Obrázok používateľa CEZ OKNO
Temná stránka energetických nápojů – kvůli dočasnému povzbuzení riskujete zdraví

Energetické nápoje se staly fenoménem moderní doby, kdy se jich zkonzumuje denně desítky miliónů. Proč by člověk měl odmítat více energie a soustředění, obzvláště pokud je zprostředkováváno nápoji, které často nabízí rostlinné a jiné přírodní ingredience? Jak se ale ukazuje, jsou tu i velmi vážné důvody, proč se jim raději vyhnout – mezi ně patří hlavně nezdravé složky a potenciální zdravotní rizika.

Mezi nejznámější nežádoucí vedlejší účinky energetických nápojů patří zrychlování srdečního rytmu, hypertenze, úzkostlivost, bolesti hlavy a poruchy spánku. Již dříve v tomto roce vyšla zpráva v magazínu The Pediatrics, která varovala před energetickými nápoji a uváděly se v ní možné potenciální následky, jako jsou bušení srdce, záchvaty, infarkty a dokonce i náhlá úmrtí.

Když koncem minulého roku začaly centra ochrany proti jedům vyhodnocovat případy předávkování a vedlejších účinků v celých USA, bylo zaznamenáno 677 případů jen v období říjen až prosinec. Na seznamu nejčastějších potíží se objevily záchvaty, halucinace, rychlý srdeční tep, bolesti v hrudi, vysoký krevní tlak nebo podrážděnost.

Mezi nejčastější složky v energetických nápojích patří cukr a kofein; obě mohou vyvolávat dočasné povzbuzení, ale mohou být následovány dlouhodobou ztrátou energie, způsobovanou přetěžováním adrenalinových žláz a způsobováním jejich vyčerpanosti.

Jedním nejvýznamnějším zdravotním rizikem z mnoha těch, která způsobuje rafinovaný cukr, je riziko vzniku diabetu. Je to choroba, která v USA už dosáhla epidemických rozměrů. Nadměrná množství cukru mohou trvale přetěžovat slinivku – orgán, který vytváří hormon inzulín, jenž má zprostředkovat zpracování cukru v těle. Jestliže se slinivka stane přetíženou kvůli velkému množství zkonzumovaného cukru, diabetes se může rozběhnout.

Některé energetické nápoje mohou obsahovat až sedminásobné množství kofeinu, než se vyskytuje v jednom šálku kávy. Zatímco menší množství kofeinu nebývá považováno za nebezpečné, takovéto vysoké dávky mohou nadměrně stimulovat centrální nervový systém a mohou až nebezpečně zvyšovat krevní tlak a srdeční rytmus. Kofein je navíc i návykovou látkou a mezi jeho abstinenční příznaky patří bolesti hlavy a podrážděnost. Navíc také vyvolává ztráty cenných vitamínů skupiny B, které bývají potřebné pro „normální tvoření energie.“

Pokud není v energetických nápojích používán cukr, nachází se v nich pak podobně nebezpečná umělá sladidla. Snad nejhorší z nich je aspartam a stále rozšířenější náhražkou cukru se stává sukralóza. Jedná se o organickou sloučeninu a obsahuje mnoho složek, které jsou škodlivé živočichům i rostlinám a byly u ní prokázány souvislosti s defekty u novorozenců i s mnoha dalšími prenatálními problémy. Tělo totiž neumí rozlišovat umělá sladidla jako potravinu – namísto toho je zpracovává jako toxiny.


Mezi další potenciálně nebezpečné složky běžně nalézané v energetických nápojích, patří tyto:

* Benzoát sodný. Jedna z loňských vědeckých studií, prováděná experty na molekulární biologii a biotechnologie doložila spojitosti mezi konzervační složkou energetických nápojů – benzoátem sodným a nárůstem produkce volných radikálů a následným poškozováním tělesných buněk. A ještě více znepokojivé je to, že tato látka ve spojení s vitamínem C způsobuje vznik potenciálně karcinogenních benzenů.

