovalo do zemské atmosféry a zprávu připojil k memorandu ministerstvu obrany, kde naznačoval, že to bylo „pravděpodobně rozpad sovětské komunikační družice Moluija 2-8 stupňové rakety, která se zrovna v tu dobu rozpadla.

Co to všechno mělo společné s horami v South Denbighshire? Další dopis zredigované korespondence v pobočce MO ve Whitehall poskytuje vysvětlení. Píše se: „S ohledem na události toho večera 23. ledna v Berwyn Mountains jsme obdrželi množství zpráv o neobvyklých objektech pozorovaných na obloze předchozího večera. Později nato se zaměstnanci RAF z týmu horské služby zúčastnili prohledávání oblasti, kde se předpokládalo, že objekt spadl, ale jak asi víte, nic nebylo nalezeno.“

Existuje teorie, že ať bylo nad oblastmi Anglie tu noc viděno cokoli, zřítilo se to zřejmě do hor v Berwyn blízko Llandrillo. Zdravotní sestra, která tvrdila, že byla svědkem té události, v rozhovoru zdůraznila, že byla konfrontována s „velkou pulzující oranžovou koulí na vrcholu hor s malými světly kolem ní vypadajícími téměř jako světlušky.“

Zdá se, že jeden právě uvolněný tajný dokument naznačuje, že sestra nebyla jediným svědkem události. Dokument uvádí: „Lidé žijící v blízkosti Berwyn Mountains v severním Walesu oznámili, že viděli světelnou kouli, kterou evidentně doprovázely záblesky a ohromná rána.“ Avšak nebylo to jen o tom, co lidé viděli, ale také o tom, co pociťovali.

Bylo to považováno za náhodu, ale zhruba ve stejnou dobu, kdy se objevilo ono podivné světlo nad Berwyn, nastalo zemětřesení o síle 3,5 Richterovy škály s epicentrem v této oblasti. Znepokojivě velké množství materiálů zpřístupněné národními archivy poskytuje málo vysvětlení ohledně toho, co se skutečně stalo ve „Welshirském Roswellu“. Avšak mezi těmito spisy existuje pár dokumentů, které z nich vyčnívají. Je to dopis od ufologa a reakce na tento dopis od ředitelství vzdušného personálu ministerstva obrany. V ní se nepopírá, že je teorie ufologa přitažená za vlasy. Naznačuje, že 23. ledna bylo vojenské cvičení, které se konalo na „Jerby Range on Isle“ a pobřežní hlídce bylo řečeno, aby očekávala aktivitu na severním pobřeží Walesu. Pokračuje dál a říká, že „v tu dobu byly do operace zapojeny dvě letky tryskových letounů - kolem Puffin Island a Capel Curig. Objekt nevrátil identifikační signál: přítel-nepřítel a následně na to byl objekt u Llandrillo sestřelen. Odtud byl objekt a pět pasažérů odvezeno.“ Co je však zajímavé, je reakce na toto tvrzení. Respondent ministerstva obrany uvádí: „Nejprve je třeba se zmínit o cvičení na Jerby Range on the Isle. Byla tam stanice RAF (královské letectvo Británie) nazývaná Jurby Head, která dohlížela na protivzdušné zbraně v dosahu severozápadního pobřeží Isle of Man a je možné, že vojenský letoun byl toho dne 23. ledna 1974 v této oblasti použit. Avšak oblast byla v červenci 1993 zavřena a tak nejsem schopen tyto podrobnosti potvrdit.“ Jako odezvu na ufologovo vysvětlení respondent uvádí: „Znovu, je možné, že tam bylo cvičení nějaké malé letky v této oblasti a v této době. Avšak kdyby protivzdušný systém zaznamenal nějaké letadlo, považovalo by se to za potenciální hrozbu Anglie, je nepravděpodobné, že by se k tomu, aby jej pronásledovala, využilo cvičné letky. Je také vysoce nepravděpodobné, že by bylo nějaké letadlo „sestřeleno“ nad oblastí, i když spoře obydlenou. Když se trénují vojenská letadla, takové scénáře se ovšem simulují a to, co je zde popisováno by bylo slyšet na radiofrekvencích. Záznamy těchto malých cvičení nejsou uchovávány dlouho.“

Zajímavé, ale daleko od řešení. Takže, co to bylo? Meteorit? Sovětský satelit? Vojenské cvičení? Mimozemská loď?

Incident v Berwyn Mountains byl vždy fascinující a frustující záhadou a nehledě na uvolnění těchto dokumentů, obávám se, že musím říci, že záhadnou zůstane.

The Leader, Rob Bellisy, 5. 8. 2010

Preklad: Karel Rašín

Zdroj: Exopolitika.cz

Rubriky: 
september 09, 2010 10:08 dopoludnia

 

 

Top