Obrázok používateľa CEZ OKNO
„Ničíte svět“ – varují domorodci žijící v souladu s kosmickým vědomím (+VIDEO)

Hluboko v kolumbijských horách Sierra Nevada de Santa Marta žije obklopeno džunglí, teroristickými guerillami a drogovými dealery něco přes dvacet tisíc příslušníků etnika zvaného Kogiové. Jejich společnost žije bez kontaktu s ostatní civilizací již od dobytí Jižní Ameriky Španěly. O to intenzivněji je ale spjata s přírodou. S přírodou, kterou podle nich my ve "vyspělém" světě ničíme.

Kogiové se poprvé dostali do povědomí světové veřejnosti na konci 80. let, když u sebe nechali natáčet dokumentaristu Alaina Ereiru. Ve filmu The Heart of the World: Elder Brothers' Warning (Srdce světa: varování starších bratrů) vysílaném stanicí BBC pak varovali svět před katastrofickými důsledky životního stylu jeho obyvatel.

Kogiové zažívají povodně, sesuvy půdy, vysychání řek a jezer, vymírání lesů. Pohoří, ve kterém žijí, kvůli svým jedinečným vlastnostem odráží problémy celého světa, píše The Guardian.

Stejně jako jiné domorodé kmeny, i Kogiové mají "svou" posvátnou horu. Dali jí jméno Gonawindua, Španělé ji pojmenovali Pico Cristóbal Colón (štít Kryštofa Kolumba). S 5700 metry se jedná o nejvyšší vrchol Kolumbie. Podle Kogiů jde o "srdce světa" a oni jsou "starší bratři", kteří se o něj starají. Ostatní civilizace jsou "mladší bratři", kteří odešli před dávnými časy.

Kogiové se odívají do prostých bílých šatů. Bílá barva podle nich symbolizuje čistotu přírody. Muži a ženy žijí odděleně v chýších. Hlavní obživou Kogiů je pak zemědělství, rozšířené je žvýkání listů koky.

Kogiové nechápali, proč jejich varování zůstala nevyslyšena, proč lidé nerozumí tomu, že svět je živá bytost a pokud se zničí její část, zničí se celá. Planeta je podle nich kvůli lidem nemocná.

Po více než dvaceti letech přivolali Ereiru zpět, aby jejich sdělení připomněl. Vůdci kmene označovaní jako Kogi Mama (česky "osvícení") mu chtěli ukázat, jakými způsoby je celá příroda propojena.

Výsledkem je snímek nazvaný Aluna. Aluna je středobod myšlenkového systému Kogiů. Je to jakési kosmické vědomí, které je zdrojem všeho života a bytí.

"Aluna je něco, co dokáže myslet a samo o sobě ví. Je to živé a má to vědomí sama sebe. Všichni domorodí lidé v toto věří. Je to naprosto univerzální," přibližuje Ereira koncept, který je blízký pojmu "vůle" v díle Arthura Schopenhauera.

Zdroj: http://probuzeni.blogspot.sk/


DOKUMENT "POSELSTVÍ ZE SRDCE SVĚTA: VAROVÁNÍ STARŠÍHO BRATRA" nájdete
na tejto adrese

Zdroj: http://www.youtube.com/user/tarak


Súvisiace:

Prírodné národy
http://www.cez-okno.net/rubrika/prirodne-narody


december 28, 2014 21:15 popoludní

 

 

Top