Obrázok používateľa CEZ OKNO
Anonymita internetu je ilúziou

Virtuálny svet internetu nám ponúka množstvo služieb, ktoré možno bezplatne využívať z pohodlia domova. Zadarmo chutí najlepšie, a tak sa bez otáľania každú chvíľu registrujeme, aby sme mohli využívať všetko, čo je na webe zadarmo dostupné. Nad povinnosťou uviesť osobné údaje sa pritom zvyčajne nepozastavujeme. S priateľmi komunikujeme cez e-maily, na blogoch zverejňujeme svoje názory, cez internet sledujeme filmy, počúvame hudbu, pohodlne nakupujeme či dokonca platíme účty.


Internet na prvý pohľad pôsobí ako slobodné médium, kde si môže každý zadarmo a najmä anonymne rozširovať, čo len chce. Bežný užívateľ si však nedokáže ani predstaviť, aké informácie možno o ňom pomerne ľahko získať.

Vševediaci Google

Najznámejší vyhľadávač na svete s názvom Google vznikol v roku 1997. Firma dokázala využiť stúpajúcu popularitu internetu a pružne reagovala na dopyt trhu neustálym rozširovaním služieb. Čo nedokázali vytvoriť programátori pod jej značkou, to jednoducho kúpila.

Absolútnou jednotkou sa však stala až po tom, keď v roku 2006 odkúpila videoportál YouTube. Momentálne združuje obrovské množstvo internetových projektov a pod jej hlavičkou nájsť takmer všetky služby, aké sa dajú na internete poskytovať.

Mnohí ľudia však netušia, že Google ukladá všetky informácie o svojich používateľoch. Google zaznamenáva nielen každé zadané slovo do internetového prehliadača, ale aj IP adresu používateľa. Z nej možno ľahko identifikovať, kde sa nachádzate a aké informácie vyhľadávate. Históriou prehliadača sa však nahliadnutie do súkromia nekončí. Väčšina ľudí si chce svoju elektronickú poštu uchovávať, a tak sú k dispozícii aj všetky informácie z mailovej komunikácie.
Z aplikácií určených na komunikáciu v reálnom čase - z chatov možno okrem okruhu priateľov a preberaných tém zistiť aj to, kedy a ako často ľudia navzájom spolu komunikujú. Sociálne siete poskytujú množstvo osobných údajov, informácie o aktivitách, záujmoch aj priateľoch.

Z internetovej peňaženky možno získať prehľad o vykonaných transakciách a na jeho základe nie je ťažké urobiť si obraz o vašej finančnej situácii. Zistiť možno aj to, aké miesta sa pravdepodobne chystáte navštíviť, ak si ich prezeráte cez Google Maps.

Keďže Google má celú paletu služieb od vyhľadávania cez e-mail, chat, sociálnu sieť, mapy, hudobný portál až po internetovú peňaženku centralizovanú, ľahko zhromažďuje všetky údaje na jednom mieste.

Absolútna kontrola


Google svoju zberateľskú vášeň zdôvodňuje snahami o skvalitnenie služieb. Na základe skenovania mailov údajne generuje vhodné reklamy pre každého používateľa. Kom­binácia kalendára a GPS navigácie dokáže na základe vašej polohy, aktuálnej premávky a vášho diára pripomenúť, že môžete zmeškať naplánovanú schôdzku.

Podobné služby však pripomínajú sledovanie Veľkým bratom zo slávneho Orwellovho románu 1984. Nemôžeme však viniť iba Google. Ak by neexistoval, celkom isto by o nás podobným spôsobom zhromažďovala informácie iná firma. Samozrejmosťou je, že všetky spomínané informácie sú ľahko dostupné každému poskytovateľovi internetu, ale aj mobilnému operátorovi, najmä ak používate telefón s možnosťou pripojenia na internet.

Kontroverzná zmluva ACTA, proti ktorej protestuje celý svet, pritom podobné praktiky priam vyžaduje. Každý poskytovateľ internetového pripojenia by mal v súlade s ňou pozorne sledovať komunikáciu prebiehajúcu v sieti. Pod hlavičkou boja proti narúšaniu autorských práv sa skrýva absolútna kontrola celého internetu. Ak chce niekto zistiť, či sa nelegálne šíri autorsky chránený obsah, musí najprv dešifrovať všetku komunikáciu v sieti.

Informácie o užívateľoch sú mimoriadne cenným artiklom, najmä ak sa na internet pozeráme aj ako na ekonomický a politický priestor. Ak niekto nad ním získa absolútnu kontrolu, bude preňho hračkou podsúvať vyselektované informácie a manipulovať tak masy. Nehovoriac o tom, že zhromaždené údaje možno kedykoľvek poskytnúť tretej strane.


Internet nie je absolútne slobodným a anonymným priestorom. S jeho pomocou sa ľahko spojíte s ľuďmi na opačnom konci zemegule, ale do vašej konverzácie môže s takou istou ľahkosťou nahliadnuť aj niekto tretí.

Peter Filipko

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk

Súvisiace:

Informačné technológie
http://www.cez-okno.net/informacne-technologie


Autori: 
Sekcie: 
máj 02, 2012 21:00 popoludní

 

 

Top