Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jiaogulan - bylina nesmrteľnosti

Jiaogulan užívali ľudia z horských oblastí južných provincií Číny po celé generácie, vždy ráno pred prácou na posilnenie, povzbudenie a zlepšenie fyzickej kondície, ale tiež každý večer na uvoľnenie a upokojenie. Bol označovaný ako elixír mladosti alebo tiež bylina nesmrteľnosti, keďže ľudia sa tu bežne dožívali veku 100 rokov!!!

Jiaogulan pochádza pôvodne z Číny podľa historických dokumentov aj napriek tomu, že rastie v mnohých ázijských krajinách.

Prvé písomné informácie o Jiaogulane sa datujú do začiatkov dynastie Ming (1368 - 1644 n.l.), keď Zhu Xiao prvý krát popísal túto rastlinu a spolu s náčrtkom sa objavila v knihe "Materia Medica for Famine" z roku 1406. Bola však opísaná len ako divo rastúca jedlá bylina, ktorú je možné jesť počas hladomoru, opísaná zatiaľ bez akýchkoľvek liečivých účinkov. Neskôr, v roku 1578 sa pustil Li Shi Zhen do renovácie herbárov a popisuje Jiaogulan detailne v knihe "Compendium of Materia Medica". Popisuje jeho pozitívne účinky pri liečbe hematúrie, opuchov, pri bolestiach hrdla, horúčke, tumoroch a traume. Toto sú prvé záznamy o použití Jiaogulanu ako liečiva. V neskorších rokoch počas dynastie Qing (1644-1912) postupne pribúdali ďalšie informácie o účinkoch a použití Jiaogulanu. Jeho použitie však ešte nebolo rozšírené po celej Číne, sústredilo sa len na lokálne oblasti, kde rástol divoko.

Z tohto dôvodu nebol Jiaogulan zaradený do farmakopei tradičnej čínskej medicíny. Avšak skúsení lekári Tradičnej Čínskej Medicíny ho skúmali a popísali ako "sladký, jemne nahorklý, zvyšujúci "Yin" a podporujúci "Yang". Rovnako opísali jeho použitie pri infekciách, proti zápalom, na zvýšenie odolnosti organizmu a pod.

Prvý skutočne vedecký výskum prebehol až v roku 1972 vo výskumnom centre kombinovanej tradičnej čínskej medicíny a západnej medicíny v Qu Jing v provincii Yunnan, kde uskutočnili štúdiu na 537 prípadoch chronickej tracheo - bronchitídy. V sedemdesiatich rokoch sa takisto začal Jiaogulan skúmať aj v Japonsku kde sa nazýva "Amachazuru" (sladký popínavý čaj) a jeho liečivé účinky boli objavené ako mnoho veľkých svetových objavov, na jednej strane výskumom ale tiež z veľkej časti pomohla náhoda.

V japonsku sa totiž začali hľadať náhradné sladidlá ako náhrada cukru. Už mnoho rokov sa používal sacharín avšak japonská vláda zakázala používanie cyklamátu sodného a preto sa začal výskum rôznych rastlín obsahujúcich sladké elementy, ako sú ako Stévia (Stévia cukrová - Stevia Rebaudiana) a Amachazuru (Jiaogulan - Gynostemma Pentaphyllum).
Dr. Masahiro Nagai, výskumný lekár a v súčasnosti profesor farmakognózie (vedný odbor zaoberajúci sa opisom drog rastlinného a živočíšneho pôvodu; náuka o poznávaní látok, z ktorých sa vyrábajú lieky) na Farmakologickej univerzite v Hoshi o tejto udalosti hovorí:

"Bol som v Národnom Inštitúte Zdravia v spojených štátoch počas rokov 1969 -1971, keď mi Dr. Osama Tanaka profesor fakulty Medicíny v Hirošimskej univerzite poslal požiadavku na dokumenty mojej dizertačnej práce o Stévii, ktorá bola v tom čase predmetom štúdia na Hirošimskej univerzite ako zdroj prírodného sladidla. Po návrate do Japonska som sa pustil do štúdia inej rastliny - Amachazuru, ktorá by tiež mohla byť alternatívnym sladidlom, nakoľko som vedel zo svojich znalostí farmakognózie že obsahuje sladké komponenty."

