Obrázok používateľa CEZ OKNO
Mystériá sibírskeho “Údolia smrti” XIII. – DEŠTRUKCIE METEORITOV SFÉRAMI TERMINÁTORMI 2.

Ubehli desaťročia, keď v tom 26. februára 1894 preletel oblohou nad západnou a východnou Sibírou meteorit vo výške približne sto kilometrov. Trajektória bola rovnaká ako v prípade tunguzského objektu z roku 1908.


V tom čase spozorovali cestujúci v autobuse na vyvýšenom úseku diaľnice do mesta Mirny ďaleko na severe „stĺp ohňa“, ktorý siahal od zeme až k oblohe neskôr začal rôzne meniť tvar. Úkaz trval niekoľko minút. Bol červený.

Rybári v oblasti rieky Čona spozorovali ako z kopcov na severe (oblasť „Údolia smrti“) stúpali do neba dve obrovské, žiarivé gule, ktoré postupne zvyšovali rýchlosť, vznášali sa vertikálne nahor a zmizli za oblakmi. Celá udalosť trvala niekoľko minút, oblaky žiarili ešte chvíľu po jej skončení. Potom, bez toho aby sa dotkol zeme, bolid explodoval v spŕške iskier v oblasti rieky Čulyn (pravobrežný prítok rieky Ob).

Expedícia, ktorá bola vyslaná do tejto oblasti nenašla, rovnako ako v prípade tunguzskej udalosti, žiadne stopy po hmote meteoritu, okrem magnetitových a kremičitanových sférulí. Objavili vývraty stromov, rozsah ale nebol príliš veľký, nakoľko sa výbuch odohral vo veľkej výške.

Ako sa zdá, toto bol Kiun Erbiie, posol Uot Usumu Tong Duuraia a tak na začiatku nového milénia boli vedci v horúčkovitom očakávaní.

2002 – Vitimský meteorit

Ak sú staré legendy pravdivé, zjavenie sa Uot Usumu Tong Duuraia vždy sprevádza hrozná skaza.

Expedície do oblasti Údolia mŕtvych naplánované na koniec 20. storočia a začiatok tohto boli niekoľko krát posunuté na základe správ zo Sibíri, že zvieratá migrujú preč od svojich pôvodných oblastí výskytu. Vedci chápali únik fauny ako priamu indikáciu, že elektráreň v komplexe vstúpila do aktívnej fázy.

To, čo vedci očakávali a čoho sa obávali kvôli veľmi nepríjemnej predpovedi v Olonchu, sa udialo v septembri 2002. Prvá správa o lete nebeského telesa prišla od americkej armády. Na základe údajov z vojenského satelitu, rozposlalo americké ministerstvo obrany informáciu o veľkom meteorite, ktorý spadol v oblasti mesta Bodaibo v Irkutskej oblasti.

Satelit zaznamenal žiariaci objekt vo výške 62 km, pohybujúci sa pod uhlom 32 stupňov k horizontu. Pozorovania pokračovali do bodu, kedy nastala silná explózia vo výške 30 km. Prvotné kalkulácie odhadli silu výbuchu na 200 ton TNT.

Prvé rozhovory so svedkami vitimskej explózie poukazujú na paralelu s tunguzskou udalosťou a jej vývojovými fázami. Napriek tomu, že v noci z 24. na 25. septembra 2002 bolo zamračené – nízka oblačnosť s 10% pravdepodobnosťou dažďa, nižší okraj mrakov začínal vo výške 1100-1200 m – nebol problém stanoviť postupnosť udalostí a uvedomiť si zjavnú podobnosť s tunguzskou katastrofou.

V tomto prípade, všetko išlo podľa už známeho vzorca a začalo sa to hromadným odchodom fauny. Lovci vypovedali, že zver opustila oblasť krátko pred vitimskou explóziou.

Tridsať minút pred výbuchom vstúpil energetický komplex do svojej najaktívnejšej fázy. Za zmienku stojí, že jeden zo svedkov si všimol, že jeho pes bol nepokojný a začal kňučať pol hodiny pred explóziou!

Energetický stĺp a červená žiara

Niekoľko minút pred prvou explóziou začal komplex chrliť „terminátorov“. Tu je niekoľko výpovedí očitých svedkov.

Jevgenij Jarygin mal službu v elektrárni v obci Muskovit:

...mal som službu v kontrolnej miestnosti, ktorá mala okná otočené na juh. Počasie bolo oblačné, daždivé a mrholilo. Sedeli sme a rozprávali sme sa. Za oknom sa zrazu zjavila žiara a tiene. Svetlo išlo od okna. Cez okná sme videli jasnú polguľovitú žiaru, ktorá vychádzala spoza kopcov na juhovýchode (azimut približne 160-170 stupňov).

Svetlo bolo biele, ako pri zváraní. To biele svetlo akoby stúpalo smerom nahor a svetlo za ním sa začalo meniť na červené a gaštanové (červený stĺp svetla videli cestujúci v autobuse pred čulymskou aj tunguzskou explóziou). Nad stúpajúcou polguľou bolo vidieť malé „lúče“. Žiara sa rozprestierala po celej oblohe.

Svetlo bolo rovnomerné a súvislé. Nevideli sme žiadne lietajúce objekty. Časť Jermichovského potoka, nad ktorou stúpala žiara, bola jasne osvetlená. Potom všetko potemnelo a zhaslo. Žiara svietila asi 10 sekúnd.

