Obrázok používateľa CEZ OKNO
Medicína v starovekom Egypte III.: Ebersov papyrus

Ebersov papyrus, tiež známy ako Papyrus Ebersa, je Egyptský medicínsky papyrus datujúci sa približne do roku 1550 pred Kristom. Medzi najstaršími a najdôležitejšími medicínskymi papyrusmi zo starovekého Egypta ho kúpil v Luxore (Théby) v zime roku 1873-74 Georg Ebers. V súčasnosti je uchovávaný v knižnici Lipskej Univerzity v Nemecku.


Papyrus bol napísaný okolo roku 1500 pred Kristom, ale verí sa, že bol skopírovaný zo skorších textov, snáď datujúcich sa až do roku 3400 pred Kristom. Ebersov papyrus je 110-stranový zvitok, ktorý je asi 20 metrov dlhý.

Spolu s Kahunovým gynekologickým papyrusom (asi 1800 pred Kristom), Edwin-Smithovým papyrusom (asi 1600 pred Kristom), Hearstovým papyrusom (asi 1600 pred Kristom), Brugschovým papyrusom (asi 1300 pred Kristom), Londýnskym medicínskym papyrusom (asi 1300 pred Kristom), patrí Ebersov papyrus medzi najstaršie zachované lekárske dokumenty. Brugschov papyrus poskytuje paralelné pasáže k Ebersovmu papyrusu, pomáhajúc objasniť určité pasáže toho prvého menovaného.

Ebersov papyrus je napísaný hieratickým egyptským písmom a uchováva pre nás najobjemnejší známy záznam o starovekej egyptskej medicíne. Zvitok obsahuje asi 700 magických formuliek a liečiv. Obsahuje mnohé zaklínadlá, ktoré mali odvrátiť démonov spôsobujúcich choroby a je tam tiež dôkaz o dlhej tradícii empirických postupov a pozorovania.

Papyrus obsahuje „pojednanie o srdci". Zaznamenáva, že srdce je centrom dodávania krvi, s cievami pripojenými ku každému telesnému orgánu.

Zdá sa, že Egypťania vedeli málo o obličkách a učinili srdce stredobodom množstva ciev, ktoré prenášali všetky tekutiny tela – krv, slzy, moč a semeno.

Mentálne poruchy sú detailne popísané v kapitole papyrusu nazvanej Kniha o srdciach. Sú tam pokryté poruchy ako depresia a demencia.

Popisy týchto porúch predpokladajú, že Egypťania chápali mentálne a fyzické ochorenia zväčša tým istým spôsobom. Papyrus obsahuje kapitoly o antikonecepcii, diagnóze tehotenstva a iných gynekologických záležitostiach, črevnom ochorení a parazitoch, očných a kožných problémoch, zubnom lekárstve a operáciách nádorov a tumorov, o nastavovaní kostí a popáleninách.

Lieky

Príklady liekov v Ebersovom papyruse zahŕňajú:

Astma: Zmes byliniek zahriatych na tehle, tak aby trpiaci mohol inhalovať ich výpary.
Žalúdok: „Pre vyprázdnenie žalúdka: Kravské mlieko 1; zrná 1; med 1; rozdrviť, preosiať, uvariť; užiť v štyroch dávkach."
Črevá: „Pre vyliečenie čriev: Komonica, 1; datle, 1; uvariť v oleji; natrieť chorú časť."
Rakovina: Popísať „tumor voči bohu Xenovi", doporučuje sa „nerobiť nič proti tomu".
Odev: môže sa chrániť pred myšami a potkanmi aplikáciou mačacieho tuku.
Smrť: Polovica cibule a pena z piva sa považovali za „príjemný liek proti smrti."
Dracunculiasis (Guineiský červ): Omotať objavujúci sa koniec červa okolo palice a pomaly ho vytiahnuť. (3500 rokov neskôr toto zostalo štandardnou liečbou.
Medicínske použitie okrovej hliny: Jeden z najbežnejších liekov popísaných v papyruse je oker, alebo medicínska hlina. Je predpísaný napríklad pre rôzne črevné obtiaže. Predpisuje sa tiež pre rôzne očné obtiaže. Žltá hlina sa tiež predpisuje ako liek pre urologické obtiaže.

Moderná história papyrusu

Ako Edwin-Smithov papyrus, dostal sa Ebersov papyrus do vlastníctva Edwina Smitha v roku 1862. Zdroj papyrusu je neznámy, ale hovorilo sa, že ho našli medzi nohami múmie v okrese Assassif thébskej nekropoly.

