Obrázok používateľa CEZ OKNO
OBJAVME TAJOMSTVO ĽANU

Oblečenie VÝNIMOČNÉ tým, že je TRADIČNÉ...
...bežne NOSITEĽNÉ napriek tomu, že je ORIGINÁLNE...
...a KRÁSNE práve tým, že je JEDNODUCHÉ...

O ľuďoch, ktorí objavili čaro ručnej práce a tradičných materiálov..., ktorým záleží na tom, aby tieto tradície neupadli do zabudnutia a aby sa šírili medzi ľudí práve vrátením tradičných výrobkov do bežného života...

Rozhovor s Miškou Hetényiovou

www.pohan.sk


Občianske združenie BIMBULA má za cieľ pomôcť mladým a deťom, aby nezabudli na svoje korene, ctili predkov a vážili si prácu ľudských rúk. Ako ste začínali?

Občianske združenie (http://www.pohansk.meu.zoznam.sk/) sme založili ešte v roku 2005 a mali sme pôvodne v pláne pracovať v regióne a oživovať tradície, keďže všetkých nás to ťahalo k tomu starému, ľudovému, pôvodnému, slovenskému... lenže potom prišlo niekoľko rokov, keď nás pohltila práca, odvialo niektorých z nás do zahraničia a nebolo na dobrovoľnícke aktivity času. Sem tam sme zorganizovali stretnutia pri vatre, podujatia pre deti... sami sme boli rodičmi a tak to prichádzalo spontánne... oboznámenie detí so starými výrobnými postupmi, so starými materiálmi, s tým ako sa dá takmer všetko potrebné spraviť vlastnými rukami. Postupne z toho vznikla myšlienka projektu Pohan (http://www.pohansk.meu.zoznam.sk/o-nas/). Dlhodobým cieľom projektu Pohan je vytvoriť Staroslovanskú dedinku. Tu by si deti mohli na vlastnej koži vyskúšať, ako sa žilo v dávnych dobách, ako sa ľudia obliekali, čo jedli, ako sa dokázali postarať o svoje živobytie aj bez výdobytkov modernej doby aj vyskúšať si tradičné remeslá, spoznať prastaré zvyky a zároveň získať úplne nový vzťah k prírode a k hodnotám vytvoreným ľudskými rukami. Na takýto projekt sú ale potrebné peniaze... veľa peňazí... V momente, keď nás napadlo vyrábať a predávať ľanové košuľky sme nejako tak samozrejme došli k tomu, že predajom týchto výrobkov zarobíme to, čo potrebujeme na projekt Pohan. A takto nejako v roku 2009 vznikla značka Pohan, pod ktorou ľanové vecičky predávame.

Značka POHAN je dobre známa ľuďom, ktorí chodia po prírodných festivaloch a jarmokoch, bol už záujem i z kamenných obchodíkov, kde všade sa môžeme s vašimi výrobkami stretnúť? A čo internet, dá sa objednať i tak?

Áno, presne tak. V sezóne, teda od mája do septembra chodíme po jarmokoch a akciách s dobovou tematikou. Pravidelne mávame stánok napríklad v Banskej Štiavnici, v Nitre, v Beckove, boli sme už aj v Levoči, v Detve a na rôznych iných miestach a podujatiach. Skutočne si všímame, že značka Pohan sa dostáva do povedomia. Celoročne funguje predaj cez e-Šopu (http://www.webareal.sk/esopaupohana/) - tak voláme náš internetový obchod. Tak isto fungujeme na predajnom portále www.SAShE.sk, ktorý je určený pre slovenských výrobcov hand made tvorby. Stále častejšie sa stretávame s požiadavkou zákazníkov na to, aby si naše vecičky mohli "ohmatať" a vyskúšať a tak túto jeseň budeme pracovať na tom, aby sme umiestnili naše výrobky aj do kamenných obchodov.


Dnes čoraz viac vyhľadávame prírodné produkty, nie je nám ľahostajné čo nosíme. Hovorí sa, že kto mal aspoň raz na sebe košuľku, už na to nezabudne. Kedy bolo jasné, že pôjdete touto cestou?