* Fenylalanin. Přestože se jedná zároveň o esenciální amino kyselinu, je tato látka zároveň i neurotoxinem a je jedna ze tří hlavních ingredienci pro výrobu aspartamu. Její nadměrné množství v těle způsobí zvýšenou dráždivost neuronů v mozku, která může vést až k usmrcování mozkových buněk.

* Guaranin. Je látkou pocházející ze semen rostliny paulinie nápojné a obsahuje až 4-násobné množství kofeinu než kávová zrnka.

* Chvojník (Ephedra). Keř, který je surovinou pro výrobu drog, vyvolávajících zrychlování srdečního rytmu a zvyšující krevní tlak. Stává se tak už při nízkých dávkách a tyto způsobují i mrtvice nebo záchvaty a vyšší dávky mohou být i smrtelné.

Kromě energetických nápojů však mívám k dispozici i mnohem bezpečnější varianty, jak dosáhnout povzbuzení – například jsou to extrakty ze superpotravin. Nejlepší a dlouhodobě účinnou cestou je aktivní životní styl v kombinaci s dostatečným spánkem, vyhýbání se stresu a toxinům, zdravá strava bohatá na výživné složky.

Tony Isaacs

http://www.naturalnews.com/033794_energy_drinks_side_effects.html

Další informace:
http://www.livestrong.com/article/24642-main-ingredients-energy-drinks/
http://www.jonbarron.org/diabetes/nl100726/natural-health-newsletter-adr...
http://www.livestrong.com/article/92043-hour-energy-drink-ingredients/
http://www.sweetpoison.com/phenylalanine.html
http://www.associatedcontent.com/article/354447/what_are_the_dangerous_i...
http://docakilah.wordpress.com/2011/02/18/energy-drinks-dont-energize-th...
http://today.msnbc.msn.com/id/41577256/ns/today-today_health/t/energy-dr...
http://benjimester.hubpages.com/hub/Sucralose-Dangers
http://www.energydrinktruth.com/dangersofpreservatives.html
http://yourbodygodstemple.blogspot.com/2010/08/dangers-of-sodium-benzoat...

Zdroj: hrst.webnode.cz

Autori: 
Sekcie: 
november 15, 2011 15:41 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymnovember 15, 2011 18:36 popoludní

  Komentár: 

  sice mi to dodá povzbuzení, ale celková vitální energie mi poklesla

  působím spíše jako feťák - bez energie, uzavřený, studený, oživlý pouze na chvíli, kdy si vypiju kávu

  proto se mi nelíbí, jak je nyní káva doporučována jako všelék

  studíí o kávě jsou mraky a každá ukazuje jinou stráku pití kávy.
  kávová lobby pouze vybírá spíše ty pozitivní a dává je jako "důkaz" prospěšnosti pití kávy

  káva možná někomu prospívá či je neškodná, ale už se zapomene říct, čím za to člověk zaplatí
  zkuste si ve svém okolí udělat test: porovnejte u lidí ve svém okolí, jaké množství kávy (objem * počet šálků * síla nápoje) denně vypijí a jaká je jejich životní energie

 2. Obrázok používateľa vitogenovese
  vitogenovesenovember 16, 2011 00:40 dopoludnia

  Komentár: 

  hlavne to nekombinujte s vodkou...s fenylalaninom suhlasim je to jed, najdete ho od zuvaciek az po colu zero...guaranin je prirodna latka vyskytujuca s v guarane ja som to zral s bunkovou vyzivou herbalife ked som bol decko (12rokov) casto chory po mesacnej kure od vtedy som nemal chripku, anginu a ni nehovoriac sem ta silnejsia nadcha..mam 27 rokov..ale fakt na ASPARTAM pozor a taktiez na MSG (monosodium glutamate- glutaman sodny)

 

 

Top