Po prvej analýze týchto komponentov ostal Dr. Nagai úplne ohromený, keď vedecký svet prvý krát zistil, že niektoré z týchto komponentov sú identické s komponentmi v Žen-šene (Panax Ginseng), ktorý je absolútne nepríbuzný Jiaogulanu. Svoje objavy predniesol na 23 stretnutí Japonskej Spoločnosti Farmakognózie v roku 1976 v Hirošime. Po tomto stretnutí už nebol vedený žiadny výskum Jiaogulanu kvôli jeho vlastnostiam ako alternatívneho sladidla, ale len ako liečiva. V tej dobe viedol iný vedec Dr. Tsunematsu Takemoto výskum liečby rakoviny, pričom sa špecializoval na liečivé rastliny. Študoval účinky exotického ovocia z Kene z rodu Cucurbitaceae, ktoré bolo známe ako ovocie dlhovekosti. Po neúspešnej výskumnej ceste do Keni sa oboznámil z výsledkami ktoré boli urobené pri výskume Jiaogulanu a okamžite sa pustil do vlastného štúdia a skúmania tejto rastliny, ktorá patrí do rovnakého rodu Cucurbitaceae ako jeho predošlé "ovocie dlhovekosti". Jeho zistenia boli ešte prekvapujúcejšie ako očakával. Objavil látky zvané saponíny ktoré majú obrovské liečivé účinky. Dr. Takemoto zistil že Jiaogulan obsahuje 4 saponíny totožné s tými, ktoré obsahuje Ženšen a tiež obsahuje 17 ďalších saponínov ktoré sú im podobné.

Počas ďalších 10 rokov výskumu on a jeho tým objavili a pomenovali 82 rôznych saponínov!!! pričom ženšen ich obsahuje len 28. Saponíny sú unikátne látky s jedinečnými vlastnosťami, sú obsiahnuté spravidla v rastlinách ale boli objavené aj v živočíšnej ríši, napr. v haďom jede, v morskej hviezdici a pod. Po svojich vzrušujúcich objavoch sa Dr. Takemoto pustil do nových objavov obrovského potenciálu tejto zázračnej rastliny. Počas laboratórnych výskumov v osemdesiatych rokoch Dr. Takemoto so svojim týmom vykonali viacero experimentov ktoré postupne odhaľovali úžasné liečivé účinky Jiaogulanu. Testy dokázali že Jiaogulan pôsobí na zvýšenie sily, aktivity, zlepšuje výdrž a koncentráciu.

Ďalšie experimenty dokázali jeho účinky pri výskumoch rakoviny, pričom zistili že pôsobí ako inhibítor (spomaľovač) nádorov a tumorov, odstraňuje vedľajšie účinky hormonálnej liečby. Taktiež zistili že pôsobí na posilnenie imunity a to na bunečnej úrovni. Aj keď tieto objavy boli úžasné bol to len začiatok objavovania unikátnych účinkov Jiaogulanu. Podobne tomu bolo aj v Číne kde sa začali robiť štúdie po zisteniach že v malých odľahlých oblastiach a dedinkách regiónov Guangxi, Shicuan a iných regiónoch južnej Číny sa ľudia bežne dožívajú veku 100 rokov!!! a výskyt rakoviny v týchto oblastiach bol až neuveriteľne zriedkavý.

Vedci z Čínskej Akadémie Zdravotníckej Vedy v Pekingu sa pustili do skúmania a študovania týchto regiónov a zistili že vo všetkých týchto oblastiach ľudia pravidelne pijú čaj z Jiaogulanu. Vďaka úžasným predchádzajúcim objavom v Číne a Japonsku sa teda začalo s novými výskumami a bolo vykonané množstvo pokusov a experimentov, ktoré prinášali stále nové výsledky o "zázračných" vlastnostiach tejto rastliny. Vypracovalo sa mnoho postupov pri výrobe liečiv, spôsobov kultivácie a užívania. Bolo publikovaných vyše 300 vedeckých správ a dokumentov o Jiaogulane a jeho saponínoch v popredných čínskych vedeckých publikáciách.

   Jiaogulan - Gynostemma Pentaphyllum bol definitívne uznaný a zaradený do moderného čínskeho vedeckého diela o medicíne - "Dictionary of Chinese Materia Medica". Podrobnejšie popísané vedecké výsledky jednotlivých výskumov sú uvedené nižšie.