Celé to nejak tak "vzniklo" z milej príhody s originálnou košuľou. Ivan (dnes predseda OZ) jedného dňa zachránil kus starého plátna od niekoho, kto ho chcel vyhodiť. Bolo to plátno hrubé, konopné, hodne používané, pretože bolo bielučké a mäkučké. Tie najlepšie myšlienky prichádzajú nenápadne a on jednu takú práve vtedy mal. Z plátna by bola super kušeľa! Jeho žena Janka práve nemala doma šijací stroj a tak poprosil kamarátovu sestru, či by mu košeľu ušila... Slovo dalo slovo a košeľa uzrela svetlo sveta. Nebola dokonalá, nebola vôbec ušitá profesionálne, zrejme úplne inak, ako sa také bežné košele šijú, avšak Ivan, výrazný typ chlapa, v nej vyzeral skvele. Možno aj vďaka jeho zjavu, výške a mohutnosti sa stal v tej košeli neprehliadnuteľným... (Nechce si to priznať :-), ale je rád stredobodom pozornosti, čo mu košeľa na 100% zabezpečila. Dá sa bez problémov do reči s cudzími ľuďmi, zavtipkuje, podebatuje a nechá si pochváliť košeľu. Čím častejšie sa toto dialo, tým častejšie prichádzali reakcie typu "odkiaľ tú košeľu máš?" a "kde sa dá taká kúpiť?" a "aj ja chcem takú!" No a v jeden večer sme tak sedeli pri medovinke na terase na Bimbuli (dnes Medvecké) a logika nás nepustila inde, len k tomu, že: "keď také košele ľudia chcú, tak im ich dajme!" Občianske združenie bolo formálne založené už dávno, v roku 2009 sme ešte disponovali nejakým tým voľným časom a tak sme sa dali do toho a začali zháňať látku... konopná sa vďaka našej legislatíve, bohužiaľ, nedala zohnať (ale príde aj k tomu že bude), preto sme našu pozornosť upriamili na ľan. Čo sme sa v tých časoch nacestovali... a na vlastné náklady... boli sme nadšení naivní rojkovia a idealisti.... Nadšení sme stále, len sa pomaličky meníme na realistov :-). Stále to robíme ako záľubu a hoci tomu venujeme všetok náš voľný čas, zas a znova sa presviedčame o tom, že to má zmysel...


Dá sa povedať, že ľudia prechádzajú akýmsi prerodom a tak ich to prirodzene ťahá k zvykom predkov?

Myslím, že stále viac ľudí pociťuje silnú potrebu uniknúť zo systému, v ktorom žijeme. Keď raz človek uviazne medzi počítačom a televízorom, odrazu sa ocitne v slepej uličke... Veľa ľudí sa z tejto situácie snaží dostať práve prostredníctvom návratu k prírode a tým prirodzene k našim predkom, ktorí žili v prírode a boli s ňou spätí. Vtedy veľa ľudí aj osloví pohanstvo, teda "náboženstvo" prírody. Ľudí lákajú staroslovanské obrady, starodávne zvyky a vtedy sa začína nejaký ten prerod...


A keby vám jedného dňa niekto zavolal, že by sa o starodávnych zvykoch chcel dozvedieť viac?

A viete, že sa to už stalo? Síce to bolo v písomnej forme, teda e-mailové otázky, avšak ľudia sa naozaj zaujímajú o starú vieru, o rituály, zvyky, staré predkresťanské tradície. Odpoveď býva individuálna, ale všeobecne sa dá odkázať na stránku Občianskeho združenia Bimbula (http://www.pohansk.meu.zoznam.sk/), kde máme kalendár (http://www.pohansk.meu.zoznam.sk/kalendar/) - teda najvýznamnejšie sviatky počas roka, so stručným popisom. Málokomu unikne, ako veľmi sa časovo prekrývajú pohanské sviatky s kresťanskými... Veľmi zaujímavé sú aj stránky www.védy.sk, ktoré sú vhodné pre záujemcov o hlbšie štúdium. No a potom môžeme poslúžiť osobnými skúsenosťami s obradmi, ktoré sme sami vykonali... Napríklad zimný a letný slnovrat, sú obrady vykonávané v širšej skupine, u nás to bola rodina a priatelia. Osobne vykonávam aj obrady v súkromí, napríklad obrad Nového začiatku, čo obrad Čistenia domu. V tomto smere dám veľmi veľa na vlastnú intuíciu a šiesty zmysel a nechávam sa nimi viesť...


