Obrázok používateľa CEZ OKNO
KRÁĽOVNÁ PYRAMÍD: Mocná Hetepheres I. a jej veľkolepá hrobka 2

Okrem popísaných pokladov sa našiel aj alabastrový sarkofág. Našiel sa opretý o jednu zo stien komory a bol zapečatený. 3. marca 1927 ho výskumníci otvorili a zistili, že v ňom nie je žiadna múmia.

Kde je múmia?


Zreštaurované púzdro so závesom v Múzeu v Káhire (Hrobka Hetepheres I., pohrebisko v Gíze). Zdroj: ›› Verejná doména

V hrobke bola aj kanopická skrinka, veľká debna štvorcového tvaru so štyrmi menšími štvorcovými priehradkami vo vnútri. Je to jeden z najstarších známych prípadov kanopy s ľudskými pozostatkami ponorenými v roztoku nátronu (hydroxidu sodného - substancia podobná soli používaná na konzerváciu tiel) a vody. Dve zo štyroch vnútorných priehradiek obsahovali nielen hmotu organického pôvodu, ale aj tekutinu. Chemická analýza ukázala, že tekutina, ktorú starovekí Egypťania používali pri mumifikácii bola trojpercentným roztokom egyptského nátronu a vody.


Box pre Vešebt alebo Kanopická skrinka. Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0

Podľa Reisnera bola Hetepheres pôvodne pochovaná v blízkosti manželovej pyramídy v Dahšúre. Nanešťastie sa krátko po pohrebe do hrobky vlámali, tak sa kňazi rozhodli nájsť jej nové miesto. Predtým než sa tak stalo, zlodeji otvorili sarkofág a ukradli múmiu aj s jej zlatými ozdobami.

Reisner veril, že kňazi zodpovední za hrobku sa báli trestu a tak povedali Chufevovi, že múmia jeho matky je stále vnútri sarkofágu. Ten potom nariadil aby bol sarkofág aj so všetkým pohrebným vybavením nanovo pochovaný v Gíze, blízko jeho vlastnej pyramídy.


Keramika Starej ríše z hrobky Hetepheres. Zdroj: ›› Verejná doména

Iný egyptológ, Mark Lehner, navrhol, že hrobka, ktorú objavil Ibrahim bola pôvodnou hrobkou Hetepheres a jej telo bolo presunuté do malej pyramídy G1-a.

Tretia teória bola načrtnutá I.E.S. Edwardsom. Jeho výskum ponúka vysvetlenie, že hrobka G7000X mala byť miestom posledného odpočinku Hetepheres, no múmia bola ukradnutá krátko po pohrebe. Zahi Hawass tvrdí, že Hetepheres bola pôvodne pochovaná v malých pyramídach, no po krádeži bola v blízkosti vykopaná nová šachta pre novú hrobku.

Kráľovná pyramíd

Staré kráľovstvo je datované do 3. tisícročia pred Kristom, v čase keď Egypt dosiahol svoj prvý vrchol ako pôsobivá civilizácia. Štvrtá dynastia je nazývaná „zlatým vekom“ tohto obdobia. Vládla od cca 2613 do 2494 pred Kristom. Tvorcovia tejto dynastie boli predovšetkým Hetepheres I a Snofru, ktorých experimenty v oblasti stavieb viedli k evolúcií od stupňovitých pyramíd v štýle mastaby k hladkostenným pyramídam.


Veľká Chufevova pyramída (Cheopsova). Zdroj: ›› CC BY-NC 2.0

Išlo o najintenzívnejšie obdobie architektonického pokroku v histórií Egypta. Počas tohto obdobia, každý zo siedmich panovníkov nariadil výstavbu aspoň jednej pyramídy. Boli to tiež časy mieru a prosperity. Hetepheres I. bola vskutku vplyvnou a mocnou ženou. Jej syn a vnuk boli mužmi, ktorí vytvorili jeden z najväčších pokladov starovekého sveta – Gízsku plošinu.

ÚVODNÝ OBRÁZOK: Nosidlá z pohrebného nábytku kráľovnej Hetepheres I. Zrejme dar od syna Chufeva. Rekonštrukcia originálu vystaveného v Káhire, táto kópia sa nachádza v Museum of Fine Arts v Bostone. Zdroj: ›› Keith Schengili-Roberts/CC BY-SA 2.5 Vsuvka: Kresba z hrobky Hetepheres I., ktorá zobrazovala zlatú figúru kráľovnej. Lístky zlata formovali kráľovnú sediacu na tróne ako privoniava k lotosovému kvetu. (1925) Od Georga Andrewa Reisnera. Zdroj: ›› Verejná doména


Poznámka redakcie: Meno Hetepheres možno zvádza k anglickej výslovnosti “Heteferes”, avšak je zloženinou dvoch slov: “Hetep” a “heres”, vyslovuje sa teda: Hetep-heres

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.


Referencie:

Joyce Tyldesley, Chronicle of the Queens of Egypt, 2006
Aidan Dodson, Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, 2004
Lorna Oakes, The Illustrated Encyclopedia of the pyramids, temples & tombs of Ancient Egypt, 2006
Wolfram Grajetzki, Ancient Egyptian Queens – a hieroglyphic dictionary, 2005

Natalia Klimczak

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history-famous-people/queen-pyramids-powe...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Vládcovia Egypta
http://www.cez-okno.net/stitok/vladcovia-egypta

Hrobky
http://www.cez-okno.net/stitok/hrobky


Sekcie: 
február 17, 2016 15:07 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top