Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kamenný oltár s vyrytými astronomickými symbolmi je 3500-4000 rokov starý!

Archeologický komplex Licurnique, ktorý sa nachádza štyri hodiny cesty od okresu Olmos v severnom regióne Lambayeque v Peru, odhaľuje dôkaz astronomického "laboratória". Podľa ľudí okolo vykopávok, na skalách vytesané astronomické symboly v skúške času obstáli. Spomínané archeologické nálezisko sa datuje do obdobia pred 3500 alebo 4000 rokmi, a bezpochyby stojí za to ho preskúmať.


Archeológovia na ňom našli petroglyf, ktorý pozostáva z kamenného oltára, vyjadrujúceho náboženské rozvrstvenie. Je detailný a dovoľuje porozumieť obyvateľom Licurnique.

Okrem toho boli na rovnom povrchu skaly vytesané astronomické observatóriá, ktoré sa používali na pozorovanie hviezd a tak predpovedali dážď pre obilie i ľudí.

Navyše bádatelia Juan Martinez a Manuel Curo súhlasia, že tento komplex kombinuje staroveké, hispánske a andské vplyvy, hoci je nezvyčajné nájsť miešanie týchto troch kultúr, zvyklostí, umenia a vier.

Astronomické "laboratórium" bolo umiestnené v blízkosti rieky a zvyšky sú stále viditeľné, no je potrebné ich zachovať.

Malo by sa ešte spomenúť, že Licurnique je jedným z 24 archeologických nálezísk, ktoré majú byť zachované v súlade s dohodou medzi inštitútmi okresu Olmos a exekutívnym celkom Naylamp-Lambayeque.


Foto: Silvia Depaz/Andina


Andina, 23. júl 2014

http://www.peruthisweek.com/news-archaeologists-discover-ancient-astrono...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Astronómia
http://www.cez-okno.net/rubrika/astronomia


Autori: 
Sekcie: 
máj 28, 2015 23:31 popoludní

 

 

Top