Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ochranná "bublina" okolo slnka sa scvrkáva

Nové údaje prezrádzajú, že heliosféra - energetické ochranné pole nášho slnečného systému - sa v poslednom desaťročí oslabilo o 25 % a teraz je najmenšie, odkedy sa pred 50-timi rokmi začalo s vesmírnymi pretekami. Vedcov zaráža, čo môže scvrkávanie tejto bariéry spôsobovať a chystajú sa vyslať sondu a študovať heliosféru. V nedeľu vypustia z lietadla na obežnú dráhu do výšky 150.000 míľ nad povrchom zeme na rakete Pegasus sondu Boundary Explorer (IBEX), ktorá bude "načúvať" šokovým vlnám, formujúcim sa na hranici medzi naším slnečným systémom a kozmickým žiarením.Dr. Nathan Schwadron z bostonskej univerzity hovorí: "Kozmický priestor, ktorý je súčasťou galaxie ako celku, to je pomerne drsné prostredie. Nachádza sa tam vysoko energetická galaktická radiácia, ohrozujúca všetko živé. Okolo 90 % tohto galaktického kozmického žiarenia odráža naša heliosféra; to hraničné pole nás chráni pred drsným kozmickým prostredím."

Heliosféru utvára slnečný vietor - kombinácia elektricky nabitých častíc a magnetických polí, vystreľujúcich rýchlosťou viac než milión míľ zo slnka a tá nás potom chráni pred intergalaktickým plynom, vypĺňajúcim medzery medzi slnečnými systémami. Na hranici, kde sa stretáva kozmické prostredie a heliosféra, vznikajú šokové vlny, odrážajúce medzihviezdne žiarenie, putujúce galaxiou. Vedci teraz dúfajú, že IBEX im umožní lepšie porozumieť, čo sa deje na tejto hranici a pomôže im predvídať, aký druh ochrany nám bude poskytovať v budúcnosti.

Keby nebolo heliosféry, škodlivé intergalaktické žiarenie by vôbec neumožňovalo existenciu života na zemi, pretože by zničilo DNA a podnebie by urobilo neobývateľným...

Richard Gray, Telegraph: "Sun´s protective ´buble´ is shrinking".

Zdroj: Telegraph.co.uk

Čerpané z: Prop.sk


Sekcie: 
október 22, 2008 03:40 dopoludnia

 

 

Top