Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav starodávnej sochy hráča loptovej hry v Mexiku

Starodávna žulová socha predstavujúca zoťatého mezoamerického hráča loptovej hry bola objavená na predkolumbovskom nálezisku Piedra Labrada v juhovýchodnom mexickom spolkovom štáte Guerrero pri opravách vodovodného potrubia.


Socha vysoká 5 stôp a 4 palce bola datovaná do obdobia najmenej spred 1000 rokov a predstavuje jedinca s prekríženými rukami a s nohami do „O“.


„Môžeme povedať, že socha predstavuje hráča loptovej hry, pretože tomu napovedajú všetky znázornené atribúty,“ uviedol pre Discovery News Juan Pablo Sereno Uribe, archeológ z Národného inštitútu antropológie a histórie (INAH).


„Na hlave má nasadenú ozdobnú prilbu, zatiaľ čo v páse má charakteristické yugo. Bol to pravdepodobne hrubší opasok, ktorý chránil túto časť tela v priebehu loptovej hry,“ dodal na vysvetlenie Juan Pablo Sereno Uribe.

Na nálezisku Piedra Labrada rozprestierajúceho sa na ploche 1,24 štvorcových míľ bolo zatiaľ odkrytých 50 budov, 5 ihrísk na loptové hry a viac ako 20 sôch v rozličných veľkostiach, ktoré znázorňujú antropomorfné postavy, hadie hlavy a slimáky.

Socha predkolumbovského hráča loptovej hry bola objavená na najväčšom ihrisku na loptovú hru v tvare tlačeného písmena „I“, dlhého približne 131 stôp.

„Na troch ihriskách sme objavili sochy hadích hláv, ale na žiadnom ďalšom sme neobjavili sochu hráča loptovej hry. Veľmi málo toho vieme o hre, ktorá sa hrávala na týchto ihriskách. Jediné, čo vieme, je, že sa na hru používala veľmi ťažká lopta zhotovená z gumy a hráči hádzali navzájom po sebe loptou z jednej strany ihriska na druhú,“ povedal Juan Pablo Sereno Uribe.


„Pri niektorých hrách predpokladáme, že hráči mohli udrieť do lopty iba pomocou zápästia, čo vysvetľuje aj znázornenie ochrany yoke na soche,“ dodáva na vysvetlenie Juan Pablo Sereno Uribe.


Socha mohla byť vytesaná pôvodnými domorodými obyvateľmi – Mixtékami, približne okolo roku 600 n.l., a bola objavená v dvoch samostatných kusoch. Hlava, ktorá bola oddelená od krku, a samotné telo, ako keby bola socha hráča zoťatá.

Mezoameričania maľovali sochy a objekty na červeno a potom ich rituálne „usmrtili“ tak, že ich rozbili na kusy. Používali ich ako obetu pri rituáloch na konci kalendárneho cyklu a potom ich obradne pochovávali.

Podľa Juana Pabla Sereno Uribeho dokazuje objav sochy zoťatého hráča loptovej hry spolu s existenciou veľkých ihrísk pre loptové hry blízko chrámov a námestí to, že lokalita Piedra Labrada bola mesto s veľkým rituálnym významom.

Na záver rozhovoru Juan Pablo Sereno Uribe dodal, že prieskum tejto lokality v budúcnosti bude ešte potrebný.


„Výskum mestskej architektúry a umeleckého dedičstva sa práve iba začal,“ povedal na záver Juan Pablo Sereno Uribe.


Rossella Lorenzi, 4. júna 2013

Foto: INAH

Zdroj: http://news.discovery.com/history/archaeology/ancient-ball-player-statue...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


PREDKOLUMBOVSKÉ KULTÚRY nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


Sekcie: 
jún 17, 2013 15:41 popoludní

 

 

Top