Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kybernetické armády útočia

Francúzsko sa pustilo do vyvíjania “digitálnych zbraní”, ktoré by sa dali používať na realizáciu “útočných operácií v rámci informačnej vojny”. Vojenské superveľmoci: USA, Veľká Británia, Čína a Rusko sa pripravujú na obranu. Podľa slov veľkého vojenského teoretika, pruského generála Karla von Clausewitza (1780-1831), ktorý sa dodnes považuje za popredného odborníka na vojenské umenie, „vojaka povolávajú, obliekajú, vyzbrojujú, cvičia; spí, je a pochoduje iba na to, aby bojoval v tom správnom čase na tom správnom mieste“.

Svetové veľmoci intenzívne pracujú na vyvíjaní digitálnych zbraní

Pred niekoľkými mesiacmi, vo Francúzsku a taktiež v USA, v Číne, Veľkej Británii a v Rusku sa začala inicializácia, ukladanie informácií a príprava vojakov na prenikanie do počítačov protivníka a podstrkávania logickej bomby iba na to, aby mohli bojovať v takzvanej „informačnej vojne“, ktorá sa už otvorene vedie medzi najväčšími svetovými veľmocami.

Šesť laboratórií sa venuje vyvíjaniu technologických zbraní

Francúzska armáda nedávno prekročila hranicu, za ktorou končí línia obrany a začína aktívny útok v rámci virtuálnej vojny. Šesť laboratórií a prinajmenšom jedno z oddelení francúzskeho letectva dostali príkaz sa pustiť do vypracúvania „digitálnych zbraní“, ktoré by sa dali používať na realizáciu “útočných operácií“ v prípade skoordinovaného útoku protivníka na vládne webové stránky, vnútorné siete štátnej administrácie a najdôležitejšie informačné systémy krajiny.

Vypracúvanie vírusov, trójskych koní a špiónskych programov sa uskutočňuje v súlade so zákonom

Táto informácia bola zverejnená na najväčšej svetovej výstave zbraní pre suchozemské vojská Eurosatory 2010, ktorá sa konala 14.-18. júna v Paríži a taktiež ju zverejnil generálny tajomník francúzskej prezidentskej kancelárie Claude Gueant, na kongrese Najvyššej rady nového Centra vojensko-strategických výskumov, ktoré založil Nicolas Sarkozy.

Francúzsky vojenský aparát odštartoval vyvíjanie vírusov, trójskych koní a špiónskych programov, ktoré prenikajú do počítačov užívateľov tak, že o tom ani netušia. Všetko to je nevyhnutné na to, aby získali možnosť „zneškodniť centrály protivníka zvnútra“, „zaútočiť na protivníka priamo v zóne agresie s pomocou útočných operácií“, а taktiež „prenasledovať a zlikvidovať agresorov“. Takéto úlohy boli stanovené počas vypracúvania strategickej koncepcie v novej Bielej knihe obrany (francúzskej doktríne pre otázky obrany a národnej bezpečnosti), ktorá vyšla v roku 2008.

Šesť súkromných laboratórií CESTI, ktoré sa nachádzajú pod štátnou kontrolou, dostalo objednávku na vypracovanie „digitálnych zbraní“. Podľa francúzskych zákonov, pokus preniknutia do cudzieho informačného systému alebo jeho poškodenie sa považuje za trestný čin. Aj napriek tomu však Generálny sekretariát pre národnú bezpečnosť Francúzska našiel medzeru v zákone: laboratóriá CESTI v rámci práce na obrannom systéme pred útokmi hackerov majú právo vyvíjať „testy prenikania do bezpečnostného systému“. A na to, aby mohli realizovať takéto experimenty v praxi, môžu vytvárať a prechovávať „digitálne útočné zbrane“.

