Obrázok používateľa CEZ OKNO
Koncom februára nás čaká úplné zatmenie Mesiaca

V noci z 20. na 21. februára tohto roku nastane úplné zatmenie Mesiaca. Je to jav, keď sa Mesiac dostane na svojej dráhe veľmi blízko spojnice spájajúcej Zem a Slnko. V tomto prípade sa bude Zem nachádzať medzi Mesiacom a Slnkom. To znamená, že Mesiac vstúpi do tieňa Zeme. Mesiac sa objaví 20. februára nad východným obzorom večer krátko po 16:30 Stredoeurópskeho času. Okolo 17:00 SEČ vyjde po Mesiaci nad obzor aj najjasnejšia hviezda súhvezdia Lev - Regulus.Približne o pol hodiny sa po Regulovi nad obzorom zjaví aj druhá najväčšia planéta slnečnej sústavy - Saturn, ktorý je koncom februára veľmi nápadný, pretože dosahuje maximálnu jasnosť. V tomto čase bude na oblohe nápadná aj ďalšia planéta, konkrétne Mars, ktorý bude kulminovať v súhvezdí Býka nad výrazným súhvezdím Orióna.

Zatmenie sa začne až vstupom Mesiaca do polotieňa 21. februára o 01:37 SEČ. Tento okamih je prakticky nepostrehnuteľný. Ak si počkáme do 02.00 SEČ, ľavý okraj mesačného disku začne zreteľne tmavnúť. Okamih úplného zatmenia sa začne o 02:45 SEČ, to už Mesiac vstúpi do tieňa Zeme.

Tieň sa bude v priebehu ďalších desiatok minút zreteľne zväčšovať, až presne o 04:00 SEČ zachváti celý disk. Nastane úplné zatmenie. Na nebi sa v tom čase objavia aj slabšie hviezdy, ktoré boli doteraz prežiarené jasom Mesiaca v splne. Mesiac sa však z dohľadu úplne nestratí - ožarovať ho budú slnečné lúče rozptýlené v zemskej atmosfére.

Vďaka nim nadobudne oranžový, netradičný vzhľad. Fáza úplného zatmenia bude trvať až 50 minút. Ľavý okraj disku Mesiaca začne postupne čoraz viac žiariť. Okolo 06:00 SEČ už Mesiac bude ponorený len v polotieni. Krátko po 07:00 SEČ vystúpi aj z polotieňa. Toto už nebudeme môcť sledovať, pretože Mesiac bude viac ako 15 minút pod obzorom. Spolu s ním zapadnú aj Regulus so Saturnom.

Končiace sa úplné zatmenie nám môže spestriť trojica ďalších planét - Jupiter, Venuša a Merkúr, ktoré sa o 06:00 SEČ už budú vynímať nad východným obzorom v čoraz viac silnejúcej žiare Slnka. Jedinou podmienkou úspešného pozorovania zatmenia Mesiaca bude len bezoblačná obloha.

Čerpané z: Magazín Atlas.sk


Sekcie: 
Rubriky: 
február 19, 2008 01:53 dopoludnia

 

 

Top