Obrázok používateľa CEZ OKNO
Fotoreportáže z múzeí II.: NEW YORK. METROPOLITNÉ MÚZEUM: Mezopotámska sieň

Metropolitné múzeum sa nachádza v meste New York (USA) a je jedným z najväčších múzeí umenia na svete. Bolo založené v roku 1870 skupinou amerických podnikateľov a milovníkov umenia. Členovia vedeckej skupiny projektu ISIDA navštívili Metropolitné múzeum v New Yorku v júli 2014.


Múzeum vlastní bohatú zbierku exponátov z celého sveta. V tejto správe sa však zameriame len na dve historické tematiky – Mezopotámiu a Egypt.

Mezopotámska sieň

Početné teórie, ktoré zastávajú mnohí vedci, o využití a účele „kamenných chomútov“ neboli doteraz nijako logicky zdôvodnené. Nazvali ich tak kvôli forme a rozmerom, ktoré zodpovedajú chomútom pre byvolov. Vo vedeckej literatúre získali spoločný názov „Totonak“, keďže najviac zachované exempláre boli objavené na pobreží Mexického zálivu v štáte Veracruz, kde v 16. storočí žili Indiáni kmeňa Totonak. Všetky artefakty nazývané „chomúty“ boli vyrobené z tvrdých odrôd kameňa a sú kvalitne opracované. Boli objavené tiež v Hondurase, El Salvadore a San Luis Potosí. Vo väčšine prípadov nie sú na povrchu predmetov žiadne obrázky, s výnimkou tých, ktoré boli nájdené vo Veracruz.

Na fotografii nižšie je zobrazený jeden z týchto exemplárov. Má názov Chomút z Veracruz a pochádza z obdobia 7. až 10. storočia nášho letopočtu.

Prívesky „Lietajúce rybky“ boli nájdené v oblasti Rio Magdalena v Kolumbii a pravdepodobne patria do kultúry Tolima. Predmety boli vyrobené odlievaním zlata. Pochádzajú z obdobia 10. až 15. storočia nášho letopočtu. Vzhľad a tvar týchto artefaktov vyvoláva množstvo otázok, ktoré na oplátku ďalej generujú celý rad hypotéz.


Diela vytvorené technológiou odlievania zlata majstrami etnika Tayrona, ktorí žili v Sierra Nevada de Santa Marta v severnej Kolumbii, sa odlišujú objemnými trojrozmernými tvarmi. Na fotografiách uvedených nižšie sú zobrazené figúrky nazývané „vodcovia“, ktoré datujeme do obdobia 10. až 16. storočia nášho letopočtu. Tieto zlaté figúrky, ktoré majú výšku 14 cm, sú jedny z najpozoruhodnejších zlatých odliatkov predkolumbovskej Ameriky.Na prvej fotografii sa nachádza dvojitý prívesok v tvare hláv netopierov, ktorý bol nájdený v meste Parita v Paname. Pochádza z obdobia 12. až 16. storočia nášho letopočtu. Na druhej fotografii je dvojitý prívesok v tvare vtákov, ktorý bol nájdený v meste Makarakas a pochádza z obdobia 8. až 12. storočia nášho letopočtu. Obidva prívesky boli zhotovené pomocou metódy odlievania zlata. Na tretej fotografii sú prívesky v tvare štylizovaných postáv pochádzajúce z obdobia 5. až 10. storočia nášho letopočtu.Na fotografii sú miniatúrne zlaté figúrky, ktoré boli nájdené v Paname a pochádzajú z obdobia 1. až 16. storočia nášho letopočtu. Dátumy sú uvedené na tabuľkách pri exponátoch.

Na fotografiách nižšie sú predmety z kameňa, ktoré patria do aztéckej kultúry a pochádzajú približne z obdobia stredoveku.


Na prvej fotografii je kamenná stéla boha dažďa, ktorá bola nájdená v Teotihuacane. Pochádza približne z obdobia 3. až 7. storočia nášho letopočtu.


Obsidiánová hlava zhotovená aztéckym sochárom v období 15. až 16. storočia ohromuje svojim kvalitným spracovaním aj dnešného znalca umenia.Všetky FOTOGRAFIE nájdete na tejto adrese.

-pokračovanie-
Všetky časti tohto SERIÁLU nájdete na tejto adrese.

Projekt ISIDA

Správu o návšteve múzea pripravil Guy Smith

Zdroj: http://isida-project.org/

Preklad: Monika

exkluzívne.cez.okno


Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie, pozn. red.

Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 464 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach
prispejte prosím na ďalší chod portálu!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Mezopotámia
http://www.cez-okno.net/rubrika/mezopotamia

Z múzeí
http://www.cez-okno.net/rubrika/z-muzei

Seriál: William Flinders Petrie – Zabudnutý otec vedeckej archeológie
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-william-flinders-petrie-zabudnuty...

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ARCHEOLÓGIE: „Choďte za Dänikenom!“
http://www.cez-okno.net/clanok/medzinarodny-den-archeologie-chodte-za-da...


november 04, 2016 18:46 popoludní

 

 

Top