Obrázok používateľa CEZ OKNO
Našiel sa 40 000-ročný náramok, ktorý vyrobili dávni ľudia

Úžasným objavom vedci potvrdili, že náramok, ktorý sa našiel na Sibíri má 40 000 rokov. Týmto sa stal najstarším šperkom aký bol kedy objavený a archeológovia boli prekvapení, aký je sofistikovaný. Náramok sa našiel na nálezisku nazývanom Jaskyňa Denisovan na Sibíri, blízko pri ruskej hranici s Čínou a Mongolskom. Našiel sa pri kostiach vyhynutých zvierat ako napríklad chlpatý mamut a ostatných artefaktoch datovaných do obdobia spred 120 000 rokov.


Jaskyňa je pomenovaná podľa ›› Denisovanov — záhadného druhu hominidov z rodu Homo, ktorí boli geneticky odlišní od druhov Homo sapiens a neandertálcov.


Jaskyňa Denisovan na Sibíri

Vieme, že hominidi Denisovan prišli z Afriky niekedy po prvej vlne Homo erectus a dlho pred nami, ľuďmi Homo sapiens.

Hominidi Denisovania boli v mnohých smeroch jedineční, pretože sa oddelili od ostatných humanoidných predkov približne pred miliónom rokov. A naozaj, súčasný objav kosti prstu ženy tohto druhu a rôznych zubov ukázal, že sa morfologicky vôbec nepodobali neandertálcom ani moderným ľuďom.

Desiatky tisíc rokov neskôr a predtým ako vyhynuli však títo ľudia žili nejaký čas spolu s naším druhom a s neandertálcami a kostrové pozostatky hybridov a genetické štúdie potvrdili, že sa s nimi aj krížili.

Je zvláštne, že DNA dôkaz naznačuje aj to, že v určitom bode sa ľudia typu Denisovan museli skrížiť s doteraz neznámym a neobjaveným druhom hominidov.

Kostrové pozostatky ukazujú, že Denisovania boli pravdepodobne oveľa robustnejší a silnejší než moderní ľudia a až doteraz sa predpokladalo, že boli archaickým, oveľa primitívnejším typom ľudí.

Objavenie tohto náramku však naznačuje, že tento predpoklad bol ďaleko od pravdy. Je pozoruhodné, že zručnosť, ktorú bolo treba na vyrobenie tejto ozdoby demonštruje úroveň techniky, ktorá predbehla svoju dobu minimálne o 30 000 rokov.

Až doteraz vedci verili, že také zručnosti sa vyvinuli u ľudí až v období neolitu, ktorý začal približne 10 000 rokov p.n.l. Pôvodne naozaj verili, že tento náramok sa nejako pomiešal s materiálmi datovanými do neskoršieho obdobia.

Experimenty však teraz definitívne vylúčili a potvrdili, že náramok nemohol vyrobiť Homo sapiens ani neandertálci. Po 7 rokoch analyzovania sú vedci presvedčení, že tento kúsok bol vyrobený 30 000 rokov pred začiatkom doby kamennej.


Celková rekonštrukcia pohľadu na náramok a porovnanie s moderným náramkom (našiel sa pri rieke Anuj)

The Daily Mail cituje riaditeľa Múzea histórie a kultúry ľudí zo Sibíri a Ďalekého východu v meste Novosibirsk, Dr. Anatolija Derevjanka, ktorý povedal:

“Jeho tvorca bol úžasne zručný. Najprv sme si mysleli, že ho vyrobili neandertálci alebo moderní ľudia, ukázalo sa však, že tento majster patril k Denisovanom.“

Michail Šunkov, zástupca riaditeľa Inštitútu archeológie a etnografie v Novosibirsku, patriaceho k sibírskej pobočke Ruskej akadémie vied naznačil, že tento nález ukazuje, že Denisovania boli oveľa vyvinutejší ako Homo sapiens a neandertálci.

Neuveriteľné je, že remeselník, ktorý túto ozdobu vytvoril asi použil niečo podobné modernej vŕtačke.

›› Siberian Times cituje Dr. Derevjanka, ktorý v časopise „Science First Hand“ napísal, že keď študovali priemery náramku, zistili, že rotačná rýchlosť vŕtačky musela byť dosť vysoká a s minimálnymi výkyvmi.

„Starobylý majster“ povedal, „zručne ovládal techniky, ktoré sa predtým nepovažovali za charakteristické pre éru paleolitu, ako napríklad rýchlovŕtanie na stojane, pilník typu vŕtacieho nástroja, zabrusovanie a leštenie kožou v rôznom stupni spracovania.“


Známky vŕtania na náramku, ktorý vyrobili Denisovania

Náramok bol podľa vedcov pripevnený koženým pásikom a samotný náramok bol vyrobený z kameňa nazývaného chlorit, ktorý sem mohli doniesť iba z miesta vzdialeného približne 200 km (125 míľ).

Náramok bol veľmi jemný a pravdepodobne ho nosila pri zvláštnych príležitostiach nejaká významná osoba, ako napríklad princezná Denisovanov.

Šunkov vysvetľuje:

„Pre ľudí dávnoveku mali všetky šperky magický význam. Napríklad náramky a ozdoby na krku mali chrániť ľudí pred zlými duchmi.“

„Vzhľadom na komplikovanú technológiu výroby a „dovezený“ materiál tento kúsok evidentne patril niekomu, kto mal v ich spoločnosti vysoké postavenie.“

Anatolij Derevjanko okomentoval krásu náramku ešte takto:

„Tento náramok je úžasný. V jasnom slnečnom svetle odráža lúče slnka, v noci pri ohni je sýtozelený.“

Uvádza sa, že títo archeológovia našli aj prsteň vyrobený z mramoru, zatiaľ však nezverejnili ohľadne neho žiadne zistenia.

Zdroj: http://educateinspirechange.org/

Preklad: Vladimíra

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 657 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Dôkazy pradávnej vedy?
http://www.cez-okno.net/dokazy-pradavnej-vedy

Nová chronológia
http://www.cez-okno.net/stitok/nova-chronologia

Civilizácie
http://www.cez-okno.net/sekcia/civilizacie


Autori: 
máj 23, 2017 18:19 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Karol
    Karoljún 12, 2017 14:55 popoludní

    Komentár: 

 

 

Top