"Už od časov dynastie Qin (221 pr.n.l.) vysielali čínsky cisári za more veľa bádateľov aby objavili elixír života. Vždy však bez úspechu. Možno práve tento elixír objavili ich potomkovia priamo u nich doma."

Jiaogulan, ktorý kúpite v našom obchode je pestovaný čisto organicky, bez akýchkoľvek pesticídov, herbicídov a bez chemických hnojív. Na hnojenie sa používa prírodný humus a kompost. Lístky sú po zbere oddelené od stoniek a následne sušené. Sušenie sa robí tradičnými metódami a rolovanie lístkov je robené za pomoci najnovších technológií na zaručenie čerstvosti, vône a chuti Jiaogulanu. Pochádza z provincie Chiang Mai zo severného Thajska. Tento čaj dostal v roku 2002 ocenenie za najlepší čaj roku.

V prípade záujmu si ho môžete kúpiť v špecializovanom on-line obchode.

Jiaogulan je odporúčaný z nasledujúcich dôvodov:

Adaptogén
Reguluje cholesterol
Reguluje krvný tlak
Zlepšuje obehový systém
Stimuluje funkciu pečene
Posilňuje imunitu
Posilňuje nervový systém
Znižuje hladinu cukru v krvi
Má upokojujúci účinok
Uvoľňuje kŕče
Zvyšuje výdrž a odolnosť organizmu
Pôsobí preventívne proti infarktu a mŕtvici
Pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny

Vedecké štúdie dokázali efektivitu a pozitívne účinky jiaogulanu. Nasledujúce informácie pochádzajú z vedeckých výskumov Jiaogulanu a jeho chemických komponentov.

1. Antioxidant: táto bylina vykázala v testoch znižovanie množstva voľných radikálov (superoxid radikálov) a hydrogén peroxidu v bielych krvinkách co je vynikajúci indikátor antioxidantov. Jiaogulan ukázal tiež významnú úlohu ako antioxidant zvyšovaním endogénnej SOD (super-oxid-dismutáza). SOD je enzým - najdôležitejší antioxidant v tele ktorý zohráva najvýznamnejšiu úlohu pri obrane všetkých buniek vystavených pôsobeniu oxygénu v tele a na základe vedeckých výskumov úrovne hladiny SOD sa zistila jej priama závislosť s dĺžkou života. Výskumy ukázali že v ľudskom tele sa úroveň SOD zvýšila na úroveň "mladého človeka" po dennom užívaní 20mg Gypenosides (aktívna látka v Jiaogulane) po dobu jedného mesiaca.

2. Adaptogen: Jiaogulan regluje nervový systém. Ukľudňuje nadmerne rozrušený nervový systém a stimuluje deprimovaný. Predmetom štúdie bolo 300 atlétov. Úplne všetci atléti hlásili, že po užití tejto byliny pred závodom sa cítili výnimočne vitálni, energickí, čulí, ostražití s rýchlymi reflexmi. Rovnako sa cítili podstatne menej nervózny.

3. Nespavosť: štúdia bola uskutočnená na 112 pacientoch trpiacich nespavosťou pričom zlepšenie spánku potvrdilo takmer 95 percent pacientov.

4. Krvný tlak: 223 pacientov bolo rozdelených do troch skupín. prvá skupina užívala Ženšen, druhá Jiaogulan a posledná užívala lieky na znižovanie krvného tlaku - indapamid. Efektivita jednotlivých liečiv bola nasledovná: Ženšen 46% účinnosť, Jiaogulan 82% účinnosť a 93% pre Indapamid. Jiaogulan má však vlastnosť regulácie, tj. prípade nízkeho tlaku dochádza k jeho zníženie a naopak pri vysokom tlaku k zníženiu.

5. Srdečná aktivita: jiaogulan zvyšuje aktivitu srdca. V štúdii kde boli testované tiež iné byliny vykázal jiaogulan nasledujúce výsledky: zvýšenie objemu srdcovej kontrakcie v priemere o 37% a zvýšenie výstupu prečerpanej krvi v priemere o 21%. Ejekčná frakcia bola zvýšená o 13%. Subjekt s normálnym krvným tlakom nezaznamenala žiadne zmeny tlaku krvi, ale srdečný tep poklesol o 10%.

