Obrázok používateľa CEZ OKNO
Potenciální život na Jupiterově měsíci Europa

Analýza povrchu měsíce naznačuje oblasti teplejší vody pod ledovým příkrovem, která pomáhá k tání a popraskání vnější vrstvy. Výsledky, publikované v časopise Nature, předpovídají, že malá jezera existují pouze 3 km pod ledem. Jakákoliv kapalná voda by mohla představovat potenciální prostor pro život.

Vědci dlouho spekulovali na základě modelů magnetických sil a obrázků jeho povrchu, že obří oceán, zhruba 160 km (100 mil) hluboký, leží někde mezi 10-30 km pod ledovou vrstvou. Mnoho astrobiologů snilo o následování stop fiktivní postavy Davida Bowmana v románu Arthura C. Clarka "Vesmírná odysea", který objevil formy vodního života v hlubokém moři Europy. Nicméně provrtání otvorů skrze tlustou, ledovou vnější vrstvu bylo vždy nemyslitelné. Objev kapalné vody americkým týmem dává větší šanci k vyslání mise pro odběr vzorků z měsíce.

Mělká moře

Přítomnost mělkých jezer také znamená, že povrchová voda se zřejmě silně smíchává s vodou ve větší hloubce.

Ledové víry mohou přenést živiny mezi povrchovou vodou a mořskou hlubinou.

"To může udělat oceán na Europě snadněji obyvatelným," řekla autorka Britney Schmidt z University of Texas v Austinu, USA, která analyzovala obrázky shromážděné sondou Galileo, vyslanou v roce 1989. Glaciologové studovali povrch Europy po mnoho let a snažili se přijít na to, co vytvořilo jeho zjizvený a popraskaný povrch. Při pohledu na Antarktidu, kde vidíme podobné jevy - ledovce - můžeme usuzovat něco o procesech, které se odehrávají na Europě, řekl Martin Siegert z University of Edinburgh, odborník na ledovce. Vysvětlil, že nám nová studie říká, jak cirkulace teplejší vody způsobuje tání ledového povrchu, což tvoří praskliny.

"Studená voda se dostává mezi praskliny... takže skončíte s existujícím ledem, který je slepen s novým. Spodek pak znovu zamrzne, což způsobí zdvihnutí; je to vzrušující," řekl Dr. Siegert BBC News.

USA a Evropa pracují na misi k Europě a dalším měsícům Jupitera, kterou chtějí vyslat buď koncem tohoto desetiletí nebo na začátku roku 2020.


> Europa byla objevena spolu se třemi dalšími satelity Jupiteru italským astronomem Galileo Galileem v lednu 1610.

> Ledový měsíc je 350 milionů kilometrů od Země a je jedním z 64 jupiterových satelitů.

> V devadesátých letech poslala sonda Galileo obrázky z jeho povrchu.

> Europa má malé kovové jádro (světle modrá, centrum), obklopené velkou vrstvou skály (oranžová), povrch sestává z oceánu tekuté vody (modrá) a vrchní silné vrstvy ledu (béžová).

Text a foto: bbc.co.uk

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: astronauti.cz


Súvisiace:

Jupiter
https://www.cez-okno.net/jupiter

ASTRONAUTI Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/michael-m-faitl

Vesmír
https://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/vesmir


Sekcie: 
august 28, 2020 00:14 dopoludnia
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa duri
  duridecember 08, 2011 22:34 popoludní

  Komentár: 

  preco sa chcu cez lat vrtat? preco sa nepotopia... vytvorit nejake zhavidla okolo "modulu" a prepalit sa pod lad... nie?

 2. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýnovember 19, 2020 10:06 dopoludnia

  Komentár: 

  Ti uz davno vedia co tam je robia z nas dilinov

 

 

Top