Obrázok používateľa CEZ OKNO
Něco tu píská, nebo jsem se zbláznil?

Komentáře k článku JV ukazují, že mnoho lidí slyší různá šumění, vibrace, pískání, hučení neznámého původu. Člověk neví, jestli se zbláznil, nebo opravdu něco slyší. Že by dokonce kontrola a ovládání mysli? Takže tu napíšu menší slohovou práci na téma, jaká pískání provázela mě až do dnešní doby a jak důležitou roli hrají v mém životě špunty do uší.

Několik druhů pískacích zvuků se vyskytlo v mém panelákovém obydlí. Bývá to tak, že většinou v noci uslyšíte tenké či méně tenké pískání. Probudí vás to přibližně kolem čtvrté. Zdroj je nejasný, prvně si myslíte, že se vám to zdá, pak že máte duševní poruchu, a pak nevydržíte, vstanete a pátráte po zdroji.

Před domem máme telefonní budku. Před nástupem mobilních telefonů byla hojně využívána, takže se stávalo, že někdo špatně položil sluchátko, a za nějakou dobu to začalo pískat. Věřte, že když nejste přímo u té budky, nepoznáte hned, odkud to jde. Ale tento zdroj pískání byl brzy identifikován, a stačilo v noci vstát, jít do budky a položit správně sluchátko. To bylo mrzuté, ale lepší, než čekat do rána, až někdo půjde telefonovat. A teď už je tento problém minulostí, protože budka se téměř nepoužívá.

Dalším zdrojem je domovní telefon. Když se porouchá, piští nebo vydává jiný hnusný zvuk. Tento zdroj je snadno identifikovatelný, ale hůře se s tím dá něco dělat. Musíte vydržet třeba pár dní, (a nocí), než to někdo přijde opravit. Ale aspoň nemáte dojem, že jste se zbláznili, a špunty do uší pomohou.

Zákeřným a záhadným zdrojem, který terorizoval kus sídliště jednoho léta, bylo pískání, které začínalo ve 4 hodiny ráno, a trvalo několik desítek minut. Postupně se ujasnilo, že zvuk vychází z některého okna paneláku, a usoudilo se, že jde cestovní budík někoho, kdo není v noci doma. Je třeba na noční, a zapomněl ho vypnout. Anebo to nechává schválně. Párkrát se nás sešlo pár zuřivých sousedů pod okny a snažili jsme se zjistit, z kterého okna to jde. Nezjistili, museli jsme to vydržet, trvalo to myslím celé léto. Pomohly opět jedině špunty do uší.

Pak se vyskytlo další záhadné noční pískání, ultratenké, k zbláznění. Tentokrát se mi opravdu zdálo, že mě někdo pronásleduje kontrolou mysli. Ale jak se ukázalo, slyšeli to i jiní. Po vyloučení již známých zdrojů - budka, domovní telefon, budík) jsme usoudili, že to musí být v domě. V pyžamech, nasloucháním za všemi dveřmi v baráku, jsme se pomalu dopátrali: šlo to z nově instalované kotelny, jak jsou ty měřiče. Tak jsme prozatím vypnuli topení. To ovšem nebylo řešení, muselo se to spravit, a nebylo to jen tak. Prý je to tím, že v noci si lidé vypnou radiátory, a topení se přetlakuje, a tak píská ventil. V podstatě to pořád ještě není seřízené, takže teď, když začne topná sezóna, a všichni lidé si ještě netopí, mám se na co těšit. Kotelnu zamkli, aby to nemohl kdekdo v noci vypínat. Opět jedině špunty do uší.

Jednou u nás spala dcera, a ráno se opatrně ptala, jestli nám v domě něco nepíská. Že slyšela v noci pořád pískání, a myslí, že má asi nějakou mozkovou poruchu, ale pro jistotu se zeptala. Byl to ten ventil od topení.

A nejnovější zdroj: ultrazvukové plašiče zvířat. Jejich existence se mi zjevila teprve velmi nedávno, když někteří kolegové v práci slyšeli občasné pískání ... vyšlo najevo, že podnik instaloval "plašič psů", který reaguje na pohyb teplokrevných živočichů, a když nějaký psík vleze do keřové úpravy, začne to pískat, a pes uteče. To by lidé normálně neměli slyšet, ale někteří to zřejmě slyší. A to lidi mohou mít doma plašiče na všechno možné, na komáry, krtky, kuny ...

Ještě že existují špunty do uší. Doporučuju ty, co rozdávají v letadle (teď už možná nerozdávají, šetří.)

Zdroj: Orgo-net.blogspot.com

september 07, 2010 18:47 popoludní
 • krát komentár

6 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Leftie_SK
  Leftie_SKseptember 08, 2010 09:42 dopoludnia

  Komentár: 

  U nás na sídlisku (humenné) tak píska jedno auto, pravdepodobne pohotovostný režim alarmu.

 2. Obrázok používateľa Anonim
  Anonimseptember 08, 2010 18:56 popoludní

  Komentár: 

  ja som tiež z HE. myslíš sydlisko 3? :)

 3. Obrázok používateľa Leftie_SK
  Leftie_SKseptember 09, 2010 09:30 dopoludnia

  Komentár: 

  nemocničná ulica ;-)

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 10, 2010 11:52 dopoludnia

  Komentár: 

  Ne, pratele, tady jde o piskani lokalizovatelne v mozku, nezavisle na usich. U mne vpravo vzadu, nekde pod uchem. Nevim, jestli ten program bezi celodenne, ale ty tony jsou velice slabe, je nutno mit kolem sebe naprosty klid, ktery zpravidla nastane az v noci. Jsou to 2 vyssi tony, ktere se nepravidelne stridaji. Podobne tem, ktere pred nekolika lety nesikovne primichavali do zvukove stopy TV-signalu na CT1, 2, NOVA i TV-Prima. Doba patrne pokrocila...

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 10, 2010 13:37 popoludní

  Komentár: 

  Velice často toto pískání způsobují spotřebiče v "standby" režimu,
  příčinou jsou vysokofrekvenční transformátory, dost špatně se tyto spotřebiče odhalují (pokud nemáte absolutní sluch).
  Pomoc je snadná - vytáhnout ze zásuvky!

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymseptember 11, 2010 19:32 popoludní

  Komentár: 

  no, nic nehovoriaci clanok.. kde ste nechali to o kontrole mysle ? btw zivot na sidlisku nieje jednoduchy, no veci ako hluk su s nim uzko spate a neostava nic, len si zvyknut alebo sa odstahovat na vidiek.. alebo chcete tie stovky ci tisice ludi co tam byvaju prevychovavat ? :)

 

 

Top