Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ceny se v příštích 20 letech zdvojnásobí

NaturalNews | Průměrná cena základních potravin se více než zdvojnásobí v příštích 20 letech, varuje Oxfam. Svět vstupuje do éry trvalé potravinové krize, která by mohla být doprovázena politickými nepokoji, a situace povede k bezprecedentnímu obratu ve vývoji člověka, to řekl.

http://www.guardian.co.uk/environment/2011/may/31/oxfam-food-prices-doub...


Mezinárodní ceny základních potravin, jako například kukuřice, by podle průzkumu z minulého týdne mohly do roku 2030 stoupnout o 180%

Zpráva Oxfam následuje varování OSN z května, že ceny potravin by mohly během následujících několika týdnu dosáhnou rekordu – vyvolaly by nepokoje a neklid v rozvojových zemích. Počet hladovějících lidí se rychle globálně zvyšuje, protože produkce jídla zaostává za poptávkou.

„Situace s vysokými cenami není jen něco, co zmizí za jednu sezónu,“ řekl Abdolreza Abbassian, ekonom Světové organizace pro výživu (FAO) při OSN.

Průměrná celková cena obilovin se v dubnu zvýšila o 71%. Cena mléka se vyšplhala nahoru o 0,8% v květnu v Chicagu, zatímco cena kukuřice se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila kvůli spekulacím, že výsadba v USA (největší pěstitel) nebudou schopny uspokojit globální zásoby. Také pšenice poskočila, o 72% kvůli záplavám v Kanadě a Austrálii a kvůli obdobím sucha v Rusku a Evropě. http://www.bloomberg.com/news/2011-06-07/world-food-prices-stay-near-rec...

Světová banka varovala, že v červnu loňského roku 44 milionů lidí kleslo pod hranici chudoby v důsledku rostoucích cen potravin. A kombinace faktorů připravilo půdu pro zvyšování chudoby zahrnující vyčerpávání přírodních zdrojů, globální tahanice o půdu a vodu, horečku v dělaní biopaliv z potravin, rostoucí globální populace, klimatické změny a změny stravy.


„Jsme slepí k věku krize, které se dá předejít,“ řekla Barbara Stockingová, generální ředitelka Oxfamu. „Jeden ze sedmi lidí na této planetě má denně hlad i přes to, že svět je schopný každého nakrmit. Potravinový systém musí být opraven.“

Oxfam požadoval u britského premiéra Davida Camerona a u dalších lídrů, aby se dohodli na nových pravidlech pro trh s potravinami.

Oxfam chce větší regulaci komoditních trhů pro zmírnění výkyvů cen a naléhavé zvýšení globálních zásob potravin, včetně ukončení politiky biopaliv západních vlád, které dělají z potravin palivo pro automobily. Agentura také napadla nadměrnou koncentraci korporací v potravinářském sektoru, zejména u obilí, semen a agrochemikálií.

Překlad článku World entering era of permanent food crisis, with prices to double over next 20 years
http://www.naturalnews.com/032656_food_prices_inflation.html

Zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/


Súvisiace:

Ingredience komerčního chleba je získána z lidských vlasů sklizených v Číně
http://www.cez-okno.net/clanok/serial-myty-verzus-fakty/ingredience-kome...

Máte na to žaludek?
http://www.cez-okno.net/clanok/rubrika-neveriaceho-tomasa/mate-na-to-zal...

Čínské firmy masově vyrábí falešnou rýži z plastu
http://www.cez-okno.net/clanok/serial-vies-co-jes/cinske-firmy-masove-vy...

Seriál: SURVIVAL - Žiť a prežiť
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-survival-zit-a-prezit


október 08, 2011 17:47 popoludní

 

 

Top