Obrázok používateľa CEZ OKNO
NA VLASTNÝCH NOHÁCH alebo Ako sa stať samostatným v živote a práci 2

Prajem vám pekný deň milí čitatelia, toto je pokračovanie seriálu zamyslení na tému: Ako sa stať samostatným vo svojom živote a v práci. Dnes by som sa viac chcel zamerať na to aký priestor a aké možnosti sa nám ponúkajú, respektíve ako to vidím ja. Asi si to všimol už každý z vás, alebo aspoň väčšina, že mnoho povolaní, profesií a služieb sa presúva do virtuálneho sveta. Teda na internet. Však aj tento portál a tento článok čítate na internete. Fantastická vymoženosť.

Naozaj perfektne vymyslené. To čo by ste museli ešte pred pár desiatkami rokov prácne vyhľadávať v knižniciach, teraz niekoľkými kliknutiami máte na dosah. Preto nie je žiadnym prekvapením že pribúda množstvo povolaní a služieb, ktoré sa špecializujú práve na internetový svet a tak sa rozrastá nielen množstvo počítačových profesií, ale aj e-shopov, či portálov zaoberajúcich sa poradenstvom v rôznych oblastiach. Dokonca aj služby čo ste kedysi museli vybaviť osobne, či už zájsť do banky, alebo na úrad, teraz zariadite niekoľkými kliknutiami cez počítač či mobil. Naozaj skvelá vymoženosť. Ale...

Je tu jedno ale. Vďaka tomu sa stávame tak trochu pohodlný a strácame kontakt s realitou a samozrejme inými ľuďmi. V minulosti, ak ste zašli na úrad, museli ste si vystáť dlhý rad, stratili ste kopec času, častokrát aj nervov, prípadne vás posielali od dverí do dverí. Teraz sme od takýchto starostí ušetrení, ale nielenže mnoho z týchto úradníkov je vďaka modernému systému bez práce, ale takto sa aj odrezávame od skutočného sveta. Nehovoriac o tom, že sa už nemusíme toľko snažiť, pretože je mnoho vecí iba na „jedno kliknutie“.

Vráťme sa ale k našej téme, teda ako sa naučiť byť samostatným. Nemá asi význam bojovať proti vymoženostiam modernej doby, ale na druhej strane, ani nie je dobre len tak sa pasívne viezť. Ja mám rád zlatú strednú cestu. Treba si pomôcť modernými technológiami a uľahčiť si vďaka nim život, ale netreba to preháňať a stať sa na nich závislí. A hlavne nemali by sme prestávať rozvíjať naše ľudské schopnosti, teda to čo stroje a zariadenia nemajú. Kreativitu, dobré nápady, cit, ale hlavne a to podčiarkujem, nesmieme zabúdať že to všetko tu je pre človeka. To, čo naozaj začínam postrádať je ľudský kontakt. Osobný záujem. A to vám žiadne zariadenie nenahradí. Preto som presvedčený, že ako vyváženie oproti všetkým tým moderným vymoženostiam máme v sebe objaviť skrytý potenciál a pretaviť ho do dnešných čias. Na jednej strane je veľmi ľahké presunúť mnoho vecí do virtuálneho sveta, čo je pohodlné a do istej miery v poriadku, ale keďže by mala byť vo svete rovnováha, ja navrhujem:

Zamerajme sa na človeka. Vytvorme takú platformu, ktorá sa bude špecializovať na vytváranie osobných vzťahov a kontaktov. A vôbec tým nemám na mysli niečo ako facebookovské priateľstvá. Myslím tým naozajstné ľudské putá. Spoluprácu. Do určitej miery aj hierarchiu. Jasnú a čistú. Podľa schopností a usilovnosti. Apropó, prečo myslíte že sú také obľúbené facebookovské kamarátstva? Nuž práve preto, že ľuďom chýba skutočný ľudský kontakt. A to je práve tá „diera na trhu“ o ktorej hovorím.

Ľudia do istej miery podliehajú móde. Veď to poznáte. Stačí že príde na trh nový model okuliarov či tenisiek, teraz sú to pre zmenu antistresové omaľovánky a ľudia sa idú za nimi „zabiť“. Z toho mi vyplýva, že ľudia sa nechajú radi strhnúť niečím novým a zaujímavým, čo tu ešte nebolo. To znamená – módnym. Takže navrhujem, využime túto ľudskú vlastnosť, v náš prospech. Ako opozitum voči internetovému virtuálnemu svetu (a tým nechcem naznačiť že ten nie je dobrý, alebo že ho treba opustiť) rozvíjajme ten skutočný – ľudský. Kľudne nech ten internetový svet rastie a rozvíja sa a my využívajme všetko dobré, ktoré tento svet ponúka, ale nezabúdajme na jednu vec. Všetko čo má potenciál sa stať monopolom, sa monopolom aj stane a jeho moc sa zvrhne. Aby sme tomu predišli a zabránili, vytvárajme paralelne svet ľudí a pomoci, spolupráce a ústretovosti. Som presvedčený že je v tom veľký potenciál. Takže ak ešte dnes neviete čo by ste v budúcnosti robili a rozmýšľate nad nejakým internetovým obchodom či portálom, skúste sa zamyslieť nad tým, ako prepojiť ľudí dobrej vôle a dobrých nápadov a vytvoriť tak dobrý základ na správne fungovanie zdravej spoločnosti.

Teraz prežívame významné časy, veľké dejinné pochody. Mnohé veci, ktoré po stáročia fungovali sa rozpadávajú a zanikajú. Prichádzajú na ich miesto iné. Vždy v histórii sa objavujú veľké nápady, ktoré posúvajú ľudstvo vpred. Samozrejme často aj vzad. Tieto pochody sa ale nedejú sami od seba a nedejú sa bez nás. My sme ich súčasťou a preto by sme nemali zabúdať na to, že každý píše svoj životný scenár. Nik iný ho za nás nepíše. Ak aj máte pocit, že za váš život môžu gény, rodičia či okolnosti, v konečnom dôsledku za svoj život si môžeme sami. Svojim nastavením, zmýšľaním a konaním. A tak preto už dnes uvažujme nad tým čo budeme robiť zajtra, aby nás zajtra neprekvapila nejaká cudzia myšlienka, ktorá posunie NÁŠ život iným smerom, ako by sme chceli. Povzbudzujem vás k tomu. Verte vo svoje schopnosti, v osud, v život, pravdu, dobro... Verte v to, že veci fungujú správne.

Roman Buhovecký

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Tento článok, ktorý sme pre vás napísali, má 843 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach, prispejte prosím na ďalší chod portálu. Dôležité je každé euro!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Seriál: SLOVO DO ŽIVOTA
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-slovo-do-zivota


október 03, 2016 22:41 popoludní

 

 

Top