Obrázok používateľa CEZ OKNO
HETEPHERES, CHEOPSOVA MATKA časť druhá (Christian Jacq: EGYPŤANKY – Portréty žien faraónskeho Egypta)

Keď archeológ píše detektívku

Archeológia pokladá samu seba za serióznu a vedeckú disciplínu, no praktizujú ju muži a ženy, čo vykladajú fakty podľa svojich poznatkov a na úrovni svojho poznania. Tomu sa nedá zabrániť. Na začiatku 20. storočia aj takí renomovaní vedci ako Nemec Erman pokladali egyptské náboženstvo za znôšku stupidít. V súčasnosti Jan Assmann, ďalší nemecký archeológ, dokázal, že egyptské myslenie sa zaoberalo väčšmi poznaním než vierou a že bolo nenahraditeľnou a nezastupiteľnou duchovnou dimenziou.

Reisner, i keď bol archelógom celou dušou, sa neuspokojil s „objektívnym" výskumom hrobky kráľovnej Hetepheres. Z absencie nadstavby a úmyselného maskovania hrobky vyvodil nepochybný záver, že hrobka bola tajná; prečo však také tajnosti?

Reisner popustil uzdu fantázii. Snofrevova manželka ako staviteľka dvoch obrovských pyramíd v lokalite Dahšúru mala byť pochovaná práve v týchto miestach vedľa svojho manžela. Mala smolu, lebo lupiči údajne vyrabovali jej hrobku, čím spôsobili jej manželovi nesmierne zúfalstvo. Preto sa vraj rozhodol preniesť manželkine telesné pozostatky z hrobky v Dahšúre a naveky ich ukryť do tajnej hrobky v Gíze. Múmia mala byť po prevoze zničená, čo však kráľovi nikto nemal odvahu oznámiť. Nuž preto je tajná hrobka v Gíze prázdna!

Ak sme zvýraznili predpoklady, tak len preto, lebo táto tragická historka existovala iba v Reisnerovej obrazotvornosti. Žiaľ, neraz sa zopakovala ako historický fakt...

V čudnej hrobke Hetepheres, akomsi relikviári, pri ktorom nemôžeme nemyslieť na Tutanchamonovu hrobku, sa našli aj nádoby na úschovu kráľovniných vnútorností, zvané „kanopy". No doposiaľ nepoznáme dôvod premiestnenia múmie, ak, pravda, pripustíme, že táto sa vôbec niekedy nachádzala v sarkofágu s priklopeným vekom. Zmena architektonického programu azda viedla staviteľov k vyhĺbeniu inej hrobky pre kráľovnú?

Pokladali Hetepheres za faraóna a dali jej k dispozícii jednu hrobku pre zamumifikované telo a druhú pre jej svetelnú bytosť? Nové vykopávky v Dahšúre a v Gíze nám možno dajú odpoveď aj na tieto otázky; želajme si, aby fotograf opäť stúpil na to správne miesto...

-pokračovanie-

Úvodný obrázok: Hrobka Hetepheres G7000X (Zdroj: Wikipédia)

Úryvok z knihy: Christian Jacq “EGYPŤANKY – Portréty žien faraónskeho Egypta”


KNIHU je možné zakúpiť aj na tejto adrese.

VŠETKY časti tohto seriálu postupne nájdete na tejto adrese


Súvisiace:

Hetepheres I.
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/hetepheres-i
https://en.wikipedia.org/wiki/Hetepheres_I

4. dynastia (2635-2510 pr.Kr.)
http://www.kemet.sk/4-dynastia-2635-2510-prkr

Egyptskí panovníci
http://www.kemet.sk/stitok/egyptski-panovnici

Vládcovia Egypta
http://www.kemet.sk/stitok/vladcovia-egypta


december 22, 2018 04:42 dopoludnia

 

 

Top