Obrázok používateľa CEZ OKNO
Motani interview

Kateřina a Miloš Motani sú pôvodom z Českej republiky, no od roku 1989 žijú v Rakúsku. Obaja majú v sebe umelecké sklony, ktoré zdedili po svojich predkoch. Prepadli kúzlu fotografie a Kateřina naviac maľuje. Svoju prvú cestu absolvovali v roku 1991 a odvtedy brázdia cestami necestami po USA, Afrike aj Európe a zvečňujú krásy prírody. Po výletoch sa o dojmy a pestrofarebné detailné stvárnenie zaujímavých farebných prírodných diel delia s ľuďmi na svojich diashows. Snaha ukázať ľuďom svet cez ich objektívy bola na 19. ročníku stretnutia priateľov turistiky a cestovania ocenená Cenou cestovateľov Hanzelky a Zikmunda. Nedávno vydali knihu s názvom "Tajemství pouště".


Cestujete len vo dvojici?

Delší cesty podnikáme úplně sami. Máme totiž trochu jiný cestovatelský rytmus než běžný cestovatel. Náš den začíná ještě za tmy - abychom stihli východ slunce a probouzející se krajinu. Přes poledne je na fotografovaní příliš ostré světlo a stíny, takže den využíváme hlavně ke zkoumaní krajiny. Plné nasazení přichází zase až když začne krajina pomalu zlátnout a slunce zapadat. Náš den končí až když je uplná tma. Vlastně ne tak docela, ještě tou tmou musíme dojít buď k našemu stanu nebo k zaparkovanému autu.

Také tempo máme výrazně pomalejší. Na dobrou fotku je potřeba hodně času, zajímavý motiv a hlavně dobré světlo. Za „běhu“ se moc dobře fotit nedá.

Udělali jsme ale i pár vyjímek. Jednu trošku delší, když jsme jeli s naší kamarádkou do Turecka pozorovat úplné zatmění slunce.

Trávite spolu veľmi veľa času. Nepocítili ste niekedy "ponorkovú chorobu" jeden z druhého?

Jsme na sebe hodně zvyklí. Dáváme přednost stejným státům. Vyhledáváme podobný typ krajiny, zajímají nás podobná města. Oblíbili jsme si stejný způsob cestování. Klasickou ponorkovou nemoc jsme sami mezi sebou ještě nezažili, jen běžné nesrovnalosti. Horší to je, když je v partě někdo třetí. Cesta ve třech může rozhodit i to nejpevnější přátelství.

Precestovali ste toho veľa, určite ste zažili nejakú hraničnú situáciu. Hovorí sa, že vtedy človek spozná sám seba. Objavili ste pri Vašom cestovaní v sebe niečo, čo ste dovtedy nepoznali?

Zažili jsme různé věci, i nebezpečné. Všechny byly ale zatím se šťastným koncem.

Při našem cestování jsme zjistili, že nás kromě vzájemného citu spojuje jeden velký zájem – právě ono fotografování. Každý do tohoto na samém začátku vnesl své zkušenosti a znalosti, svoje názory na svět. Časem se nám náš zájem natolik rozvinul, že mu v současné době věnujeme téměř věškerý volný čas. Pracujeme na náročných projektech – pořádáme diashow, pracujeme na naší již druhé obrazové knize, vyšlo nám již velké množství fotoreportáží, máme za sebou hodně výstav.
Obaja máte svoju prácu, preto si zrejme celé Vaše cestovanie musíte dobre časovo naplánovať, aby ste stihli všetko to, čo chcete vidieť a pofotiť. Ako podrobne si určujete plán cesty? Nájdete si čas aj na neplánované zastávky pri niečom na čo narazíte cestou do svojho cieľa?

Naši cestu pečlivě připravujeme. Pročítáme různé průvodce, hledáme informace v internetu. Zajímavá místa si zaznačujeme do přehledné mapy. Pak si naplánujeme přibližně trasu. Sepíšeme, co určitě chceme vidět a co se nabízí v dané oblasti dalšího. Už se nám ale několikrát stalo, že jsme přímo na cestě objevili další zajímavá místa. Jednou jsme dokonce úplně změnili plán trasy – to když jsme si nakonec místo obyčejného osobního auta půjčili terénní vůz. Koncentrovali jsme se pak na místa, kam bychom se jinak kvůli nepřístupnosti terénu hned tak nedostali.

Ste umelecky založení ľudia. Navštívili ste aj obchodíky indiánov, ktorí predávajú ručne vyrábané šperky z farebnými kameňmi a galérie v malých mestečkách, z ktorých majú niektoré ešte stále čaro divokého západu?

Ano. Někteří indiáni prodávají své výrobky i přímo na kraji cesty. Neodolali jsme a koupili jsme si vzájemně náramky z barevných perliček – náramky přátelství.

