Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jazmín a čaj

Jazmín má pravdepodobne pôvod v Iráne a v treťom storočí bol dovezený do Číny. V súčasnosti je už veľmi známy v Ázii a Európe kde sa pestuje od 16-teho storočia, pôvodne pre parfumérske účely. V Indii sa volá "kráľovná noci" kvôli svojej opojnej vôni ktorá sa uvoľňuje z kvetov práve v noci. V Číne je jazmín používaný ako symbol ženskej krásy a nežnosti. Jazmín je tiež symbolom hlbokých citov, radosti a elegancie. V súčasnosti je výnimočne používaný aj v západnej medicíne, kde sa požíva sirup z kvetov proti kašľu a čaj z listov na vonkajšie používanie pri zraneniach očí.

Jazmínové kvety majú ukľudňujúce a uvoľňujúce účinky, pôsobia proti kŕčom, proti nervovému napätiu, odbúravajú stres, pôsobia antidepresívne a navodzujú pocity spokojnosti optimizmu až eufórie. Obnovujú v tele rovnováhu energií a pôsobia na celkovú revitalizáciu organizmu. Používa sa aj na vonkajšie použitie vo forme oleja na suchú a citlivú pleť. Známou vlastnosťou jazmínových kvetov je, že pôsobia tiež ako afrodiziakum a používal sa aj pri problémoch v súvislosti so ženským reprodukčným systémom.

V Ajurvédskej medicíne sa jazmín používa na odbúranie napätia, pri bolestiach hlavy, emocionálnych problémoch, na zmierňovanie menštruačných a pôrodných bolestí.

V čínskej tradičnej medicíne je jazmínový kvet známy ako "ochladzovač" krvi a má silné antibakteriálne, protivírusové a protirakovinotvorné účinky. Pretože ochladzuje krv, pomáha pri horúčkach, alebo úpaloch a prehriatí organizmu. Má tiež sťahujúce účinky, ktoré pomáhajú pri liečbe začervenaných očí a pokožky. Používa sa tiež ako kloktadlo pri vredoch v ústnej dutine a hrdle.

Jazmínový čaj v sebe spája lístky zeleného čaju a kvety jazmínu. Má krásnu jazmínovú vôňu a chuť. V Číne je to veľmi vzácna a obľúbená kombinácia. Kvalita jazmínového čaju sa určuje kvalitou zeleného čaju a účinnosťou aromatizácie jazmínovými kvetmi. Je to vysoko cenený čaj, ktorý má upokojujúce a relaxačné účinky a tiež ukľudňujúce účinky na zažívací trakt. Uvoľňuje nervové napätie, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkuláciu krvi. Posledné štúdie tiež ukazujú, že pomáha na dlhovekosť.

Jazmínový čaj sa vyrába v Číne, hlavne v provincii Fu-ťien. Je obľúbený už od dynastie Sung (960 – 1279).

Kvety jazmínu sa zbierajú ráno, kým sú ešte svieže a cez deň sa ukladajú do chladu, aby príliš rýchlo nerozkvitli. Akonáhle sa začnú otvárať, zmiešajú sa so zeleným čajom v presne udanom pomere. Lístky čaju vstrebávajú jazmínovú vôňu asi za 4 hodiny. Za túto dobu sa čajovníkové listy premiešavajú niekoľkokrát a trvanie tohto procesu závisí od kvality čaju. Potom sa čaj suší v peci, aby sa odparila nadbytočná vlhkosť. Občas sa kvety vmiešajú k lístkom, aby im dodali príťažlivosť. Vyrába sa ako čaj sypaný (Hua Cha Lung Hao Jasmine, Cejlon Green Jasmine), alebo lisovaný do malých tabuliek (Jasmine Tea "Mini Table"), alebo ručne tvarovaný a viazaný do malých guličiek (Sin To Cha Jasmine, Jasmine Dragon Phoenix Pearls). Nájdete ho v špecializovanom on-line obchode.

Jasmine Silvery Strawberry Flower

Ručne zvinovaný zelený čaj z provincie Fujian. Veľmi jemné zelené čajové lístky a púčiky sú zvinuté do tvaru jahody a ozdobené červeným kvetom láskavca. Takto vytvarované jahody sú potom ochutené jazmínovými kvetmi. Jahoda sa po zaliatí rozvinie ako jarný kvet.

Je to vysoko cenený čaj, ktorý má upokojujúce a relaxačné účinky a tiež ukľudňujúce účinky na zažívací trakt. Uvoľňuje nervové napätie, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkuláciu krvi. Posledné štúdie tiež ukazujú, že pomáha na dlhovekosť. Príprava tejto čajovej špeciality najviac vynikne, keď sa pripravuje v sklenenom pohári.


Fujian, Čína
Balenie: 50g darčekové balenie
Príprava: 3 - 4 dcl
Množstvo: 1 ks
Teplota vody: 75 - 80 °C
Doba lúhovania: 2 - 4 min
Tento čaj je viacnálevový.

Objednať sa dá PRIAMO TU


Čerpané z: Čajovňa ÓPIUM.sk

Do fóra o čaji môžete prispievať na tejto adrese.

Sekcie: 
Rubriky: 
apríl 20, 2008 17:37 popoludní

 

 

Top