Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstaršie objavené písmo pochádza z Európy?

V roku 1961 v Transylvánii v blízkosti mesta Tartaria v Rumunsku, trojčlenný tím archeológov pod vedením Nicolae Vlassa objavil tri hlinené tabuľky pokryté piktografickým písmom, ktoré boli datované do obdobia 4. tisícročia pred naším letopočtom (3500-3300 rokov p.n.l.). Tieto 5500 rokov staré tabuľky sa ukázali staršie ako sumerské písmo v Mezopotámii. Spolu s tabuľkami bolo objavených aj 26 terakotových figúr a náramok z mušlí.

Odborníci z Ruskej akadémie vied dospeli po analýze k záveru, že písmo na tabuľkách je fragmentom rozsiahleho systému písma v miestnom jazyku. Mnohí vedci však spochybňujú, že ide o samostatný druh písma a písmo priraďujú k Sumerom. Výskumník Boris Perlov je presvedčený, že Sumeri a Babylončania boli len dobrí študenti, ktorí prebrali piktografické písmo európskych národov a následne ho pretvorili na klinové písmo.

Neskôr boli podobné nálezy objavené aj v Grécku, Bulharsku, Srbsku, Maďarsku, Moldavsku a na Ukrajine. Inými slovami, objavil sa celý rad svedectiev ukazujúcich na existenciu staršieho písma v juhovýchodnej Európe ako je sumerské písmo v Mezopotámii.

Výskumník Talian Marco Merlini (riaditeľ Prehistory Knowledge Project a člen World Rock Art Academy, Rím), jeden z najvýznamnejších archeológov v Európe skúmal tabuľky a kosti z Tartarie na Univerzite v Ríme a potvrdil ich vek.

„V roku 1961 sa v Rumunsku uskutočnil veľmi dôležitý prelom, pretože zmenil celú históriu dejín v Európe. Prostredníctvom nej sa začala meniť geografia legendy, v ktorej začala civilizácia. Teraz si myslíme, že písanie existovalo v Európe 2000 rokov pred Sumermi, že pozdĺž Dunaja existovala dôležitá civilizácia takmer pred 8000 rokmi, spoločnosť nie menej dôležitá ako tá v Egypte alebo Mezopotámii.“


Pozn. red. Tabuľky z Tărtărie


Pozn. red. Porovnanie písma


Pozn. red. Rozšírenie tzv. podunajského písma

Zdroj: http://www.biosferaklub.info/


Súvisiace:

Obsahujú Tartarské tabuľky dôkaz o najstaršom známom systéme písma? (TEXT+PODCAST)
https://www.cez-okno.net/clanok/obsahuju-tartarske-tabulky-dokaz-o-najst...

Kontroverzní destičky z Tartarie: Je na nich nejstarší písmo světa?
http://extrastory.cz/kontroverzni-desticky-z-tartarie-je-na-nich-nejstar...

Mystérium vinčianskeho scriptu: Počiatky neolitického písomníctva?
http://www.archeologiask.sk/clanok/article/mysterium-vincianskeho-script...

Neolit
https://www.cez-okno.net/stitok/neolit


Sekcie: 
august 08, 2018 21:29 popoludní

 

 

Top