Obrázok používateľa CEZ OKNO
LANOOVE PRAVDY 11: Letný Slnovrat – začiatok Nového roku v Kemete

Čas si už s ľudstvom užil svoje. Pomenúvanie názvov mesiacov podľa cisárov i omnoho láskavejšie a Prírode bližšie pomenovania našich slovanských predkov. Nový rok oslavujeme na rôznych miestach Zeme rôzne – každý má nejaký svoj príbeh a dôvody, kedy to má byť. Napadla vám niekedy otázka, ako je to správne? Čo je určujúce pre určenie začiatku Nového roku? Alebo je to v podstate jedno a jedná sa čisto o vec dohody?

“Faraón a veľkňaz napli lano medzi dva koly orientované ku hviezde Alfa Draconis. Kňažky chrámu zatĺkli koly do zeme a vyznačili tak chrámovú os, ktorá neskôr rozdeľovala svätyne. Umiestnili kameň do stredu priestoru a potom do 4 rohov budúcich hradieb. Vysoké steny mali chrániť zachovanie večného života. Na severnú stranu umiestnili vstup, ktorý bol posledný v rade brán, ktoré sa tiahli od vnútornej kaplnky Hathorinho chrámu a vyznačovali časť oblohy, nad ktorou vychádzala Alfa Draconis. Vďaka tomu bolo ľahšie objaviť ju na nočnej oblohe a systematicky zaznamenávať jej pohyb. Na tejto nočnej oblohe objavili ďalšiu hviezdu, ktorá žiarila na oblohe v uhle 90° k ostatným. Pomenovali ju Sírius a stala sa symbolom bohyne Izis. Na jej počesť vytvorili os druhého chrámu a druhý vstup do komplexu. Vstup do chrámu bohyne Izis označuje miesto, kde Sírius a Slnko vychádzajú počas Letného Slnovratu, 21. júna. Chrám postupne rástol a kňazi ďalej zaznamenávali pohyby hviezd a študovali procesy, ktoré ovplyvňovala ich energia. Svoje zistenia tesali do kamenných stien.

Sírius, symbol bohyne Izis, bol tiež zvaný Psou hviezdou, pretože sa nachádza na chvoste súhvezdia Orion, symbolizujúceho boha Osirisa. 120 dní sa ukrýval za horizontom a jeho východ oznamoval príchod záplav na Níle. Zostal viditeľný po 40 dní, teda po celú dobu záplav. Tento vzťah urobil zo Síria veľmi významnú hviezdu pre Egypt. Rok rozdelili do troch období zvaných tetrameny, ktoré rozlišovali záplavy na Níle. Východ hviezdy Sírius na oblohe oznamoval príchod záplav, keď zmizol, rieka sa vrátila do svojho normálneho stavu.

Synchronizácia života Egypťanov s hviezdami a Slnkom bola taká dôležitá, že faraón pri nástupe na trón musel prisahať, že nikdy nezmení dni v kalendári. Čas východu Síria však závisel na polohe Chrámu. V Elefantíne na juhu ho bolo možné zazrieť o 7 dní skôr než v Bubastise na severe. Kňazi využívali Slnko tiež ako hodiny merajúce dĺžku roku, pretože východ Síria pripadol na obdobie Letného Slnovratu. V Dendere, na horizonte pred chrámom Izis, sa Sírius objavoval ako prvý a potom vyšlo Slnko. Na úsvite Letného Slnovratu Sírius spoločne so Slnkom označovali začiatok nového egyptského roku na kozmických hodinách. Pri obrade na terase chrámu bol zapálený nový oheň pre celú zem.

Zdroj: http://www.cez-okno.net/clanok/okom-boha-hora-7-dendera-pociatky-astronomie

Počas Letného Slnovratu nastáva veľmi špeciálna konštelácia. Ak naozaj ctíme sily Matky Prírody, nemali by nás takéto “eventy” nechať chladnými. Všetci vieme, čo s nami dokáže "obyčajný" spln Mesiaca.

Často sa hovorí o kozmickom, či Božskom poriadku. Nič sa nedeje náhodne, vesmírna mechanika sa riadi bez pardónu Stvoriteľovými zákonmi a zrovnať si čas s Božími hodinami mi príde ako naozaj dobrý nápad. Praktické aplikovanie, teda pretavenie úcty k Vesmírnemu zákonu do našich životov však akosi pokrivkáva. Netvrdím, že máme meniť existujúci kalendár a ostentatívne ignorovať tradície typické pre náš kraj. Nič nám však nebráni uvedomiť si, ›› ktoré dátumy v roku sú z hľadiska Univerza naozaj podstatné a nájsť čas uctiť si ich tak, ako je nám milé.

Tohto roku je presný astronomický Letný Slnovrat v stredu 21. júna 2017 o 5:22, ale i dni pred a po sú veľmi silné. Je na nás, ako túto Silu zužitkujeme. Či ju premrháme, alebo bude pre nás Inšpiráciou a Motorom pre celé ďalšie obdobie roka...

Lanoo

exkluzívne.cez.okno

Otázky, podnety a reakcie môžete Lanoovi posielať na: redakcia@cez-okno.net


Súvisiace:

SRDCE KEMETU
http://www.kemet.sk/clanok/joan-grantova-okridleny-faraon-vi

Sírius a súvislosti
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-sirius-a-suvislosti

Sírius
http://www.cez-okno.net/sirius

Sviatky
http://www.cez-okno.net/stitok/sviatky


Autori: 
jún 18, 2017 01:32 dopoludnia
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Karol
  Karoljún 20, 2017 09:16 dopoludnia

  Komentár: 

  Zaujímavé
  “...je pre nás Sírius jedna z najbližších hviezd. Najlepší čas na jeho pozorovanie je okolo 1. januára, kedy na oblohe kulminuje o polnoci.”
  https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADrius

 

 

Top