Medzinárodný valutový fond určil neradostnú diagnózu finančnému stavu najbohatších krajín sveta. Zástupca výkonného riaditeľa MMF oznámil, že súčasná kríza „spôsobila obrovské škody“ na finančnom stave rozvinutých krajín, vrhla ich ekonomiku o 60 rokov späť. Vzťah medzi národným dlhom a HDP „sedmičky“ rozvinutých priemyselných krajín v tomto roku dosiahne 100%. Taká situácia nebola od roku 1950. Podľa hodnotenia vedúceho pracovníka MMF, kríza vrátila „sedmičku“ rozvinutých priemyselných krajín do stavu, v akej sa nenachádzali od veľkej vlasteneckej vojny.
Kríza vrátila najbohatšie krajiny sveta o 60 rokov späť
Dokonca aj najmocnejšej krajine sveta – USA sa nepodarilo obnoviť svoju solventnosť a nepodarí sa im to ani v dlhodobom horizonte, ak nezvýšia súčasnú úroveň akumulácie. Vo svojom vystúpení na konferencii v Pekingu „Fórum o rozvoji Číny“, zástupca výkonného riaditeľa MMF John Lipski povedal, že udržanie súčasnej úrovne dlhov povedie k znižovaniu úrovne rastu ekonomiky krajín „sedmičky“ o pol percenta ročne. Preto už v roku 2011 bude potrebné prijať opatrenia na krátenie dlhov. Boj so zadlženosťou sa musí stať „kľúčovou prioritou“, podrýva dôveru k ekonomickej obnove, píše «Независимая газета».
Tak ako povedal predstaviteľ MMF, pre to, aby sa úroveň dlhov vrátila na 60% HDP, rozvinuté krajiny musia prejsť od 4% deficitu štátneho rozpočtu v roku 2010 k 4% prebytku v roku 2020. Preto musia uskutočniť reformy vo svojich penzijných systémoch a v systéme zdravotníctva a uskutočniť ďalšie opatrenia smerujúce na zníženie nákladov a takisto dosiahnuť zvýšenie daní. Čo sa týka USA, tak táto krajina, podľa hodnotenia MMF, musí dosiahnuť zvýšenie úrovne verejných úspor.
Dokonca aj v prípade ukončenia prijatých motivačných programov pre rozvoj hospodárskej činnosti, dlh krajín „sedmičky“ v priemere dosiahne koncom roku 2014 110% HDP.
Vystúpenie Lipskiho odznelo uprostred rastúceho znepokojenia západných krajín z hromadenia sa západných valút na trhu Číny. Podľa dostupných informácií, aktívne saldo zahraničného obchodu ČĽR umožnilo Pekingu vytvoriť valutové rezervy vo výške 2,5 trilióna dolárov.
Zdroj: Súvislosti.eu