6. Cholesterol: jiaogulan znižuje tzv. zlý cholesterol LDL a zvyšuje hladinu "dobrého choelesterolu" HDL. Viac ako 20 dokumentov bolo publikovaných v súvislosti s výskumom pôsobenia jiaogulanu na cholesterol a celková efektivita sa pohybovala v rozmedzí 67-93%. Taktiež spomaľuje agregáciu krvných doštičiek čo pôsobí preventívne proti mŕtvici a infarktu.

7. Biele krvinky: jiaogulan zvyšuje produkciu bielych krviniek u pacientov ktorí majú deficit bielych krviniek, ako napr. pacienti po chemoterapii, ožarovaní a pod.

8. Imunostimulant: táto bylina upravuje formovanie lymfocytov a zvyšuje ich aktivitu. Bolo tiež zistené výrazné zvýšenie aktivity NK (natural killer cells - druh cytotoxických lymfocytov, ktoré sú hlavnou súčasťou imunitného systému - pôsobia v tele zabíjaním rakovinových buniek a vírusov) u pacientov s rakovinou.

9. Cukrovka: štúdia na 46 pacientov s diagnózou Diabetes Mellitus poukázala na zlepšenie ich stavu a to až u 89% pacientov. V prípade cukrovky bolo robených ešte niekoľko ďaľších štúdii vždy s podobnými, veľmi uspokojivými výsledkami.

10. Hepatitída B: 100 pacientov užívalo Jiaogulan po dobu 3 mesiacov. Efektivita bola až na úrovni 89%. Ďalšia štúdia na 200 pacientoch vykázala takmer rovnaké výsledky. Ďalšie štúdie potvrdili schopnosť jiaogulanu zlepšovať ochranu pečene pred toxickými látkami ako napríklad terachlórmetán.

11. Bronchitída: štúdia 86 prípadov chronickej bronchitídy vykázala efektivitu pri užívaní jiaogulanu až na úrovni 93%. V ďalšej štúdii na 96 pacientoch bola efektivita na úrovni 92%.

Závery: výsledky jednotlivých výskumov potvrdili že jiaogulan nemá žiadne toxické účinky a to ani pri nadmerných množstvách užívania, čo znamená že nedochádza k predávkovaniu ako je tomu napr. pri ženšene. (v prípade dávkovania však vždy postupujte presne podľa návodu výrobcu!!!)

Predchádzajúce výsledky sú robené na základe vyše 10 ročných vedeckých štúdií a vedeckých publikácií:

Hypoglycemic Activity of Extract from Gynostemma pentaphyllum Makino Assoc. Prof. Dr. Duangta Kanjanapothi, Assoc. Prof. Dr. Ampai Panthong, Asst. Prof. Dr. Tawat Taesotikul, Assoc. Prof. Dr. Nirush Lertprasertsuke


Analysis of the inhibitory effect of gypenoside on Na(+), K (+)-ATPase in rats heart and brain and its kinetics. Han XY, Wei HB, Zhang FC Research Center, The Third Affiliated Hospital, Sun Yat-sen University, Guangzhou, 510630, China


Gypenosides inhibited N-acetylation of 2-aminofluorene, N-acetyltransferase gene expression and DNA adduct formation in human cervix epithelioid carcinoma cells (HeLa). Chiu TH, Chen JC, Chen LD, Lee JH, Chung JG. Department of Obstetrics and Gynecology, China Medical University Hospital, 2 Yuh-Der Road, Taichung 404, Taiwan, ROC


Gypenosides induce apoptosis in human hepatoma Huh-7 cells through a calcium/reactive oxygen species-dependent mitochondrial pathway. Wang QF, Chiang CW, Wu CC, Cheng CC, Hsieh SJ, Chen JC, Hsieh YC, Hsu SL. School of Post-baccalaureate Chinese Medicine, China Medical University, Taichung, Taiwan, Republic of China


Phytopreventative effects of Gynostemma pentaphyllum against acute Indomethacin-induced gastrointestinal and renal toxicity in rats. Hesse C, Razmovski-Naumovski V, Duke CC, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre (HMREC), A15, University of Sydney, NSW, 2006, Australia


Anti-hyperlipidemic and hypoglycemic effects of Gynostemma pentaphyllum in the Zucker fatty rat. Megalli S, Davies NM, Roufogalis BD. Faculty of Pharmacy and Herbal Medicines Research and Education Centre University of Sydney, Building Al5, Sydney NSW 2006