Papyrus zostal v zbierke Edwina Smitha najmenej až do roku 1869, kedy sa v katalógu obchodníka so starožitnosťami objavil inzerát na „veľký medicínsky papyrus vo vlastníctve Edwina Smitha, amerického farmára z Luxoru." (Breasted 1930)

Papyrus kúpil v roku 1872 nemecký egyptológ a románopisec Georg Ebers (narodený v Berlíne, 1837), po ktorom je pomenovaný. V roku 1875, Ebers publikoval kópiu s anglicko-latinským slovníkom a úvodom, ale nebol preložený až do roku 1890, a to H. Joachimom.

Ebers odišiel do dôchodku zo svojej pozície egyptológa v Lipsku a papyrus zostáva v knižnici Univerzity v Lipsku. Anglický preklad papyrusu publikoval Paul Ghalioungui. Papyrus publikovali a preložili rôzni bádatelia (najcennejším je nemecké vydanie Grundriss medicíny starých Egypťanov, a na jeho základe vydanie Paula Ghaliounguiho).

http://www.crystalinks.com/egyptmedicine.html

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Jaromír Kozák: Medicína starého Egypta
http://www.cez-okno.net/clanok/medicina-stareho-egypta


jún 24, 2014 00:39 dopoludnia
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Mojmír Štěrba
  Mojmír Štěrbajún 25, 2014 15:48 popoludní

  Komentár: 

  V článku jsou velmi zajímavé a závažné informace ohledně mediciny ve starém Egyptě. Jsou uvedeny nejzávažnější medicínské papyry ukazující vysokou úroveň staroegyptského lékařství.
  K tomu bych chtěl doplnit, že uvedené dokumenty jsou zhruba o tisíc let mladší, než původní medicína Imhotepa.

  Na počátku 3. dynastie za panovníka Džosera přichází písař, Imhotep, který vládl neuvěřitelnými vědomostmi, které do té doby byly nedostupné. Byl vysoce postaveným knězem Školy mystérií Hórova oka. Imhotep absolvoval lékařskou chrámovou školu v Memfisu a vzhledem ke svým mimořádným schopnostem se stal prvním ministrem faraona Džósera. Byl kancléřem, knězem, astronomem, vědcem, architektem, stavitelem (připisuje se mu autorství stupňovité pyramidy v Sakkaře), spisovatelem a lékařem.

  Nejvýznamnější z jeho činností bylo lékařství. Napsal větší množství spisů, nezachoval se však ani jeden, pouze některé kamenné stély. Tyto spisy mohly být odrazovým můstkem pro další rozvoj lékařství, jak je uvedeno v uvedených dokumentech.

  Egyptské lékařství mělo v minulosti velké množství spisů právě od Imhotepa, které čerpaly z minulosti. Po hrobu Imhotepa a jeho pozůstalostech se usilovně pátrá.

  Zahi Hawass prohlásil,že až se se jménem Imhotepa objeví jeho mumie s jeho knihovnou vědomostí by byl největší nález egyptologie.

 2. Obrázok používateľa Sayruki
  Sayrukiapríl 20, 2015 02:22 dopoludnia

  Komentár: 

  Hawas je nejvetsi brzda egyptologie ktery nemel nikdy mit pamatky egypta na starost. Staci se podivat na dokumenty kde spochybnuje jake koliv teorie o tom ze egypt je mnohem starsi jeho oblibena zbran je mazana. Je jim cteni napisu vedcum co jsou na zdech egyptskych pamatek naprosto bezne tvrdi ze to je hrob kde lezi clovek jmenem bla bla -> jmeno jsou vetsinou tak 3 znaky pod sebou v radku , ale jmena mani vetsinou tak 5 a vic znaku a na prvni pohled kazdy egyptske jmeno napsane pozna jelikoz ty znaky jsou v ovalu aby bylo jasne ze se ty znaky ctou jako jedno slovo -> staci na wikipedii najit imhotep a jsou tam ukazky zapisu jeho jmena

 3. Obrázok používateľa Vesna
  Vesnajún 26, 2014 07:50 dopoludnia

  Komentár: 

  Pozoruhodná je zmienka k rakovine. To "nerobiť nič" je veľmi inšpiratívne a prakticky prihráva alternatívnej medicíne. Oficiálna medicína akonáhle zistí nádor, spustí tie svoje zhubné metódy liečenia a liečenia a liečenia, až do smrti. Niektorí alternatívci zastávajú názor, že keby sa lekári nepustili ihneď do otravovania tela chémiou, telo by sa tých zhubných buniek zbavilo aj samo. Samozrejme za predpokladu že si človek nebude ďalej zaprasovať telo a dá mu šancu vysporiadať sa s problémom. Tiež to podporuje myšlienku, že nájsť liek na rakovinu je utópia. A to zrejme vedeli už starí egypťania :-o).

 

 

Top