Vyšiel som von na odpočívadlo, k zábradliu a otvoril som dvere. Medzitým uplynulo asi 30 sekúnd odkedy žiara zmizla. Ozval sa prenikavý výbuch, explózia, veľmi ostrý tresk. Zvonilo vám z toho v ušiach a roztriasli sa vám kolená. Z budovy odpadla omietka. Všetko sa hýbalo a triaslo. Ozvala sa jedna rana.

Bolo sedem minút pred druhou hodinou. Ale ešte pred tým, ako sa zjavila žiara, ozval sa vzdialený hluk - niečo ako zvuk lietadla (svedkovia tunguzskej explózie prirovnávali tento zvuk k letu trojpalcovej strely). Zvuk prišiel z rovnakej oblasti ako žiara, ale rana prišla z opačnej strany, z tej kam žiara smerovala. Počul som, že niekto sedel doma v kresle a to kreslo sa pod ním pohlo...

Viktor Vedešin, v rozhovore cez telefón 22. októbra 2002 povedal:

...mal som tej noci službu v lodenici. Fúkal silný vietor a v tom istom momente sa na oblohe zjavil silný jas. Bol biely, so zeleným nádychom, jasný ako pri zváraní alebo blesku, boleli vás z toho oči. V tom sa zjavila jasná, letiaca guľa. Letela za horizont smerom na Maximikhi...

Vitalij Valjuk, ktorý pracoval na radnici v Bodaibo, poznamenal:

Bolo osem minút pred druhou ráno. Na oblohe boli ťažké, kumulovité oblaky. Stál som a fajčil. Zrazu sa zablyslo. Myslel som, že je to blesk. Ale žiara sa zväčšovala, akoby niekto zapaľoval jednu žiarovku za druhou. Bolo jasno ako cez deň. Nejaký objekt letel z juhozápadu na severovýchod...

Nedá sa povedať, či to bola guľa alebo nie. Tyrkysovo žiaril. Bol veľký asi ako mesiac. Mal za sebou chvost - červenkastý, ako iskry z vatry. Letel pod uhlom asi 60 stupňov. Rýchlosť objektu bola veľmi veľká. Zatiaľ, čo letel okolo, dofajčil som a o 30 sekúnd neskôr prišlo dunenie, ako vzdialená explózia...

Marina Kovalevová povedala:

Bolo 5 minút pred druhou. Svetlo bolo silné. Trvalo niekoľko sekúnd, potom všetko zružovelo, potom tmavlo a tmavlo a tmavlo, svetlo bolo červenkasté. Ozvalo sa dunenie. Mali ste pocit, no, neviem, akoby niečo bolo pod zemou, nie jasné, ale tlmené (podzemné dunenie z komplexu si všimli aj svedkovia tunguzskej explózie, prirovnávali to k duneniu kolies vlaku). Po tom dunení zarinčali okenné sklá.

Žiaru bolo vidieť v dedinách Kropotkin a Mama, ležiacich asi 140 km na obe strany od predpokladaného miesta dopadu bolidu.

Jeden zo svedkov povedal:

Z ničoho nič začal môj pes bez príčiny kňučať. Zrazu sme začuli zvláštny zvuk - nejaké bzučanie. O dve alebo tri sekundy neskôr prišiel záblesk - najskôr bol biely, potom modrý, potom červený a znovu biely. A potom, asi o tri minúty neskôr, prišla ohromná rana. Všetok porcelán spadol zo stola...

Niečo cez tri minúty pred výbuchom bol prvý „terminátor“ nastavený do vyčkávacej pozície, aby vykonal poslednú kontrolu pred úderom.

Objekt, ktorý zachytil americký vojenský satelit nebol ani meteorit ani bolid. Satelit zaznamenal let prvého terminátora, keď sa vrhol dolu, aby zachytil vitimský meteorit, ktorý bol nazvaný podľa miesta, nad ktorým vybuchol. Oslepujúci záblesk ožiaril na niekoľko okamihov tajgu svetlom, ktoré bolo jasné ako cez deň, potom nastala explózia takej sily, že tlaková vlna prichádzajúca z výšky 32 km, vybila okná na všetkých domoch v okruhu niekoľkých desiatok kilometrov.

Vedci, ktorí prišli na miesto výbuchu určené americkým satelitom, našli borovice s odtrhnutými špičkami a konármi. Napriek tomu, že im prístroje ukazovali, že sa nachádzajú na mieste výbuchu, nenašli žiadny kráter, ani nič čo by ho pripomínalo.

Neboli tam žiadne rozsiahle vývraty stromov, pretože prvá explózia sa odohrala oveľa vyššie ako v Tunguzke a úspešne odvrátila meteorit od obývaných oblastí.

Ale veľké vývraty, hlavne na vrcholoch kopcov, spozorovali lovci Dmitrij Sasun a Pjotr Fjodorčuk juhovýchodne od miesta, ktoré vedci skúmali.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Valerij Uvarov

Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/

Preklad: V.K.

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 1218 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach
prispejte prosím na ďalší chod portálu!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Tunguzská katastrofa
http://www.cez-okno.net/rubrika/tunguzska-katastrofa

Mimozemská intervencia?
http://www.cez-okno.net/rubrika/mimozemska-intervencia


november 02, 2016 18:32 popoludní

 

 

Top