Obrázok používateľa CEZ OKNO
MAGICKÝ ZIMNÝ SLNOVRAT

Zimný slnovrat pre nás pozemšťanov znamená, že 21. alebo 22. decembra dosiahne naša rodná hviezda Slnko svoju najjužnejšiu polohu, na mapách nočnej oblohy označovanú ako obratník Kozorožca, teda 270° ekliptiky. Jedná sa o jeden z astrologických úkazov, ktorý naši predkovia sledovali preukázateľne najskôr - miesto písomných záznamov sme často svedkami unikátnych kamenných kalendárov či náboženských stavieb, ktoré majú k zimnému slnovratu, ako unikátnemu astrologickému a astronomickému úkazu zreteľný vzťah.

Na severnej pologuli je deň najkratší a noc najdlhšia. Tu prichádza tajomný zimný slnovrat, začiatok zimy a znamenia Kozorožca. Slnko sa obracia na sever a po tridsaťdňovej púti vstupuje do znamenia Vodnára. Za ďalší mesiac potom vstúpi životodarné Slnko do posledného znamení Rýb, aby na prvý jarný deň opäť celý cyklus začal so železnou pravidelnosťou znamením Barana.

Zimný slnovrat nastáva v čase, keď je sila životodarného Slnka najslabšia, kedy noc a s ňou spojené sily temna dosahujú vrchol svojho pôsobenia na Zemi. Náš svet je práve v tomto období najbližšie tme a v dobe zimného slnovratu dokonca miznú hranice medzi naším svetom a silami podsvetia.

Podľa pradávnej tradície došlo k zrodeniu boha Slnka pri rannom svitaní, pričom je významný diel obradných činností sústredený na predvečer dňa 25. decembra, teda na Štedrý večer. Tým však zimný slnovrat nekončí. Ďalších dvanásť dní, ktoré určite zastupujú dvanásť mesiacov v roku, je označované ako nečisté dni, ktoré v podstate končia sviatkom Troch kráľov. Možno predpokladať, že týchto dvanásť dní predstavuje obdobie, kedy nášmu svetu vládne boh podsvetia Veles, ako náhrada za dvanásť mesiacov, kedy vládne slnečný boh Dazboh. Najstaršia zmienka o slovanských oslavách zimného slnovratu pochádza z 10. storočia

Zimný slnovrat bol nielen pre Slovanov, ale pre všetky kultúry významným sviatkom na celej planéte

Napríklad v Starom Egypte (ale aj ostatné múdre národy tak robili a robia) sa počas obdobia slnovratu (i rovnodennosti) konali veľké oslavy po boku všetkých, ktorých sme chceli mať pri sebe, aby vedomie všetkých zúčastnených bolo ponorené do intenzívnej radosti a extázy, pretože sa dobre vedelo, že ide o deň D, kedy sejeme to, čo budeme v najbližších mesiacoch žať.

Nejedná sa iba o 21.12., Ale aj zhruba 3 susediace dni. V minulých životoch, keď sme ešte dávali prednosť životu, prírode a láske pred hmotou/materializmom, obchodom, mamonom, honbou za peniazmi a dôsledkom toho všetkého - strachom, sme všetci okrem spomínaných osláv vykonávali aj kolektívne liečenie, kedy sa hromadne uzdravovali a regeneroval tí z nás, ktorých organizmus nebol úplne ideálne vyladený.

Oslavy predkov a Prírody

Počas zimného slnovratu je hranica medzi naším svetom a svetom mŕtvych otvorená, preto sa duše mŕtvych slobodne pohybujú po svete. U Slovanov je zvykom pri štedrovečernej večeri prestierať aj zomrelým členom rodiny, ktorí bývajú pred večerou pozvaní a na ktorých počesť potom býva pripíjané. Predkovia sa za zimného slnovratu môžu objaviť i v podobe neznámych prichádzajúcich, preto každý musí byť riadne pohostený.

Anonym

Foto Zvolenského zámku: Pavel Albert


Súvisiace:

ÚŽASNÍ ĽUDIA + SKVELÍ PREDNÁŠAJÚCI + NÁDHERNÉ PRIESTORY = VYDARENÝ FESTIVAL!
http://www.cez-okno.net/zamocky-slnovrat-2011-reminiscencie

ZÁMOCKÝ SLNOVRAT
http://www.cez-okno.net/zamocky-slnovrat


december 21, 2011 21:12 popoludní

 

 

Top