Kateřina – Když se vyskytne příhodná situace, vezmu si náhrdelník s vyřezávanými barevnými zvířátky. Vždycky mi připomene krásné chvíle prožité na americké půdě. K indiánům a jejim ušlechtilým myšlenkám chováme velkou úctu.

Okrem púští juhozápad ponúka aj ďalšie pekné prírodné scenérie, napr. v národnom parku sekvojí (Sequoia National Park - 100 Giants) alebo tam existujú miesta kde môžete nájsť milióny motýľov putujúcich za teplom z Kanady a Severnej Ameriky do Mexika. Plánujete navštíviť aj tieto miesta alebo ostanete verní púšťam?

Severoamerická poušť nás velmi přitahuje, je tak tvarově jedinečná, že si to člověk, který tady ještě nebyl, nedovede ani představit. Je taky nesmírně barevná. Navštívili jsme i jiné pouště – egyptskou Saharu, Namibijskou poušť.

V současné době vyrážíme ale i do další lokalit – podél pobřeží, do pralesů, do termálních oblastí, i do orientu. Lákají nás především zajímavé přírodní lokality nebo tajemná místa.

Mexiko se svými oranžovými motýli na nás zatím ještě čeká.

Práve Vám vyšla obrazová kniha "Tajemství pouště", ktorú ste venovali americkému juhozápadu, hlavne púšťam a polopúšťam. Kniha má úctyhodných 132 strán plných fotografií. Môžu tam ľudia okrem fotografií nájsť aj nejaké zážitky z Vášho cestovania?

Snažili jsme se udělat takový kompromis, tak, aby v knize byly nejen krásné fotografie, ale aby se člověk o daných oblastech něco zajímavého dozvěděl, sám podle této knihy mohl popřípadě i vyrazit do terénu. K tomuto účelu jsme do knihy přidaly i několik ručně kreslených mapek. Stejně tak se v textu objevují naše vlastní zážitky.

V ďalšej knihe sa okrem iného objaví aj veľké mesto uprostred púšte - nikdy nespiace, večne pulzujúce Las Vegas. Bola to asi poriadna zmena z tichej púšti prísť do takého ruchu. Našli ste aj tam niečo čo Vás zaujalo?

Přesně tak, v druhé knize bude i o Las Vegas - městě plném vášně, zábavy a her. Jako jakýsi kontrast k přírodě, kterou především na svých cestách vyhledáváme. Přestože je to velmi sporné město plné hluku a lidí, tak tady jezdíme velmi rádi. Pro nás je to ráj na fotografování – spousta barev, nesčetné motivy, ale i nalézání protikladů – bohatství a chudoby – hmotných i nehmotných.

Publikujete svoje práce aj pre "domácich" v Amerike a v ďalších krajinách, ktoré ste navštívili? Alebo svoje práce vystavujete a premietate len v Čechách a v Rakúsku?

Koncentrujeme se hlavně na českou scénu, rádi bychom pronikli i na tu slovenskou. V Rakousku hlavně promítáme, měli jsme tady i pár výstav. Chystáme se postupně proniknout i do německých a rakouských periodik.

U nás na Slovensku v televízii Markíza pred nedávnom bežal dokument "Slnko a Tiene Afriky" z cestovania Henricha Krejču a Matúša Sirotu po Afrických krajinách. Nerozmýšľali ste ešte o tom, že Váš pohľad na krásy prírody ľuďom predstavíte tiež prostredníctvom kamery a televízie?

Přemýšleli jsme už o tom. Chceme hlavně spojit pohyblivý obraz a statický v rámci našich představení. Na druhou stranu samotné fotografování, tak aby z toho byly kvalitní záběry, vyžaduje hodně času. Uvidíme, kdy se nám podaří vniknout i do filmování.

Dočítala som sa, že najbližšie plánujete cestu do Austrálie a na Nový Zéland. Ale medzi Vašimi navštívenými krajinami ani plánovanými cestami nevidím zmienku o Ázii. Tá Vás neláka?

Máme vytyčených několik států, kam bychom se chtěli podívat co nejdřív – mezi nimi i řečená Austrálie a Nový Zéland. Z Asie nás láká třeba Čína nebo Indie. Tento rok chceme věnovat hodně času africkému kontinentu. No a potom - to se ještě uvidí :)


Ďakujem za rozhovor. Vašej knihe prajem veľa úspechov, Vám veľa pekných zážitkov a ešte krajších fotografií na ďalších cestách.

CEZ OKNO sa zhovárala Yvette

Knihu je možné objednať priamo na tejto adrese.

Více informací na www.motani.eu
MOTANI PHOTOGRAPHY - Kateřina a Miloš MOTANI
Telefon: +43/ 2162/ 66701, Mobil K: +43/ 676/ 5924680, Mobil M: +43/ 676/ 9578654, Mobil CZ: +420/ 607/ 529 509
Skype: motani-photography, E-mail: motani@motani.eu


exkluzívne.cez.okno

jún 04, 2008 23:58 popoludní

 

 

Top