Obrázok používateľa CEZ OKNO
GRÉCKO VIII: Epidauros

„Keď vstúpiš do božieho domu, naplneného príjemnou vôňou bylín, musíš byť čistý a tvoje zmýšľanie je čisté, keď sa s bázňou blížiš.“
Epidauros

Epidauros sa nachádza vo východnej časti Peloponézu na polostrove Akté v Sauronskom zálive neďaleko mesta Nauplion a predstavoval jedno z najvýznamnejší lekárskych centier v antickom svete.


Toto miesto bolo zasvätené Asklépiovi, ktorý bol synom boha Apolóna a nymfy Koronidy. Za svoje vzdelanie vďačí kentaurovi Cheironovi, nakoniec dosiahol tak výbornej učenosti a skúseností v lekárskom umení, že sa odvážil pokúsiť prinavrátiť život mŕtvym ľudom. Avšak keď najvyšší z bohov Zeus uzrel čo sa mu darí vykonávať, zabil ho svojím bleskom a tak sa Asklépios mal stať nakoniec božstvom sídliacim na Olympe. Často býva zobrazovaný so svojou dcérou Hygeiou, ktorá sa stala synonymom pre čistotu a zdravie.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí dórsky chrám Asklépion a amfiteáter, ktoré ležia asi 10 km za mestom. Divadlo bolo vybudované v 4. storočí pred Kr. a navrhnuté Polykleitom mladším. Pôvodne malo 34 radov ale za vlády Rimanov k nim bolo pristavaných ešte ďalších 21 radov a preto bolo možné aby divadlo pojalo asi 14 tisíc divákov.

Asklépion predstavoval kedysi architektonický skvost, vytvorený z drahých materiálov či už to boli masívne dvere zo vzácneho dreva, slonovinové obloženie alebo mramorové sochy dopĺňajúce ráz chrámu. Vo vnútri sa mala nachádzať kultová socha boha Asklépia zo slonoviny a zlata, ktorá držala známu asklépiovu palicu.

Medzi ďalšie významné pamiatky, ktoré prislúchajú Epidauru patria Maleatova svätyňa, kúpele, gymnasion, palaestra (cvičisko), Abaton, Artemidin chrám či stadion.

Vďaka prestížnej reputácii Asklépia ako hlavného božstva dosiahol Epidauros ekonomický rozkvet. Za uzdravením sem prichádzali ľudia z rôznych kútov Grécka a pramene nám hovoria o neplodných ženách, ktoré porodili a o slepcoch, ktorí uvideli. Liečba sa mala vykonávať v Abatone, kde sa pacient podrobil liečebnému spánku s kultovým charakterom, kedy mu božstvo malo vo sne vyjaviť spôsob liečby. V meste sa nachádzalo asi 160 lôžok a liečivé kúpele. Vykopávky odhalili veľké množstvo lekárskych nástrojov, čo dokazuje aj skutočné praktikovanie lekárskych operácií.

Po storočiach prosperity mesto začalo upadať. Roku 86 pred Kr. ho vyplienil Sulla a o pár rokov neskôr piráti z Kilikie. Svätyňa bola znovu obnovená v 2. storočí po Kr. ale v roku 267 ho spustošili Gótovia. Definitívny koniec znamenalo zrušenie všetkých kultov Theodosiom II. roku 426 po Kr.


Epidauros


Epidauros – divadlo


Epidauros – chirurgické nástroje

-pokračovanie-

Text a foto: Kristína Rašlová

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


júl 18, 2015 20:44 popoludní

 

 

Top