Obrázok používateľa CEZ OKNO
Domácí spotřebiče nás budou špehovat? aneb INTERNET VĚCÍ

Bloomberg přináší zprávu, která upřesňuje, jak zdánlivě nevinné elektrické spotřebiče jako vařič rýže a lednička jsou nyní vyráběny s operačním systémem Android od Googlu a s internetovým připojením. Samozřejmě že tento článek zdůrazňuje, že je to dobrá věc, užitečný inovativní technologický skok. Pravdou však je, že tyto přístroje se nyní stávají nástrojem pro vaše špehování ve vašem vlastním domě.


George Orwell s jeho obrazovkami je jenom slabý odvar – dům 21. století jako špionážní centrum předčí všechno, co jste četli v jeho románu 1984. Od myček přes žárovky budou takzvané „chytré domy“ umožňovat průmyslu a vládě špehovat všudypřítomně všechny aspekty vaší existence.

Google už dávno oznámil, že bude používat v lidském okolí všudypřítomný zvuk v pozadí, prostřednictvím mobilu nebo mikrofonu počítače, aby mohl sledovat aktivity člověka a zaměřit na něj cílenou reklamu. Vše od X-bohu po Verizon TV boxy má též stejnou technologii, umožňující průmyslu doslova zírat do vašeho domu a analyzovat vaši činnost, konverzace a vztahy.

Navíc, ředitel CIA David Petraeus říká, že vzestup nových „chytrých“ přístrojů znamená, že Američané si sami nainstalují odposlechy do svých vlastních domů, a to ušetří práci americkým výzvědným agenturám při identifikaci jakékoli „podezřelé osoby“.

Petraeus při projevu na summitu pro In-Q-Tel, což je investiční operace CIA, zmínil při diskusi nové technologie, jejichž cílem je přidávat procesory a webová spojení do domácí spotřebičů jako ledničky, trouby a systémy osvětlení.

Wired informoval o detailech přes Danger Room Blog:

„Převratné“ je příliš často užívané slovo, ale já myslím, že je velmi přiléhavé pro tyto technologie,“ rozplýval se Petraeus, „zejména pro jejich účinnost při tajných špionážích.“


„Objekty zájmu budou lokalizovány, identifikovány, monitorovány a na dálku kontrolovány technologiemi jako identifikace radifrekvencí, sítě sensorů, miniaturní vložené servery a sběrače energie – vše připojeno k internetu příští generace, s využitím hojných nízkonákladových vysoce účinných počítačových systémů,“ řekl Petraeus.

Počítačové technologie nyní používají cloud computing, v mnoha oblastech jdou stále více k supercomputingu, a nakonec povedou i ke kvantovému computingu.“ řekl šéf CIA.

Petraeus také uvedl, že podobné přístroje v našem domě „změní naše pojetí soukromí“.

Jeho komentáře se objevily ve stejném týdnu, kdy jedna z největších mikročipových společností na světě, ARM, zveřejnila nové procesory, které jsou určené k tomu, aby umožnily prakticky každému domácímu spotřebiči připojení na internet, tak, aby mohly být dálkově ovládány a fungovaly v tandemu s aplikacemi.


ARM popisuje tento koncept jako „internet věcí“...

Kam budou všechny informace z podobných zařízení posílány a kde budou analyzovány? Není náhodou, že NSA (National Security Agency) právě staví monolitické těžce opevněné zařízení za 2 miliardy dolarů hluboko v poušti Utahu, uprostřed hor. Toto zařízení má být plně v provozu v září tohoto roku.


„Datové centrum v Utahu je centrálou Globální informační sítě, což je vojenský projekt, který bude shromažďovat yotabyty dat, což je tak obrovské množství, že po něm není už žádná datová jednotka.“ informuje Gizmodo.

„Toto cetrum spolu se všemi místy odposlechu, špionážním satelitem a napojeným datacentrem učiní z NSA největší špionážní agenturu světa.“

Wired informuje, že přicházející data jsou získávána napojením na spínače telekomunikačních společností, což je v zásadě stejná neblaze proslulá metoda, kterou NSA používá k nahrávání domácích komunikací bez upozornění, jak bylo odhaleno před šesti lety.

James Bamford, bývalý analytik výzvědné služby, který se stal autorem bestselleru, napsal podrobný popis zařízení NSA a varuje: „Do určité míry jde o realizaci „programu totálního informačního vnímání“, který byl vytvořen za Bushovy vlády. Je to snaha, která byla zastavena kongresem v roce 2003, protože vyvolala znepokojení svým potenciálem vpádu do soukromí Američanů.“


Protože většina lidí se již rozhodla k tomu, že obětuje své soukromí svému pohodlí, takzvané chytré přístroje budou používány pro sledování jednotlivců a sběr dat, která pak budou prodávána velkým korporacím. Rozsáhlé většině lidí je to úplně jedno. Cení si více nové vymoženosti, že jejich lednička je schopna jim říci, kdy došlo mléko, a automaticky ho objedná přes Internet, než svého vlastního soukromí.

Uvidíme, zda začnou mít starost kvůli faktu, že vysílají vše o svých soukromých životech a umožňují vládám a korporacím, aby sbíraly tato data, až to skutečně začne mít na ně negativní dopad. Fakt, že někteří zaměstnavatelé nyní vyžadují od svých zaměstnanců jejich facebooková hesla, je možná prvním znamením, jak by se to vše mohlo odehrávat.

Steve Watson, 10. 1. 2013

http://www.prisonplanet.com/why-are-rice-cookers-and-fridges-been-made-f...

Preklad: OrgoNet

Zdroj: http://orgo-net.blogspot.sk/


Súvisiace:

Informačné technológie
http://www.cez-okno.net/informacne-technologie


Autori: 
január 12, 2013 13:16 popoludní

 

 

Top