Ako vyzerá váš bežný deň?

Zaujímavá otázka, neviem však, či sa dá v mojom prípade na ňu odpovedať, bežný deň totižto nemávam :-) Každý deň je pre mňa výnimočný, každý jedinečný a na každý sa nesmierne teším... Okná mojej spálne sú otočené na východ a tak sa ráno budím so slnkom a z postele vidím starú brezu, ktorá ma víta do každého nového rána, urobí mi obrázok o počasí a ja sa na ňu vždy usmejem... a ona na mňa... :-) A potom to už ide... práca (zatiaľ v systéme) - kancelária, auto, sklady, auto, výroba, auto, kancelária - no a medzitým - Pohan. Dennodenne popri práci spravujem stránky, vybavujem objednávky, odpisujem na e-maily, odosielam balíčky, fotím výrobky, píšem články... cez víkendy sme v teréne - hlavne v lete na jarmokoch, ale aj v zime mávame napríklad prezentácie, workshopy a podobné aktivity... Skrátka všetko to, čo mňa a celý náš tím baví a hlavne to, čo ma napĺňa a čomu verím...

Zoberme si modelovú situáciu. Doma mám len rifle a tričká, dojdem ku vám a reku - oblečte ma! :) Čo by ste mi ponúkli?

Je naozaj veľa ľudí, ktorí si obliekajú len rifle a tričká, čo je samozrejme úplne v poriadku. Nám sa výborne osvedčila kombinácia košuľka + rifle. Ste takto oblečený veľmi jednoducho a pritom si Vás isto každý všimne. Aj tá najjednoduchšia košuľka má veľmi atraktívny vzhľad. Napriek tomu, že je to tradičný odev, predsa dnes pôsobí až exoticky medzi všetkými tými tričkami.

Z muža v ľanovej košuľke sa razom stane junák (http://www.webareal.sk/esopaupohana/eshop/0/0/5/2-Kosulka-s-vylozenim-Sv...) a keď si na nej vyhrnie rukávy, ležérny nenútený prirodzený vzhľad ľanového plátna mu dodá neuveriteľný "sexepíl". Popritom získa ešte bonus v podobe extra príjemného pocitu pri nosení a to vďaka tomu, že je to vzdušný materiál s vynikajúcimi termoregulačnými vlastnosťami.

Pokiaľ by ste naopak, chceli kombinovať tričko s ľanovými gaťami, aj toto je úspešná kombinácia u zákazníkov, ktorí vedia oceniť osobitý dizajn a aj kvalitu materiálu, stáročiami overenú trvácnosť aj schopnosť prispôsobiť sa telu svojho majiteľa. No ako najlepší variant, a to hlavne v týchto horúčavách, sa javí kombinácia ľanovej košuľky a ľanových gatí. K tomu by som určite odporučila ľanovú spodnú bielizeň (zatiaľ pre mužov), teda naše superjemné ľanové trenírky, ktoré sme nazvali Treľanky :-) (http://www.webareal.sk/esopaupohana/eshop/1-1-Panske-lanove-odevy/3-2-Os...)

Rozlišuje sa oblečenie podľa príležitosti, pracovné, sviatočné a podobne?