Francúzska zahraničná rozviedka zamestnáva na zmluvu každoročne približne 100 profesionálov

Na druhej strane, podľa existujúcich informácií, vypracúvanie digitálnych útočných zbraní prebieha prinajmenšom v jednom zo špecializovaných oddelení francúzskeho letectva, na leteckej základni číslo 110 v Craili, na sever od Paríža. Generálne riaditeľstvo zahraničnej bezpečnosti Francúzska (DGSE) dostalo pokyn zamestnať približne 100 inžinierov ročne s cieľom vyvinutia algoritmov prenikania do cudzích serverov. Najviac sú žiadaní odborníci z oblasti downgradingu (ktorí dokážu nenápadne nahradiť zabezpečený protokol menej bezpečným), „reverzného myslenia“ (analýzy a rekonštrukcie kódovacích algoritmov protivníka), odborníci na hľadanie zraniteľných bodov systémov so zabezpečeným prístupom. Posudzujú sa iba prihlášky kandidátov, poslané obyčajnou poštou.

Thales rokuje s NATO ohľadne vytvorenia „kybernetického bunkra“

O tom , čo sa reálne deje vo svete pod rúškom s nadpisom „prísne tajné“ môžeme iba tušiť. Aj napriek tomu sa však isté informácie predsa len dostávajú von. Napríklad, francúzsky obor v sfére vysokých technológií Thales netají, že rokuje s francúzskou vládou a NATO o možnosti vytvorenia „kybernetických bunkrov“ typu Cybels a Nexium vo vojenskej sfére. „Bude to Francúzsko stáť niekoľko stoviek miliónov eur“, - vyhlásil plukovník francúzskych námorných síl Stanislas de Maupeou, zodpovedný za kybernetickú ochranu v Thales a bývalý pracovník Generálneho sekretariátu pre národnú bezpečnosť Francúzska.

Pochopiť na čom v skutočnosti pracujú armády USA, Číny, Veľkej Británie, Francúzska a Ruska pomáha to, čo generálny tajomník Elyzejského paláca Claude Gueant charakterizuje ako „bystrý um“ a „schopnosť analyzovať a správne interpretovať nenápadné signály, vysielané našimi neviditeľnými nepriateľmi, ktorí majú mnoho tvárí“.

Ničivé následky, ku ktorému môžu priviesť kybernetické útoky, sú celkom porovnateľné svojim rozsahom s katastrofickými následkami reálneho bombardovania

Rozličné scenáre

Hlavné mozgy generálnych štábov vypracúvajú tri hlavné scenáre vedenia kybernetických vojen.

Prvým a najnebezpečnejším je útok na takzvané SCADA, teda informačné systémy riadenia najdôležitejších štátnych objektov: jadrového priemyslu, železníc a letísk. Vojenské inštitúcie opodstatnene predpokladajú, že škody, ktoré môžu spôsobiť podobné útoky „počas najbližších 15 rokov“ v súlade s Bielou knihou obrany Francúzska, sú celkom porovnateľné svojim rozsahom s katastrofickými následkami reálneho bombardovania.

Druhý scenár predpokladá útoky na kľúčové internetové zdroje: webové stránky a vnútorné siete štátnych orgánov (administrácie prezidenta, polície, daňových orgánov a nemocníc). Hacknutie týchto systémov nevyhnutne privedie k chaosu a pádu prestíže krajiny v očiach spoluobčanov a zahraničných štátov.

Tretí scenár počíta s využitím niektorých metód kybernetických útokov pre zvýšenie efektivity tradičných vojenských akcií.