Gypenosides induced apoptosis in human colon cancer cells through the mitochondria-dependent pathways and activation of caspase-3. Chen JC, Lu KW, Lee JH, Yeh CC, Chung JG. Chinese Medical Research Institute, China Medical University, Taichung, Taiwan, ROC


Gypenosides protect primary cultures of rat cortical cells against oxidative neurotoxicity. Shang L, Liu J, Zhu Q, Zhao L, Feng Y, Wang X, Cao W, Xin H. Institute of Medical Genetics, School of Medicine, Shandong University, Jinan, PR China


Cardiovascular effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum Makino. Circosta C, De Pasquale R, Occhiuto F. Pharmaco-Biological Department, School of Pharmacy, University of Messina, Messina, Italy


Bronchodilatory effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum and gypenosides III and VIII in anaesthetized guinea-pigs. Circosta C, De Pasquale R, Palumbo DR, Occhiuto F. Pharmaco-Biological Department, School of Pharmacy, University of Messina, Messina, Italy


Chronic toxicity of Gynostemma pentaphyllum. Attawish A, Chivapat S, Phadungpat S, Bansiddhi J, Techadamrongsin Y, Mitrijit O, Chaorai B, Chavalittumrong P. Medicinal Plant Research Institute, Department of Medical Sciences, Ministry of Public Health, 88/7 Tiwanont road, Muang, Nonthaburi 11000, Thailand


The anti-gastric ulcer effect of Gynostemma pentaphyllum Makino. Rujjanawate C, Kanjanapothi D, Amornlerdpison D. Faculty of Medicine, Laboratory of Natural Products, Chulabhorn Research Institute, Chiang Mai University, Chiang Mai 5002, Thailand


A novel insulin-releasing substance, phanoside, from the plant Gynostemma pentaphyllum. Norberg A, Hoa NK, Liepinsh E, Van Phan D, Thuan ND, Jörnvall H, Sillard R, Ostenson CG. Department of Medical Biochemistry and Biophysics, Karolinska Institutet, SE-171 77 Stockholm, Sweden


N-acetyltransferase is involved in gypenosides-induced N-acetylation of 2-aminofluorene and DNA adduct formation in human cervix epidermoid carcinoma cells (Ca Ski). Chiu TH, Chen JC, Chung JG. Department of OBS/GYN, China Medical College Hospital, Taiwan, ROC


Scavenging effects of Astragalus and Gynostemma pentaphyllum with its product on O2-. and .OH] Ma Z, Yang Z. Graduate School, University of Science and Technology of China, Beijing 100039


Experimental study on the influence of Gynostemma pentaphyllam Mak upon point mutation of Ha-ras oncogene in blocking leukoplakia from canceration Zhou Z, Tang G, Zhong W. Department of Oral Medicine, School of Stomatology, Shanghai Second Medical University, Shanghai 200011, China


Studies on the chemical constituents of Gynostemma longipes C.Y. Wu Guo XL, Wang TJ, Bian BL. School of Pharmaceutical Sciences, Beijing Medical University, Beijing 100083


Observation of the effectiveness of compound Gynostemma Pentaphyllum Mak in golden hamster cheek pouchs premalignancy Zhou ZT, Zhang SL, Li WG, Jin ZG. Department of Oral Medicine, Ninth Peoples Hospital, School of Stomatology,Shanghai Second Medical Unviersity.Shanghai 200011,China


Qu, Jing and combined research group of Traditional Chinese/Western Medicine, Yunnan. "Study of the therapeutic effects of Chinese herb, jiaogulan in 537 cases of chronic tracheo-bronchitis." Zhong Chao Yao Tong Xun (Bulletin of Chinese Herbs and Medicines). Chinese. 1972. (2): 24


Cheng, J.G., et al. "Investigation of the plant jiaogulan and its analogous herb, Wulianmei." Zhong Cao Yao. Chinese. 1990. 21(9): 424


...

Výsledky všetkých študií sú dostupné na stránke: www.ncbi.nlm.nih.gov

Čerpané z: ÓPIUM.sk

Sekcie: 
Rubriky: 
jún 25, 2008 22:00 popoludní

 

 

Top