Obrázok používateľa CEZ OKNO
GREGG BRADEN: Prvých sto rokov je najťažších

Prečo sa maximálny vek dožitia pohybuje okolo 100 rokov? Prečo nie 200 alebo 500? Ak by sme verili Tóre a Starému zákonu, mnoho ľudí v staroveku sa dožilo niekoľko storočí a nie len dekád, ako je to dnes. Napríklad Adam sa dožil 930, Matuzalem 969 a Noe 950 rokov.

Tvrdý experiment pre dlhší a šťastnejší život

Na základe textov vieme, že títo ľudia neboli iba zvraštení starci, ktorí by iba prežívali a ich život visel na tenučkom vlásku. Aj v pokročilom veku boli aktívni a vitálni, užívali si svoje rodiny a dokonca zakladali nové!

A prečo nie? Je zjavné, že žijeme v telách navrhnutých tak, aby vydržali. Tóra hovorí, že Noe žil 350 rokov „po“ Veľkej potope. Ak mal 950 rokov v čase smrti, znamenalo by to, že bol v dostatočne dobrej kondícii na to, aby postavili archu, ktorá by zabezpečila prežitie ľudskej rasy, keď mal 600 rokov!

Ak existovali časy, že ľudia žili dlhšie a šťastnejšie životy, čo sa stalo? Čo sa zmenilo?

V množstve textov a spirituálnych tradícií sa v priebehu storočí spomína, že sme duše vyjadrujúce samé seba prostredníctvom tiel. A aj keď sú naše telá vytvorené z prvkov vesmíru, je to naša duša, ktorá dáva telu život. Keď sa naša duša trápi, naša bolesť sa premietne do našich tiel, ako spirituálna vlastnosť životnej sily, ktorá preniká do každej bunky.

Je možné, že ľudský život v trvaní približne 100 rokov je limitom, koľko naše telá znesú nevyriešeného trápenia duše? Je storočie toľko, koľko smútku a sklamania zo života dokážeme vydržať, kým nás dobehnú? Môžeme zniesť len určité množstvo bolesti, keď pozorujeme, ako z nášho života miznú ľudia, ktorých milujeme, domáci maznáčikovia o ktorých sa staráme a zážitky, ktoré nám prirástli k srdcu.

Môžu mať celoživotné straty, sklamanie a zrady moc vyradiť z činnosti náš najsilnejší a najodolnejší orgán – srdce?

Ale možno je naše trápenie staršie a zakorenené hlbšie.

Okrem bežných zdrojov bolesti existuje možno ešte ďalší, menej nápadný, no napriek tomu monumentálny a spoločný pre všetkých, takže je pre nás ťažké o ňom vôbec uvažovať.

Naprieč kultúrami a spoločenstvami hovoria príbehy o tom, že aby sme sa stali samostatnými dušami v našich telách, musíme sa „odtrhnúť“ od väčšej, kolektívnej rodinnej duše. Zároveň je to jeden z našich najhlbších strachov – strach z toho, že budeme sami.

Možnože veľké trápenie, ktoré je základom všetkých ostatných je bolesť z odlúčenia od väčšej existencie. Ak je to pravda, možno nám len chýba väčšia rodinná duša tak veľmi, že sa snažíme vyplniť prázdnotu znovu vytvorením pocitu jednoty prostredníctvom menších rodín tu na zemi. To nás dostáva naspäť k bolesti z pôvodného trápenia.

Pre mnoho ľudí je to práve túžba „držať sa“ svojich rodín, vzťahov a spomienok na zážitky z minulosti, ktorá vytvára podmienky vedúce k najväčšiemu utrpeniu. Prečo túžime po veciach, ktoré nemôžeme znovu získať a ľuďoch, ktorí nám chýbajú. Alkohol a drogy sa príliš často stávajú spoločensky prijateľným anestetikom, ktorým otupujeme bolesť ukrytú hlboko v duši.

Ak nájdeme spôsob, ako byť vďačný za čas, ktorý trávime s našimi milovanými, ako aj spôsob, ako sa zmieriť s tým, že ten čas skončil, urobíme obrovský krok k najväčšiemu uzdraveniu. Z tohto pohľadu, ale obrátene, nám rovnaké princípy umožnia utrápiť sa na smrť. Ponúkajú nám liečivú silu Života. Zdá sa, že kľúčom je to, ako sa vysporiadame s tým, čo nám život prináša.

Gregg Braden

S láskavým dovolením www.greggbraden.com


5x najpredávanejší autor New York Times a medzinárodne uznávaný ako priekopník premostenia vedy, spirituality a ľudského potenciálu.
V rokoch 1979 až 1990 pracoval v spoločnostiach Fortune 500 ako sú Cisco Systems, Philips Petroleum a Martin Marietta Aerospace ako riešiteľ problémov v čase krízy. Pokračuje v tom dodnes, keď spája modernú vedu a múdrosť zachovanú v odľahlých kláštoroch a zabudnutých textoch v riešeniach pre reálny svet.
Jeho objavy viedli k 12 oceneným knihám vo viac ako 40 jazykoch. Watkins Journal v Spojenom kráľovstve ho uvádza medzi prvými 100 “žijúcimi ľuďmi s najväčším spirituálnym vplyvom” už piaty rok po sebe a v roku 2015 bol nominovaný na prestížnu Templeton Award. Toto ocenenie založil v roku 1972 sir John Templeton na počesť “vynikajúcich jednotlivcov, ktorí venovali svoj talent rozširovaniu vízie ľudského účelu a konečnej reality”.


Výber zo strán 74 až 78 ›› Gregg Braden: Secrets of the Lost Mode of Prayer (Tajomstvá strateného spôsobu modlenia)

Zdroj: https://www.greggbraden.com/blog/living-beyond-100-years/

Preklad: V.K.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Dlhovekosť
https://www.cez-okno.net/dlhovekost

Editoriál: GREGG BRADEN
https://www.cez-okno.net/clanok/editorial-gregg-braden

GREGG BRADEN Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/gregg-braden-vyber


jún 06, 2018 11:45 dopoludnia

 

 

Top