Do dnešnej doby mnohé veľké civilné korporácie využívali vo svojich informačných štruktúrach „kybernetické bunkre“ typu Cybels a Nexium. Sú to také systémy, ktoré v reálnom čase analyzujú všetky vchádzajúce a odchádzajúce prúdy informácií a sú schopné automaticky odhaľovať až do 75 miliónov „udalostí“. Na základe týchto „udalostí“ sa realizuje skenovanie stoviek miliónov procesov s cieľom zistiť, či je možné ich kvalifikovať ako pokus o útok. V dôsledku toho sa každý deň vyberá 85 „hypotetických útokov“, ktoré sa analyzujú dôkladnejšie. Z nich 4 až 10 „udalostí“ sa každodenne posiela na dodatočnú kontrolu, ktorú uskutočňuje 400 inžinierov, nachádzajúcich sa, napríklad, v „kybernetických bunkroch“ Thalesu.

Pre súkromné korporácie takýto systém predstavuje reálnu možnosť chrániť sa pred útokmi hackerov. Pre vojenské štruktúry centrály zápasu s kybernetickými vojnami zabezpečujú spoľahlivý tyl, ktorý dokáže v reálnom čase zadržiavať útoky, realizované z „obrnených“ severov, odhaliť reťazec počítačov-zombie, riadených na diaľku z jedného bodu, identifikovať útočníka a zasadiť protiútok.

Podľa slov Stanislasa de Maupeou, sa „kybernetický priestor stal bitevným poľom, dá sa povedať, dokonca hlavným bitevným poľom, pretože v súčasnosti akcie vlády alebo armády na reálnom bitevnom poli plne závisia od digitálnych sietí“.

Podľa informácií mnohých médií, ktoré sa zúčastnili na každoročnej konferencii pre zaistenie informačnej bezpečnosti (SSTIC), ktorá sa konala 9. júla v meste Rennes (Francúzsko), Bernard Barbier, technický riaditeľ Generálneho riaditeľstva zahraničnej bezpečnosti Francúzska (DGSE), vyhlásil, že Francúzsko zaostáva za Čínou o 10 rokov a potvrdil zámery vlády urobiť všetko možné pre to, aby tento náskok Číny bol zmenšený. Je to skutočne tak. A keďže väčšina útočných operácií je zakázaná zákonom, budú sa realizovať tajne a podľa možnosti z územia iných krajín.

Najznámejšie kybernetické útoky

r. 2003 Titanový dážď

V roku 2003 americké štátne a vojenské webové stránky zažili sériu kybernetických útokov, ktorá získala názov Titanový dážď. Boli vtedy poškodené stránky NASA a korporácie Lockheed Martin. Z útoku bola podozrievaná Čína.

r. 2007 Rusko proti Estónsku

V máji 2007 bezprecedentným útokom boli vystavené stránky estónskych ministerstiev, bánk a médií. Predpokladalo sa, že táto búrka útokov bol reakciou Ruska na presunutie pamätníka sovietskym vojakom v Taline. Kybernetické útoky na estónske stránky priviedli k nevyhnutnosti vytvorenia systému globálnej kybernetickej ochrany, ktorý začali konštruovať vojenský špecialisti USA a NATO.

r. 2008 Rusko proti Gruzínsku

Počas realizácie operácie ruských mierotvorcov v Gruzínsku, mnohé gruzínske štátne webové stránky boli vystavené útoku hackerov s využitím verzie trójskeho koňa BlackEnergy. Rusku, ktoré bolo podozrievané z organizácie tohto útoku, sa podarilo konkrétne dostať pod kontrolu stránku prezidenta Gruzínska, na hlavnej stránke ktorého sa objavila koláž, pozostávajúca z fotografie Michaila Saakašviliho a Adolfa Hitlera.

r. 2009 Irak

Americkí vojaci v Iraku zajali jedného bojovníka zo šítskej radikálnej skupiny a našli v jeho počítači rad fotografií, odfotografovaných lietajúcimi robotmi-špiónmi. Experti dospeli k záveru, že piráti dostali pod svoju kontrolu informačný systém vysielania obrázkov.

Andrés Pérez

Zdroj: publico.es

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toto varovanie na konci každého článku.

Zdroj: Chelemendik.sk

Sekcie: 
júl 30, 2010 15:06 popoludní

 

 

Top