Obrázok používateľa CEZ OKNO
Obrovská citadela z doby bronzovej nájdená v Rumunsku je trikrát väčšia ako Trója


Archeológovia ani netušili, aký obrovský bol ich projekt, keď pred takmer desaťročím začali s vykopávkami v Sântane v Rumunsku. Až teraz si uvedomujú, že majú dočinenia s obrovskými pozostatkami citadely z doby bronzovej. Konkrétnejšie ide o pevnosť, ktorá bola trikrát väčšia ako známa Trója.

›› Archeologická spravodajská sieť informovala, že spoločný tím rumunských a nemeckých archeológov začal s vykopávkami rumunskej citadely v roku 2009. Na chvíľu sa ich práca na vykopávkach prerušila, no pred pár rokmi sa znova dali dokopy a práca sa zintenzívnila. Odvtedy sa im podarilo identifikovať pozostatky 3400 ročnej citadely, ktorá pokrýva 89 hektárov.


3400 ročná citadela pokrýva 89 hektárov (Zdroj: ›› Aradon Romania)

Vedúci rumunskej sekcie výskumníkov, Florin Gogâltan, z Inštitútu archeológie a dejín umenia rumunskej akadémie v Cluj-Napoca ›› porovnal tieto dve archeologické vykopávky:

„Trója sa nachádza na 29 hektároch, Citadela v meste Sântana zaberá 89 hektárov. Budovy v Tróji boli vyrobené z kameňa, zatiaľ čo budovy v Sântane z hliny a dreva, čo naznačuje, že táto civilizácia bola rozvinutejšia a prispôsobila sa stavebným materiálom, ktoré mala k dispozícii. Stojíme pred jednou z najimpozantnejších a najväčších pevností v Európe.“

Po stáročia sa ›› Trója (založená v roku 3000 pred Kr. a opustená v roku 500 po Kr.) nepovažovala za nič iné ako len homický mýtus. Počas 19. storočia sa však nemecký archeológ Heinrich Schliemann rozhodol nájsť toto mesto obliehané Grékmi. Podarilo sa mu ho nájsť v Hisarliku v Turecku.

Do dnešného dňa vykopal rumunsko-nemecký tím 55 hektárov (135 akrov) „Starej citadely“ (CetateaVeche) v rumunskej oblasti Arad. Gogâltan ›› oznámil: „Po týchto meraniach sme našli niečo, čo nás vydesilo – obrovský palác dlhý 100 metrov a široký 40 metrov. Chceme pokračovať v kopaní a ak to bude možné, chceme, aby táto citadela vyzerala znova tak ohromne ako pred 3000 rokmi.“


Pohľad na zakryté vykopávky (Zdroj: ›› ibna)

Ich doterajšia práca naznačuje, že Stará citadela v Sântane bola postavená v 14. storočí pred Kr. počas doby bronzovej. Na zmapovanie pevnosti sa ›› použili moderné technológie. Rüdiger Krause, profesor na Geotheho univerzite vo Frankfurte a spoluvedúci vykopávok ›› povedal: „Citadela v Sântane je jedno z najväčších opevnení postavených počas zmienenej doby. Naším cieľom je zistiť, prečo bola postavená a k čomu slúžila.“

Gogâltan ›› oznámil, že práca na vykopávkach tejto citadely bude pokračovať budúci rok vďaka nemeckým archeológom, ktorí pomáhali poskytnutím pracovnej sily, finančných prostriedkov, ako aj potrebných špecializovaných zariadení. Krause okrem toho ›› oznámil, že „podľa návrhu sa má pracovať na tomto mieste celé tri roky.“


Práca na vykopávkach citadely z doby bronzovej bude pokračovať budúci rok (Zdroj: ›› Aradon Romania)

Podpredsedníčka rady v regióne Arad a primátorka mesta Sântana, Claudia Boghicevici sa ›› vyjadrila pre médiá na tlačovej konferencii, že aj orgány budú v tomto projekte podporovať archeológov. Taktiež rokovala o budúcich možnostiach a ›› uviedla: „Okrem miestnej hrdosti môže táto pevnosť súžiť ako turistický symbol nášho regiónu. Chceme túto archeologickú vykopávku zahrnúť do hlavného plánu a tým vytvoriť turistický pól v Sântane.


Obrázky artefaktov nájdených v rumunskej citadele z doby bronzovej. (Zdroj: ›› Consiliul Judetean Arad)

Úvodný obrázok: Letecký pohľad na vykopávky obrovskej citadely z doby bronzovej nájdenej v Rumunsku (Zdroje: ›› Florin Gogaltan)

Alicia McDermott

Zdroj: https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/bronze-age-cita...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Jana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Obsahujú Tartarské tabuľky dôkaz o najstaršom známom systéme písma? (TEXT+PODCAST)
https://cez-okno.net/clanok/obsahuju-tartarske-tabulky-dokaz-o-najstarso...

Najstaršie objavené písmo pochádza z Európy?
https://www.cez-okno.net/clanok/najstarsie-objavene-pismo-pochadza-z-europy

Seriál: DÁCIA
https://www.cez-okno.net/rubrika/serial-dacia


Sekcie: 
september 25, 2018 23:30 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýseptember 30, 2018 09:48 dopoludnia

  Komentár: 

  Vyzerat´- vykúkať
  Vizerať - vzhľad
  Prepáčte ale reže mi to oči keď niekto vybrane slová nevie.

 2. Obrázok používateľa Mima
  Mimaoktóber 01, 2018 23:09 popoludní

  Komentár: 

  Milý Anonymo, kto Vás učil slovenský jazyk? :DDD

 

 

Top