Obrázok používateľa CEZ OKNO
Nová teória o tom, prečo bol postavený Stonehenge (+VIDEO EN)

Na mieste, nachádzajúcom sa v blízkosti Stonehenge, boli objavené archeologické nálezy, ktoré podľa najnovšieho výskumu naznačujú, že pravekí lovci žili iba jednu míľu vzdialene od náleziska Stonehenge, približne 5000 rokov predtým, než na ňom boli postavené prvé kamene.


Výskumníci objavili zvieracie kosti, pazúrikové nástroje a dôkazy o ohniskách, ktoré sú staršie takmer o 5000 rokov než prvé kamene umiestnené v Stonehenge. Na fotografii je zobrazený nález zvieracej kosti, v ktorej sa ešte stále nachádza kamenný hrot

A čo viac, miesto, ktoré bolo osídlené nepretržite počas doby 3000 rokov, obsahovalo dôkazy po ohniskách, po tisíckach úlomkov pazúrikových nástrojov a kostiach divokých zubrov. To by mohlo znamenať, že táto oblasť nachádzajúca sa v blízkosti Stonehenge, mohla byť migračnou cestou zubrov, ktorá sa stala miestom obživy, priťahujúcim ľudí pochádzajúcich z rôznych kultúr z celého regiónu, napísal vo svojom e-maile vedúci výskumu David Jacques z Open University vo Veľkej Británii.


„Možno sme objavili kolísku Stonehenge, príčinu, prečo stojí tam, kde je,“ napísal David Jaques.


Nový objav taktiež môže pomôcť zistiť totožnosť ľudí, ktorí postavili prvé stavby v Stonehenge. Niekoľko obrovských borovicových kolov, snáď totemových stĺpov, bolo vztýčených v Stonehenge približne pred 8500 až 10.000 rokmi, ale až doteraz tu neboli presvedčivé dôkazy o obývaní tejto oblasti v tak dávnej minulosti. Nový výskum naznačuje, že tieto starodávne stavby snáď boli postavené ako pocta posvätnému loveckému miestu.

Záhadný monument

Po desaťročia boli ľudia udivení zo záhadných kamenných stavieb, postavených približne pred 5000 rokmi na wiltshireskych pláňach v Anglicku. Nikto nevie, prečo pradávni ľudia postavili tieto stavby, niektorí veria, že tu bolo miesto uctievania slnečného kalendára, zatiaľ čo ostatní si stále myslia, že je to symbol jednoty alebo prípadne, že staviteľov Stonehenge inšpirovali zvukové ilúzie.

Obrovské megality známe ako pieskovcové balvany sú vysoké 30 stôp a vážia až 25 ton, zatiaľ čo menšie modré kamene vážia 4 tony. Vedci sa domnievajú, že obrovské balvany pochádzajú z lomu blízko Marlborough Downs, ktorý leží iba 20 míľ (32 kilometrov) od presláveného náleziska, zatiaľ čo modré kamene pravdepodobne pochádzajú z Preseli Hills vo Walese, ktoré sa nachádzajú približne 156 míľ (250 km) od Stonehenge.

Staré fotografie

David Jacques si prezeral archívne fotografie z oblasti v okolí Stonehenge, keď zbadal miesto známe ako Vespasiánov tábor, nachádzajúce sa len jednu míľu ďaleko od Stonehenge, stojaceho v blízkosti mestečka Amesbury.

Uvedomujúc si, že dosiaľ nebolo toto miesto úplne preskúmané, začal David Jacques prehľadávať túto oblasť, ktorá ukrývala sladkovodný prameň.

Pretože zvieratá rady prichádzali a pili z takýchto prírodných žriediel, David Jacques sa domnieva, že sa pravekí ľudia mohli taktiež vedľa neho usadiť.

Výskumný tím objavil približne 350 zvieracích kosti a 12.500 úlomkov pazúrikových nástrojov, ako aj mnoho dôkazov po ohniskách. Podľa karbónového datovania bola táto oblasť obývaná ľuďmi od roku 7500 p.n.l. do roku 4700 p.n.l. – čo je zhruba 5000 rokov pred postavením prvých kameňov v Stonehenge.

„Na jar tento prameň pôvodne priťahoval veľké zvieratá, čo mohlo napomáhať k ich lovu, a to mohlo viesť k predstave, že sa táto oblasť začala považovať za posvätné lovecké miesto,“ napísal David Jacques.

Okrem toho vedci zistili, že nástroje zhotovené z pazúrika pochádzajú z jednej oblasti v Anglicku, ale tvarovo zodpovedajú štýlom z ostatných regiónov (napríklad kamenný nástroj zhotovený štiepaním z Welshskej alebo Cornwallskej bridlice bol vyrobený v tvare typickom pre Sussex). To by mohlo naznačovať, že ľudia pochádzajúci z rôznych regiónov sa spoločne stretávali na tomto mieste, píše o tom ďalej David Jacques.

Pravekí stavitelia?

„Nálezy by mohli pomôcť vedcom zistiť, prečo si pravekí stavitelia Stonehenge zvolili na jeho výstavbu práve toto miesto,“ povedal David Jacques.


„Objavili sme most, ktorý vedie cez transformáciu kultúrnej pamäti o zvláštnosti tohto miesta, kde bolo možné postaviť neskôr kamene. Blížime sa k pochopeniu pohnútok staviteľov k postaveniu kameňov – je to všetko o predkoch, ale o tých, za ktorými musíme isť hlboko do minulosti pred dobu, než bol realizovaný zámer vybudovať kamenný monument na tomto mieste,“ napísal David Jacques.


„Objavy ukazujú, že tu bol značný záujem o krajinu v okolí Stonehenge dlho predtým, než na ňu dopravili a postavili kamene,“ povedal Timothy Darvill, archeológ z Bournemouth University vo Veľkej Británii, ktorý nebol zapojený do výskumu.

Vykopávky, ktoré sa začali v Stonehenge už v roku 2008, taktiež potvrdili skoršie využívanie megalitického miesta. Avšak čo robí objavy uskutočnené v Amesbury výnimočnými, je obrovský poklad v podobe zubrích kostí objavených na tomto mieste, ktorý naznačuje, že na jar tu bola prirodzená migračná cesta divokých zubrov, dodáva Timothy Darvill.

Televízny program o nálezisku v Amesbury odvysielala televízna stanica BBC 4 29. apríla 2013...


VIDEO (EN) nájdete na tejto adrese.


Video: http://www.youtube.com/user/OUlearn

Tia Ghose, 23. apríla 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/28881-stonehenge-hunting-ground-discovered.html

Foto: David Jacques

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Stonehenge
http://cez-okno.net/stonehenge-0


Sekcie: 
máj 09, 2013 23:40 popoludní

 

 

Top