Obrázok používateľa CEZ OKNO
OČOVSKÁ FOLKLÓRNA HRUDA 2010

Za relatívne krátke obdobie HRUDA upútala pozornosť širokej laickej i odbornej verejnosti, prekonala regionálny rozmer a získala si pevné miesto v kalendári folklórnych podujatí na Slovensku. Prehliadka je v roku 2010 venovaná spomienke na Jána Gašpara Hriska (1921-1980); rodáka z Očovej, prvého cimbalistu SĽUKu (1948-1955), dlhoročného člena a sólistu BROLNu (1955-1980). Organizátori a účinkujúci vzdajú hold cimbalistom a jubilujúcim folklórnym kolektívom. V rámci prehliadky sa predstavia; cimbalová muzika Ivana Gašpara Hriska z Brna, BROLN z Brna, 18 excelentných cimbalistov a Vrchársky orchester, Diabolské husle, Temperament cimbal orchestra, jubilujúce folklórne kolektívy, domáce folklórne kolektívy, speváci a inštrumentalisti, krajania z Vojvodiny, hostia z Českej republiky a Slovinska.

Prehliadka je kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré vytvára priestor pre prezentáciu umenia nositeľov tradícii od najmenších po tých skôr narodených, od amatérov-naturistov po profesionálov.

Počas festivalu sú organizované sprievodné podujatia; vernisáž výtvarného umenia, ľudové zábavy, prehliadka tvorby ľudových remeselníkov, skúsení pedagógovia povedú školu tanca a školu hry na fujaru.


PROGRAM:

Piatok: 13. 8. 2010


* 19:30-21:00 hod. "Môj čierny brat..." - Vyznanie Milana Križa venované Jánovi Gašparovi Hriskovi, a sága muzikantskému rodu Hriskovcov.

Účinkujú; Ivan Gašpar Hrisko a jeho ľudová hudba, BROLN a jeho sólisti, Róbert Gašpar a Diabolské Husle Jána Berky Mrenicu, ĽH Paľáčovcov z Hrochote, Milan Križo, Ľubomír Holý, Jaromír Nečas, Jozef Majerčík, Ján Chabada, Ján Hrončiak, Pavel Holík.
Program pripravili; Milan Križo, Roman Malatinec

Sobota: 14. 8. 2010


* 15:00–16:15 hod "Keď stráne spievajú..." - Program venovaný oslave ľudovej piesne.

Účinkujú; ženská spevácka skupina FS MARÍNA zo Zvolena, FSk ČIERŤAŽ z Nemeckej, DFS LASTOVIČKY zo Zvolena, mužská spevácka skupina FS KRÁĽOVA HOĽA z Pohorelej, cimbalová muzika KREPINA zo Strážnice, Karol Kočík zo Zvolena, Mikuláš Gigac zo Šumiaca
Program pripravila: Andrea Jágerová

* 16:30-18:00 hod "Roskezovaňia..." - Program "rozkazovačov" s dominujúcimi mužskými spevmi-rozkazovačkami a individuálnym tanečným prejavom pred muzikou.

Účinkujú: rozkazovači z Podpoľania, ĽHFS OČOVAN, ĽHFS Podpoľanec, FS zo Slovinska,
Program pripravili; Andrea Jágerová, Pavel Holík

* 19:30–21:30 hod "Cimbaly pod Poľanou..." - Nasledovníci Jána Gašpara Hriska, história, súčasnosť a budúcnoť cimbalu-brilantného nástroja bez ktorého by cimbalova muzika nebola cimbalovou muzikou...

Účinkujú; 18 členný cimbalový orchester, Vrchársky orchester, Diabolské Husle, Temperament cimbal orchestra, Ján Palovič, Michal Červienka, ĽH Ondreja Molotu, ĽH Hrončekovci, ĽH Detvanček
Program pripravili; Martin Budinský, Michal Budinský, Roman Malatinec.

* 21:45-23:30 hod. "Podpolianska paráda..." - Program jubilujúceho folklórneho súboru Podpoľanec z Detvy, a domáceho hostiteľa FS OČOVAN.

Program pripravili; Pavel Gažo, Pavel Holík.

Nedeľa: 15. 8. 2010


* 13:15-15:15 hod "Poďte deti medzi nás..." - Program detských folklórnych kolektívov.

Účinkujú: DFS Poľana z Očovej, DFS Lastovičky zo Zvolena, DFS Mladosť z Klenovca, DFS Malíček z Hriňovej, DFS Turiec z Martina.
Program pripravila; Anna Petríková

* 15:30-17:30 hod. "Cimbalistom z vďaky..." Slávnostný galaprogram HRUDY 2010.

Účinkujú; FS ROSUTEC zo Žiliny, FS BYSTRINA z Banskej Bystrice, ĽH Juraja Pecníka, Ján Ambróz, ĽH Borievka, FS HRIŇOVČAN z Hriňovej, BROLN z Brna, FS Očovan z Očovej, ĽH Krepina zo Strážnice, ženská spevácka skupina FS DETVA, ženská spevácka skupina z Očovej.
Program pripravila; Anna Šatanová.


Sprievodné podujatia:

* Jarmok remesiel - z tvorivých dielní majstrov
* Škola hry na fujaru
* Škola tanca
* Heligónkári - posedenie pri heligónke
* Vernisáž výtvarného umenia
* Ľudové zábavy


Očová leží na styku Slatinskej kotliny a predhoria masívu Poľany, administratívne patrí do územného celku Banskobystrického samosprávneho kraja. Obec je unikátna vlastnou hmotnou a duchovnou tradičnou kultúrou, a ako etnologický fenomén je skvostom slovenského kultúrneho dedičstva v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. História organizovanej činnosti zachovávania tradícii sa píše v Očovej od roku 1936 a od roku 2004 obec Očová a OČOVAN - folklórne združenie pravidelne organizujú medzinárodnú prehliadku tradičnej ľudovej kultúry pod názvom "Očovská folklórna Hruda".

Zdroj: www.jankohrasko.sk


Bohatú GALÉRIU z minulých ročníkov nájdete na tejto adrese


Pozývacie VIDEO nájdete na tejto adrese


Súvisiace:

„Sloboda je ako let orla nad bezodnou priepasťou“
http://www.cez-okno.net/clanok/exkluzivnecezokno/sloboda-je-ako-let-orla...


august 10, 2010 19:49 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Ďuro
  Ďuroaugust 11, 2010 10:12 dopoludnia

  Komentár: 

  Dá sa ísť aj stopom, tuhľa...

  Folklórny stopár

  http://www.jankohrasko.sk/sluzby/folklorny-stopar

  :)

 

 

Top