Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vážme si samých seba

Posledné dni, v súvislosti s blížiacim sa referendom, ktoré sa uskutoční v sobotu 18. septembra, počúvam a čítam rôzne analýzy rôznych analytikov a politológov, ktorí nás presviedčajú o tom, že referendum bude aj tak neúspešné, lebo vyjadriť svoj názor príde málo Slovákov, a že financie vynaložené na toto referendum sú zbytočne vyhodené peniaze.

Pár mojich poznámok k spomínaným argumentom. Referendum je najvyššia forma vyjadrenia slobodného názoru občanov na dianie v spoločnosti a ako také si vyžaduje našu úctu a rešpekt. V demokratickej spoločnosti a v skutočne slobodnej spoločnosti nie je možné a ani prípustné, aby analytici a politológovia spochybňovali nielen konkrétne referendum, ale ani jeho význam pre demokratickú spoločnosť. Je nemysliteľné, aby niekto meral hodnotu slobody – možnosť vyjadriť svoj názor v referende – peniazmi. Skúste vo Švajčiarsku použiť podobné argumenty, aké používajú naši „odborníci“, v krajine, je kde skoro každý mesiac nejaké referendum (obrazne povedané), akoby nielen politická elita Švajčiarska, ale aj bežní ľudia s vami zatočili, pretože Švajčiari si ešte stále ctia slobodu a nezávislosť. Takisto môžeme spochybňovať akékoľvek voľby, prezidentské, do NR SR… a hovoriť že sú zbytočné, lebo účasť je nízka. Tak potom sa môžeme rovno vrátiť pred rok 1989 a nechať sa riadiť niekým iným, najlepšie z vonka, priamo z Bruselu, lebo to je teraz „in“ a tešiť sa koľko peňazí sme ušetrili. Sloboda, možnosť vyjadriť svoj názor… chaaa, samé hlúposti a zbytočnosti v 21. storočí, že páni „politickí odborníci“ dobre živení z rôznych nadácií a pochybných spolkov.

A posledná poznámka. Referendum iniciovala strana SaS. No a čo? Je jedno kto referendum inicioval, podstatná je vôľa minimálne 350 tisíc Slovákov, ktorí povedali že chcú vyjadriť slobodne svoj názor. A či sa tak stalo pod hlavičkou SaS, SNS, KDH alebo kohokoľvek iného je nepodstatné.

Slováci, vážme si samých seba, vážme si možnosť ísť k volebným urnám a povedať toto sa mi páči a toto nie, lebo jedného rána sa zobudíme a budeme môcť voliť iba jednu pravdu – tú žltú na modrom podklade (vlajka EÚ) a už nebude cesty späť.

Preto sa referenda zúčastním a vyjadrím svoj názor.

Mgr. Róbert Švec

Zdroj: robertsvec.sk

september 17, 2010 16:19 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymseptember 19, 2010 19:56 popoludní

    Komentár: 

    keď prejavili nečakanú dávku zdravého rozumu a nezúčastnili sa tohtoročného cirkusu nazvaného vzletne referendum. Áno, referendum je vážna vec a má riešiť otázky zásadného významu. Nie klásť otázky, keď za správne odpovede na ne sú platení štátni úradníci a ktoré môžu a najmä majú vybaviť v rámci svojej administratívy. Nie je podstatné kto referendum iniciuje, nie je podstatné koľko to stojí štátnych peňazí. A pretože si náš občan ctí svoju slobodu a nezávislosť jasne odmietol hrať špinavú hru.

 

 

Top