Obrázok používateľa CEZ OKNO
Magické stvorenia stredovekého sveta

Bazilišek môže vyzerať ako obrovský jedovatý had alebo ako tvor telom podobný hadovi, s hlavou, krídlami a končatinami kohúta. Tento hrôzostrašný tvor je známy tým, že svoje obete dokáže zabiť už pohľadom.

Plínius starší (Gaius Plinius Secundus) vo svojej “Naturalis Historia” opisuje Baziliška ako malého smrtiaceho hada žijúceho v Severnej Afrike. Píše sa, že had nemá “viac ako 12 palcov na dĺžku”. Názov “bazilišek” pochádza z gréckeho “basilikos”, čo znamená “malý kráľ". Je to odkaz na korunu, ktorú má bazilišek na hlave. Hlavu spolu s korunou ma vždy vztýčenú. Legendy hovoria, že dokáže rozdrviť skaly a podpáliť kríky len svojim dychom. Baziliškov dych dokáže zmeniť krajinu na neobývateľnú púšť. Plínius vo svojej knihe píše, že ak niekto na zabitie baziliška použije kopiju, jeho jed sa dokáže vyšplhať po kopiji k jej hrotu a útočníka zabiť.


Vyobrazenie baziliška z Ulisse Aldrovandi, Serpentum, et draconum historiae libri duo, r. 1640. Zdroj: ›› Verejná doména

Bazilišek neznesie kikiríkanie kohúta, ani nedokáže tolerovať pach lasice. Ak chcete zabiť baziliška, môžete ho skúsiť nalákať do lasičej nory alebo hodiť lasicu do priamo do jeho nory. Kikiríkanie kohúta môže spôsobiť baziliškovi okamžitú smrť. Ďalším spôsobom, ako možno zabiť baziliška je ten, že ho prinútite pozerať sa na svoj vlastný odraz v zrkadle.

Ak má bazilišek charakteristické črty kohúta, v tom prípade ho poznáme pod menom “kokatris“. Baziliška môže vysedieť mladý kohút, a to z vajíčka hada alebo ropuchy, zatiaľčo kokatris sa vyliahne z vajíčka mladého kohúta, ktoré “vysedí“ ropucha alebo had. Kokatris môže vzniknúť aj z vajíčka sliepky, ktoré sa nechá na kopci a „vysedí“ ho ropucha. Napriek všetkému, pôvodná podoba baziliška zostáva pri obrovskom hadovi.


Bazilišek a lasica, na obraze od Wenceslas Hollar. Zdroj: ›› Verejná doména

Jednorožec a okrídlený jednorožec

Rozlišujeme niekoľko druhov jednorožcov, a to podľa toho, ako vyzerajú. Ktésias opisuje jednorožca, ktorý sa podobá oslovi s tmavočervenou hlavou, modrými očami, bielym telom a 30 centimetrovým rohom. Spodná časť jeho rohu bola biela, stredná časť čierna a vrch bol červený. V minulosti ľudia verili, že pitie z pohára vyrobeného z rohu jednorožca ich ochráni pred otrávením, epilepsiou a inými záchvatmi. Avšak vďaka sile a temperamentu bolo veľmi ťažké chytiť takéto stvorenie.

V porovnaní s Ktésiasovým opisom, Plínius opísal jednorožca ako tvora s hlavou srny, chvostom divého medveďa, s meter dlhým čiernym rohom a nohami slona. Tiež dodal, že vydáva nízky a rezonujúci zvuk. Na druhej strane, jednorožce s krídlami sú veľmi zriedkavé. Mali prudkú povahu, tak isto ako jednorožce, a preto ich bolo tiež takmer nemožné chytiť.

Takmer všetci sa zhodnú v tom, že roh jednorožca je pokladaný za magický.

Stredoveké báje hovoria o tom, ako jednorožec namočil špičku svojho rohu do vody v jazierku, aby ho vyčistil a voda bola priezračná a čistá, a dalo sa z nej napiť. Keby jednorožec stretol nevinné dievča, údajne by si položil hlavu do jej lona a zaspal by. Preto ľudia verili, že to je spôsob, ako nalákať a chytiť jednorožca.


Panna a jednorožec. (1602) Freska od Domenichino. Zdroj: ›› Verejná doména

Wyvern a Uroboros

V legendách má wyvern telo plaza, krídla, hlavu a chvost draka a dve nohy. Nemýľte si ho však s drakom! Morský wyvern má namiesto dračieho chvosta chvost ryby. Zriedka sa uvádza, že wyvern dokáže chrliť aj oheň, no toto stvorenie bolo skôr spájané s ľadom a chladným počasím a jeho uhryznutie bolo jedovaté – aj jeho názov je odvodený zo starej francúzštiny zo slova “wivre”, čo znamená “zmija”.


Wyvern zo 14. storočia – Welšský rukopis. Zdroj: ›› Verejná doména

Uroboros predstavuje starý symbol draka alebo hada, ktorý si naháňa vlastný chvost. Symbolizuje cyklickosť, večný návrat a znovu-vytvorenie. V severskej mytológii – Jormugandr – najväčší had, obopol celú zem a zubami si zahryzol do chvosta.

Hipogrif

Hipogrif bol vždy prezentovaný ako zriedkavý tvor. Hovorí sa, že rytieri Karola Veľkého ich mali radšej ako kone a aj ich častejšie využívali. Hypogrif by mal vzniknúť skrížením grifa a kobyly, preto mal hlavu supa, telo koňa, silné krídla a predné pazúry ako lev.


Roger délivrant Angélique (1824) od Louis-Édouard Rioult zobrazuje scénu ako Ruggiero zachraňuje Angelique, letiac na hipogrifovi. Zdroj: ›› Verejná doména

Hipogrif dokáže letieť rýchlejšie a vyššie ako ktorýkoľvek vták. Tiež sa hovorí, že prvý, komu sa podarilo skrotiť hipogrifa, je čarodej Atlante. Stvorenie má toľko sily, že dokáže obletieť celú zemeguľu. Je veľmi ťažké ho chytiť, no akonáhle sa vám to podarí, bude vám naveky verný.


V smere hodinových ručičiek zľava hore: Wyvern. Zdroj: ›› CC BY ND 3.0, Jednorožec. Zdroj: ›› CC BY SA 2.0, Bazilišek. Zdroj: ›› CC BY SA, Hipogryf. Zdroj: ›› CC BY 3.0

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/myths-legends/magical-creatures-ancient-w...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Lucia Urbanová

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Legendy
http://www.cez-okno.net/rubrika/legendy


apríl 30, 2016 23:51 popoludní

 

 

Top