Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mačací raj

Niektorí ľudia dokážu za svojho života vykonať skutočne obdivuhodný čin. Poznáte aj vy takého človeka? Ja našťastie áno. Je ním Denisa Vanyová. Zoznámila som sa s ňou, keď som od nej adoptovala jednu staršiu mačičku. V tom čase sa starala asi o desať týchto úžasných stvorení, ktoré zachránila pred smutným a možno tragickým osudom. Zostali sme v kontakte, pretože som Denise často posielala fotky mačičky a písala, ako sa jej u nás darí.

Časom som sa dozvedela, že Denisa založila občianske združenie Mačací raj a takmer sama sa stará o mačičky, ktorých počet sa pohybuje okolo čísla 80. My máme mačičiek len pár, no starostlivosť o ne predsa len denne zaberie nejakú tú chvíľku a to ani nejdem písať o množstve krmiva, ktoré skonzumujú. Nevedela som si, ani len predstaviť, aké náročné musí byť starať sa o také množstvo týchto štvornohých maznáčikov. S priateľom sme sa dohodli, že nakúpime nejaké krmivo a dovezieme ho mačičkám z Mačacieho raja. Pri tej príležitosti sme mali možnosť vyhladkať si skoro osemdesiatku týchto prekrásnych chlpatých stvorení. Pre človeka, ktorý mačičky miluje, je to neuveriteľný zážitok.

Žasli sme nad tým, čo Denisa dokázala. Takmer z ničoho postavila ubytovanie pre časť mačičiek, ktoré boli zdravé a mohli byť umiestnené vonku. Boli tam pelíšky, kreslá, mačacie stromy, dokonca aj ozajstný strom, na zemi koberce a mačičky mali aj vlastnú vykurovanú spálničku. Samozrejme boli sme navštíviť aj choré mačičky a vypočuli si množstvo príbehov, ktoré si museli tieto krásne zvieratká zažiť, len kvôli ľuďom. Či však boli choré, alebo zdravé vrhali sa nám do náručia, lozili nám po väzoch a túlili sa ako žiadne iné. Bolo vidieť, že všetky dostávajú kopec lásky a je o ne naozaj dobre postarané. Jednoducho názov Mačací raj tomuto miestu skutočne právom patrí.

Dokedy však zvládne jeden človek vykonávať takúto nadľudskú činnosť? Zaobstarávať financie, veterinárnu starostlivosť, dobrú hygienu, stravu a vôbec celý chod takéhoto mohutného občianskeho združenia? Ale najhoršie však podľa mňa pre takéhoto človeka je, pravidelne sa vyrovnávať s tým, že mačičky odchádzajú do mačacieho nebíčka. Denisina láska k týmto pradúcim tvorom je však nekonečná a preto viem, že spraví všetko, aby aj naďalej mohla pomáhať. No prečo ju v tom nechávať samotnú, keď môžme pomôcť aj my. Ak máte radi zvieratká a môžte čo i len jednej mačičke poskytnúť bezpečný a lásky plný domov, adoptujte si mačičku, znížte tak počet obyvateľov v Mačacom raji a dajte šancu mačičkám, ktoré na Denisinu pomoc ešte len čakajú niekde vonku. Ak môžte pomôcť finančne, postačí aj malá čiastka. Veď každý z nás má v skrini kopec zbytočných vecí, ktoré nikdy nepoužil. Skúste sa pri najbližšom nákupe zamyslieť, či danú vec skutočne potrebujete. A ak si ju nekúpite, darujte prosím ušetrené peniaze na Mačací raj. Pomôžte, aby tento krásny čin, ktorý začal realizovať jeden úžasný človek, mohol aj naďalej pokračovať.

www.macaci-raj.sk

Katarína Zošiaková


Súvisiace:

Ľudskosť
http://www.cez-okno.net/stitok/ludskost


Štítky: 
december 14, 2013 18:14 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Nely
  Nelydecember 14, 2013 18:27 popoludní

  Komentár: 

  Mačací rukojemníci - ZAJTRA MôŽE BYŤ NESKORO...

  I keď tam pracujú úžasní oddaní ľudia, ich pomoc má tiež svoje hranice. Ak je raz depozit preplnený, nič nezmôžu!
  http://www.mackysos.sk/index.php?ktory=Macaci%20rukojemnici&praca=clanky

 

 

Top