Obrázok používateľa CEZ OKNO
LANOOVE PRAVDY 14: Kto rozhoduje a vedie?

Dnes je to populárna téma. Veľa sa o nej píše, málokto však naozaj vie, o čo ide. Ženská a mužská rola. V spirituálnych kruhoch sa častejšie hovorí o ženskom a mužskom princípe. Nie sme prví ani poslední, čo tieto veci „riešia“. Poďme sa na to spoločne pozrieť oknom minulosti, možno uzrieme zaujímavé súvislosti a pomôže nám to v lepšom pochopení.


V stredoveku sa cenila rytierskosť muža a vznešenosť žien. Jednoducho, muži mali byť mužmi a ženy ženami. Neviem, či sa vtedy zaoberali tzv. mužskými a ženskými rolami. Bolo jasné, že keď bola vojna, šli chlapi a keď sa bolo treba postarať o domácnosť, robili to ženy. Jednoduché a jasné. Ak sa však chceme dopátrať Pravdy, musíme ísť do minulosti omnoho hlbšie...

V starovekom Egypte nachádzame sochy znázorňujúce manželské páry. Jedno majú spoločné: žena muža objíma rukou, akoby ho viedla a jasne hovorila „TOTO JE MOJE“. Zaujímavé, že? Máme snáď tomu rozumieť tak, že muž mal v Kemete druhoradú úlohu a o všetkých dôležitých veciach rozhodovala žena?

Je známe, že ak muž dosiahol určité spoločenské postavenie, smel na znak toho nosiť ako ozdobu hlavy parochňu s dlhými vlasmi. Nebolo v tom nič zšenštilé, ani náhodou. To, že starovekí Egypťania boli v symbolike nesmierne dôslední, už vieme. Prejavila sa i v už spomínaných vyobrazeniach manželov. Dnes to voláme ŽENSKÝ PRINCÍP. Plodivý aspekt, schopnosť Zrodu Nového Života, Intuícia. To všetko malo v Kemete úžasný rešpekt. Nesmieme však zamieňať ženskú rolu s ženským princípom, nemusí to byť vždy to isté. Takže ono „TOTO JE MOJE“ znamená dať najavo jasnú prioritu Ženského Princípu! Milé ženy, tešíte sa predčasne – v žiadnom prípade to neznamená, že šéfovať má vždy manželka :)


Manželský pár z obdobia Starej ríše

Keď som mal možnosť nahliadnuť do egyptskej symboliky hlbšie, bol som často šokovaný skutočným významom symbolov, ktoré mi pripadali ako jasné. Ženský a Mužský princíp, u nás známy ako Yin a Yang. Človek tak nejak automaticky predpokladá, že žena má mať maximum ženského princípu a muž mužského, aby boli zachované role. Predstavte si, že v Kemete sa muži snažili rozvinúť/doplniť ženský princíp a ženy mužský. Zdôrazňujem, to neznamená, že ženy odušu rúbali drevo a muži po večeroch hačkovali! ROLA NIE JE TO ISTÉ AKO PRINCÍP!

V Kemete boli rozhodne ženy ženami a muži mužmi, no poznali význam rovnováhy a vedeli o nutnosti rozvoja kvalít oboch princípov. Preto „múdri muži“, teda tí, ktorí mali rozvinutú nielen logiku, ale i intuíciu, mohli v úrade nosiť už spomínané parochne. A ženy obdarené od narodenia typicky ženskou mysľou rozvíjali aspekty myslenia muža, logiku a rácio, samozrejme bez toho, aby prestali byť ženami.


Amenhotep III. a Tiye, rodičia Achnatona (Káhirské múzeum)

Dnes je dosť populárne navštevovať seansy, kde si ženy uvedomujú svoju hodnotu. Čo mi na tom nevonia? No ten spôsob, akým sa to deje a že lektorky takýchto kurzov zväčša nemajú potuchy, aký je rozdiel medzi rolou a princípom (česť výnimkám!) Aj preto vznikol tento článok. Milé víkendové Bohyne, ako muž sa pravdaže teším, keď ste príťažlivo sebavedomé, ale odtiaľ potiaľ :) Nejak sa nám tu rozmohol „syndróm veľkňažky“. Správne a fajn ženy zrazu pochytí doslova amok a všetkým mužským bytostiam v ich okolí začína peklo: „Ja som Bohyňa, vy muži ste skoro zničili túto planétu, odteraz bude absolútne po mojom!“

Takže rozvíjajme ženský princíp, NIE ROLU! Neprestávajme byť chlapmi! A postarajme sa o osvetu vo svojom okolí, inak nám začnú „víkendové Bohyne“ skákať po hlavách a bude neskoro nariekať. Je pravda, že niektorí muži sa chovajú neprístojne a narobili veľa zla, ale stále mi príde ako najlepšie riešenie, keď rozhoduje chlap. Samozrejme s rozvinutou intuíciou a maximálnou úctou k Životu. Ženský princíp je tá ruka, ktorá nás má viesť k celistvej múdrosti a k ozajstnému vodcovstvu pre dobro všetkých!


Menkaure (v rukách zviera Hórove tyče) a Khamerernebty

Lanoo

exkluzívne.cez.okno

Otázky, podnety a reakcie môžete Lanoovi posielať na: redakcia@cez-okno.net


Súvisiace:

Vzťahy
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/vztahy


Autori: 
august 24, 2017 19:07 popoludní

 

 

Top