Obrázok používateľa CEZ OKNO
Našli mimozemšťanov? Zachytili podozrivý signál z konkrétnej planetárnej sústavy!

Astronómovia zachytili podozrivý signál, ktorý by mohol prichádzať zo známeho planetárneho systému. Nechcem byť bulvárny, takže na úvod je potrebné povedať, že existuje mnoho prírodných vysvetlení zachyteného signálu. Vedci však majú na stole niečo, čo bolo pomenované ako kandidát SETI.


Signál bol zachytený rádioteleskopom RATAN-600 na observatóriu Zelenčukskaja v Rusku 15. mája 2015 na vlnovej dĺžke 2,7 cm s amplitúdou signálu 750 mJy. Za následnou prácou stojí medzinárodný tím.

Ako už sme uviedli, existuje viacero možných prírodných vysvetlení. Jean Schneider z parížskeho observatória, ktorý je autorom katalógu www.exoplanet.eu, špekuluje napríklad o gravitačnej mikročočke.

Podobných prípadov zaujímavých signálov bolo viac. Tento nie je prvý a nebude ani posledný. Budúci rok oslávime 40 rokov od toho najslávnejšieho – tzv. Wow signálu, ›› za ktorým podľa nových štúdií možno stáli kométy a nie zelení mužíčkovia.

Prišiel z planetárneho systému?

Zachytený signál prišiel zo smeru od hviezdy HD 164595. Čo o nej vieme? Nachádza sa v súhvezdí Herkula vo vzdialenosti 95 svetelných rokov. Jedná sa o hviezdu veľmi podobnú nášmu Slnku – podobná hmotnosť, metalicita, spektrálna trieda. Možno je ale o niečo staršia (6,3 miliárd rokov).

V roku 2015 bola pri hviezde objavená planéta. HD 164595b má hmotnosť najmenej 16 Zemí a okolo hviezdy obehne raz za 40 dní. Jedná sa teda o teplejšiu verziu Neptúnu. Okolo hviezdy ale môžu obiehať aj ďalšie planéty.

Hviezda bude teraz samozrejme pod drobnohľadom. O téme sa bude diskutovať za pár týždňov na astronautickom kongrese v mexickej Guadalajare. Súčasťou Medzinárodnej astronautickej akadémie je totiž aj stála komisia SETI.


HD 164595 alebo tiež HIC 88194 v súhvezdí Herkula. Hviezda má jasnosť cez 7 mag, takže na jej pozorovanie je potrebný hvezdársky ďalekohľad. Zdroj: Stellarium

http://www.centauri-dreams.org/?p=36248www.centauri-dreams.org

Zdroj: http://www.exoplanety.cz/

Preklad do slovenčiny: očko


Rádioteleskop RATAN-600, Zdroj: Wikipedia, CC BY 3.0


Súvisiace:

SETI
http://www.cez-okno.net/stitok/seti


Autori: 
Štítky: 
september 01, 2016 22:11 popoludní

 

 

Top