Obrázok používateľa CEZ OKNO
:::film::: SANT DŽŇÁNADÉV

Sant Džňánadév je film z roku 1940 o životě Džňánadéva (Džňánešvára), který žil v letech 1275-1296 a který byl významným indickým světcem, básníkem, filozofem a jóginem tradice náthů.

Sant Džňánadév byl druhý ze čtyř dětí Vitthala Govinda Kulkarniho a Rukmíní, zbožného páru z Apegaonu u Paithanu na břehu řeky Gódávarí. Vithal studoval Védy a v mladém věku se vydal na několik duchovních poutí. Ve městě Alandi, které se nachází přibližně 30km od Puny, se pak oženil s Rukmini, dcerou místního jadžurvédického brahmána.

Po nějaké době získal svolení od Rukmini na cestu do Varanásí, kde se setkal se svámím Rámanandou, kterého požádal o iniciaci do sanjásy, zřeknutí se světského života. Přitom svámímu zatajil, že je ženatý. Ale svámí Rámananda později navštívil Alandi, kde se setkal s ženou svého žáka. Po svém návratu do Varanásí pak nařídil Vithalovi, aby se vrátil domů ke své rodině. Protože Vithal porušil sanjásu, poslední ze čtyřech ášram, byla dvojice vyloučená z brahmánské kasty. Narodili se jim čtyři děti, Nivruti, Džňánadév, Sopan a Mukta. Vithal a Rukmini později skočili do vody, na soutoku Gangy a Jamuny v Prajágu. Doufali, že jejich děti budou po jejich smrti přijaty zpět do společnosti.

Džňánadév je po celé Indii znám svými komentáři k Bhagavad-gítě (Bhavartha dípika tíka) a Poznáním božského nektaru (Amrutánubhava).

Ve věku 21 let Džňánadév vstoupil do sandžívan samádhí, v němž přebývá dodnes.


FILM nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://www.youtube.com/user/tarak


Súvisiace:

:::film::: ADI ŠANKARA (životní příběh velkého indického světce)
http://cez-okno.net/clanok/meditacia/film-adi-sankara-zivotni-pribeh-vel...

Meditácia
http://www.cez-okno.net/rubrika/meditacia


apríl 27, 2013 20:27 popoludní

 

 

Top