Obrázok používateľa CEZ OKNO
Golden Chrysanthemum

Túžba po kráse a zdraví viedla ľudí už pred tisíckami rokov k hľadaniu a objavovaniu prostriedkov v samotnej prírode, ktoré by im umožnili pestovať krásu svojho tela. Objavili aj rastlinu, ktorú u nás nazývame jednoducho chryzantéma. Chryzantémový čaj - čaj dlhovekosti a krásy - je najobľúbenejší rastlinný čaj v Číne vôbec. Pripravuje sa z kvetu chryzantémy, ktorá patrí do širokej rodiny "daisy". Okrem tradičnej bielej farby je obľúbená tiež žltá, existuje však celá paleta farieb od fialovej až po červenú. Chryzantéma bola v Číne po stáročia symbolom aristokracie, patriaca medzi štyri "Junzi" kvetiny - okrem kvetu slivky, bambusu a orchidei, ktoré sú považované za symbol krásy a noblesy.

História tejto rastliny z "Ďalekého Východu" je viac ako tri tisíc rokov stará. Na jej počesť bolo pomenované staroveké čínske mesto Ju - Xian - Chryzantémové mesto a pripravované veľkolepé slávnosti ako "chryzantémový festival", každoročne slávený v Tong Xiangu neďaleko Hangzhou, presláveného úžasnými "kobercami z chryzantém". Známy je tiež "jesenný chryzantémový banket" v Nankingu, kde je chryzantéma námetom a hlavnou zložkou nespočetných druhov jedál.

Približne v ôsmom storočí nášho letopočtu sa rastlina dostala do Japonska kde si získala neuveriteľnú obľubu a žltá chryzantéma sa stala oficiálnou pečaťou cisára. Dodnes sa tu koná festival na počesť tejto kvetiny.

Do Európy bola "Ju Hua" privezená v sedemnástom storočí a bola pomenovaná "chryzantéma" od slov chrys čo znamená zlatý (farba pôvodných kvetín bola totiž žltá) a anthemon čo znamená kvetina.

Prekrásne kvietky chryzantém sa v klasickej čínskej medicíne využívajú už viac než dvetisíc rokov. V Číne je uctievaná nielen pre svoje liečivé vlastnosti, ale aj pre výnimočne sviežu a výbornú sladko - horkú chuť. Čaj pripravený z kvietkov chryzantém má protizápalové účinky a môže Vám pomôcť s problémami ako sú: bolesti hlavy, kŕče, angína, chrípka, zápal hrdla, vysoký krvný tlak a mnoho ďalších. Číňania veria, že predlžuje život a používajú ho aj ako prevenciu a liečbu rakoviny.Veľmi odporúčané je aj vonkajšie použitie, najmä pri kožných problémoch ako sú vyrážky a teplé kvietky chryzantém sa prikladajú na unavené oči. Ak chcete aj Vy podporiť krásu svojho tela, doprajte mu blahodárne účinky chryzantémového čaju.


Odporučená príprava

Do vopred vyhriatej sklenenej kanvičky nasypte čaj, zalejte mierne vychladenou prevarenou vodou s teplotou 90 až 95°C a nechajte 2 až 4 minúty lúhovať. S dĺžkou doby lúhovania a množstvom čaju môžte experimentovať a prispôsobiť si ich vlastnej chuti.

Golden Chrysanthemum - Zlatá chryzantéma

Druh: herbal tea, sušené kvety žltej chryzantémy
Zber: premium, organic, spring 08
Pôvod: Huang Shan, Anhui Province, China
Objednať ho môžete na tejto adrese


Čerpané z: Pôvabčaju.com

Sekcie: 
jún 15, 2008 17:51 popoludní

 

 

Top