Dnes je to zrejme čisto módna záležitosť, ale áno, tak ako dnes aj v minulosti bolo oblečenie robotné a sviatočné. Líšilo sa okrem iného aj tým, že sviatočné odevy boli bohato zdobené. V dávnej minulosti mali výšivky svoj obradný význam, vyšívali sa symboly, energetické žiariče a rôzne vzory s výpovednou hodnotou o nositeľovi, o jeho roli, postavení, spoločenskom statuse a podobne. Neskôr tieto zdobenia nadobudli hlavne dekoračný charakter. My sa snažíme našim zákazníkom ponúknuť aj možnosť dať si svoju košuľku vyšívať. Vyšívame zásadne ručne a ľudia si často vyberajú práve výšivky starodávnych symbolov (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.302636319865886.67327.23520517...). Takáto košuľka je potom jedinečná a veľmi cenená.

Ešte by som rada spomenula aj nočné oblečenie. V posteli strávime až tretinu svojho života a tak by nám nemalo byť jedno, v čom spíme. Ľan je prirodzene antibakteriálny, vhodný pre alergikov, neelektrizuje a preto nepriťahuje prach, dobre odvádza vlhkosť a teplo, v lete chladí, v zime hreje. Na jeseň opäť zahrnieme do našej ponuky úspešné nočné košele a momentálne máme stále za výhodnú cenu relaxačné župany (http://www.webareal.sk/esopaupohana/eshop/1-1-Panske-lanove-odevy/2-2-Sp...), ktoré sú vhodné aj ako domáci, či meditačný odev.

Pri takzvaných meditačných odevoch by som sa na chvíľu pristavila. Zo skúseností zákazníkov vieme, že pri meditáciách, či obradoch rôzneho charakteru je dôležitá energetická kvalita odevu, v ktorom obrad vykonávajú. Ľan je jeden z tých veľmi vhodných materiálov na tieto účely, pretože je to čistý prírodný materiál. Pri jeho pestovaní sa nepoužívajú chemické hnojivá. Ľan sa pestuje v menej úrodných pôdach, čím rastlina získava osobitú kvalitu v životaschopnosti, húževnatosti a sile, čo sa musí zákonite prejaviť na jej vibrácii. Zrejme aj preto sú z ľudového liečiteľstva známe zábaly z ľanového plátna ako podporný prostriedok pri liečbe svalových a kĺbových bolestí.

Na čo sa ľudia takmer nikdy nepýtajú, ale je to veľmi dôležité?

Málokedy sa ľudia pýtajú napríklad to, odkiaľ je ľan, z ktorého sú ušité naše výrobky. Pri rozhovoroch na našich prezentáciách sa k tejto téme zvykneme dostať. To dôležité, je myslím to, že ľanová tkanina na konfekčnú výrobu sa na Slovensku už nevyrába. Bohužiaľ. Ľanová priadza sa dováža z východnej Európy (napr. Bielorusko, Ukrajina...) a látka sa tká v Čechách, kde ju aj my nakupujeme alebo si ju nechávame tkať na objednávku. Naše výrobky sa šijú výlučne na Slovensku, máme v tíme dve šikovné krajčírky a ešte spolupracujeme s jednou chránenou dielňou. Rada by som ešte spomenula, že okrem zákazníkov zo Slovenska ich máme veľa aj v Čechách a naše výrobky putovali už aj do Belgicka, Holandska, Nemecka, Anglicka, Saudskej Arábie, Kanady či USA...

Ak by ste mali len jedno jediné slovo, čo by ste povedali našim čitateľom?

To slovo by bolo „láska“. A ako to súvisí? Nuž ako všetko so všetkým... ľan halí telo... telo je chrámom pre dušu... duša je chrámom pre lásku...

Ďakujem za rozhovor: )

CEZ OKNO sa zhováral Sokol


VŠETKO o čom sme tu písali nájdete na tejto adrese

exkluzívne.cez.okno

http://pohan.shopcezokno.sk/


Súvisiace:

SÚŤAŽ s e-Šopou u Pohana na Facebooku!
http://www.webareal.sk/esopaupohana/0/0/2/38

Kde nás stretnete v AUGUSTE?
http://www.webareal.sk/esopaupohana/0/0/2/36


august 13, 2013 23:59 popoludní

 

 

Top