Obrázok používateľa CEZ OKNO
Lotosový kvet

Je v Ázii rovnako významný symbol, ako v Európe ruža alebo ľalia, napr. v Indii je najdôležitejším symbolom pre spirituálnosť a umenie. Tento kvet bol a je v rade náboženstiev posvätnou kvetinou. Uctievali ho starí Egypťania, dodnes ho ctia Indovia i buddhisti.Podľa starovekých egyptských mýtov bol lotos prvou bytosťou na Zemi. Povstal z prvotných vôd a svetla. V jednom z mýtov o stvorení sveta sa egyptský boh Ra objavuje ako dieťa vznášajúce sa na hladine vôd práve v lotosovom kvete.

Lotos sa v Egypte stal symbolom Slnka.

Bol tiež ztelesnením boha Nefertema, ktorý je zobrazovaný, ako vstáva z lotosového púpätka. Podrobne o lotose pojednáva Egyptská kniha mŕtvych. Ako uvádza, je lotos jednou z podob, do ktorých sa môže mŕtvy človek prevteliť. Spolu s papyrusom bol lotos symbolom jak Dolného, tak Horného Egypta. Dnes je možné vidieť voľne rastúci papyrus i lotosy, symbolické rastliny faraónov, v parku káhirského múzea.

Lotosové kvety sú zobrazené v staroegyptských chrámoch i hrobkách, nájdeme ich ako vlysy na stavbách a a na stĺpoch starovekého Egypta i na novodobých stavbách.

Napríklad moderná 186 metrov vysoká káhirská veža má podobu lotosu.

V Egypte išlo predovšetkým o biely lotos (Nymphaea lotus), prípadne o jeho modrú formu (Nymphaea caerulea.) Je otázkou, či bol lotos iba symbolom krásy, čistoty a ztelesním bohov, alebo či bol pri náboženských rituáloch inhalovaný k navodeniu zmeneného stavu vedomia.

V tejto súvislosti môžeme pripomenúť nápis z helenistického chrámu boha Hora v Efdu: "Keď pozrieš na jeho krásu (lotosu), do očí ti vstúpi mocná sila. Keď privoniaš, tvoj nos sa rozšíri." Je to pokladané za popis čuchania halucinogennej látky.

Má široké použitie v čínskej medicíne:

- čistí a vyživuje pleť
- detoxikuje
- chladí horkosť
- pôsobí protizápalovo
- vyživuje pečeň
- čistí zrak
- zvyšuje obranyschopnosť organizmu
- tradične sa pridáva do zelených čajov

Čerpané z: Ópium.sk


Sekcie: 
Rubriky: 
Štítky: 
apríl 10, 2008 13:35 popoludní

 

 

Top