Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mŕtvi nekladú otázky

RECENZIA | Pýtajte sa! Neustále. Samých seba rovnako ako druhých. Pretože ten, kto sa uspokojí s banálnymi konštatovaniami, namiesto skutočných odpovedí, zabíja v sebe tú najživšiu časť. Tou je detský úžas a večné okúzlenie svetom. Chceme vedieť ako, prečo a na prvom mieste – či vôbec! Je ľahšie mlčať, ale nezáujem je malá smrť. Ak v sebe necháme zomrieť to zvedavé dieťa, život stráca čaro. Záhady a tajomstvá sú kúzlom v nalinkovanom svete industriálnej spoločnosti. A ako by Jiménez povedal a Bradbury k tomu nadšene pritakal: ak vám dajú nalinkovaný papier, píšte naprieč.

A nevedomosť umŕtvuje

Takže pozor, táto mágia funguje, a preto, aby bola účinná v ňu dokonca nemusíte ani veriť. Jej zdrojom je,vekom ani pesimizmom, nedotknutá a nevyhasnutá túžba bádať a objavovať. A z tejto silnej túžby sa nerodí len rojčivé umenie, ale aj pragmatická veda. Preto by bola chyba obviniť záhadológov, aspoň toto naše skúsené autorské duo, tvoriace zohraný mini tím, z romantizujúceho pobláznenia z danej tematickej látky, ktorá im pridŕža klapky na očiach. A z toho, že odpoveď vlastne poznať ani nechcú, lebo ak by bola realistická a racionálna, snívaniu by bol koniec a nebodaj by ešte zistili, že čary sú len obyčajným eskamotérstvom, takže sa radšej rozhodnú žiť v príťažlivom omyle. Ale spoluautorský tandem Jesenský a Leśniakiewicz nemá strach prijať prirodzené vysvetlenia záhad a tajuplných javov, dokonca sa k nim, a to nie zriedka, prikláňajú. Avšak nevylučujú ani existenciu toho, čo, často úplne nesprávne, nazývame nadprirodzenom. A veru, aj to chce poriadnu dávku odvahy, hlavne keď stojíte proti väčšinovej názorovej opozícii.

Ak by sme mali byť presnejší, a praví hľadači pravdy naozaj musia stáť nohami pevne na zemi, hoci sa rovnako často pozerajú ku hviezdam, ako pod nohy, a to aj počas dňa, hovorme v takých prípadoch radšej o neprirodzenom ako o nadprirodzenom, alebo ešte lepšie o nie celkom prirodzenom, v zmysle nie úplne bežnom, teda ako o raritnom, čiže o istých abnormalitách, či anomáliách.

Od úvah sa ale posuňme k recenzii a zodpovedajme na otázku “čo“.

Najnovšia kniha nášho plodného spisovateľa a prominentného záhadológa nedocenených kvalít, nedocenených medzi akademickou obcou, našťastie pomerne obľúbeného medzi širšou čitateľskou verejnosťou, čo je chvalabohu najhlavnejšie, a to kvalít ako i spisovateľských, tak i bádateľských, sa zameriava na fenomén Bermudského trojuholníka. Je to iste jedna z najvďačnejších a najpopulárnejších tém, po ktorej siahajú spisovatelia špekulatívnej literatúry. Nečakajme ale na to, že kniha je zložená z planých špekulácií. Ak sa už špekuluje, a to len skromne, je to opäť iba preto, aby sa kládli otázky. A hľadali odpovede! Veď autori skutočne hľadajú odpovede, nesnažia sa odbiť čitateľa obyčajným súčtom hypotéz. To, že sa ich neboja spomenúť, že sa ich dokonca neboja detailne rozobrať, je naozaj aktom odvahy, pretože mnohé sú aspoň teoreticky pravdepodobné a prakticky všetky sú nevyvrátiteľné. Napriek tomu, aspoň z hľadiska pravdepodobnosti, je možné sa k niektorým primknúť viac ako k iným. Navyše na mnohé sa viažu indície. A od nich je už len krôčik k nepriamym dôkazom. Pýtate sa na dôkazy? Pretože aj k nim sa dostaneme, a to i k takým, ktoré naozaj spĺňajú prísne dôkazné kritériá a nie je možné ich zameniť za fámy, anekdoty, alebo vyložene podvrhy. Ani zarytý skeptik, inak, veľká vďaka aj za nich, lebo sú zárukou postojovej rovnováhy, či nakoniec aj zaprisahaný neverec približujúci sa vo svojej najvnútornejšej podstate k fanatickému dogmatikovi, nemôže autorskú dvojicu obviniť z mystifikácie. Celá výstavba knihy je preložená tou príslovečnou zdravou mierou skepsy. Dá sa skôr skonštatovať, že Jesenský s Leśniakiewiczom vystupujú v úlohe vyvracačov moderných legiend. A okolo záhadných zmiznutí lodí či lietadiel na moriach a oceánoch veru vznikla špecifická a košatá rozprávačská tradícia. Je samozrejmosťou, že uholným kameňom tejto mytológie je senzačná literatúra, ktorej je ako maku. Ale naozaj sa tento fenomén zakladá iba na nepodložených historkách, na strašidelných príbehoch vyrastajúcich z dávnej námorníckej latiny? Má táto tradícia hlbšie korene? A to nielen také, čo siahajú hlbšie do minulosti, než je pár desiatok rokov, ale aj hlbšie, teda bližšie k pravde? Je naopak možné, že je to celé len nafúknutá bublina, ako niektorí tvrdia? No vieme, že s výčitkou vyrábania falošných dôkazov vmietnutej do tváre záhadológov, mnohokrát iste spravodlivo vyrieknutej, zas úmyselne zamlčiavajú či aspoň prehliadajú výpovede, a to neraz i očitých svedkov! Je možné sa uspokojiť s výrokom omieľaným až s náboženským zápalom – veď predsa na každom mieste dochádza k zvláštnym alebo len zdanlivo zvláštnym zmiznutiam, takže Bermudský trojuholník napokon nie je vôbec ničím výnimočný, je to len umelo vyrobená atrakcia...?

Autori nám ale ukazujú a dokazujú, že legenda má naozaj pravdivé jadro...


Článok nájdete na tejto adrese


Goran Lenčo

Zdroj: https://www.jesensky.sk/Knihy/Lode-mrtvych/Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


KNIHU môžete zakúpiť na tejto adrese.


Súvisiace:

Bermudský trojuholník
https://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/bermudsky-trojuholnik

MILOŠ JESENSKÝ Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/milos-jesensky-vyber

ROBERT K. LEŚNIAKIEWICZ Výber
https://www.cez-okno.net/rubrika/robert-k-lesniakiewicz-vyber


Autori: 
máj 01, 2018 15:48 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa seno
    senomáj 02, 2018 13:38 popoludní

    Komentár: 

    Výstižný článok. Dúfam, že už čoskoro skončí toto obdobie všeobecného útlmu. Ľudí vo všeobecnosti zatiaľ pravda nezaujíma. A ani zmysel toho slova "pravda" som sa do teraz nikde nedočítal. Ak k tomu dôjde, tak možno to bude symbol ukončenia doby tohto hyperspánku.

 

 

Top