Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očko: Amazónia – tajomné pradávne „vzory“

Nálezy v Amazónii vyvracajú zavedený názor, že dažďové pralesy neboli až do dnešných dôb vystavené vplyvu človeka.

V amazonskom regióne našli vedci stovky geoglyfov (obrích vzorov na zemi), podobných tým, ktoré sú súčasťou Stonehenge. Starodávne vzory boli ukryté v džungli. Viditeľnými sa stali vďaka odlesňovaniu a novým satelitným snímkam.

Na severozápade brazílskeho štátu Acre, na ploche viac ako 13 tisíc kilometrov štvorcových, sa nachádza asi 450 geoglyfov. Vzory v tvare kruhov a štvorcov dosahujú priemer 300 metrov a ich približný vek je 1,4-2,3 tisíc rokov.

Vedci pátrajú po účele týchto geoglyfov. Tvar hlinených priekop, ktoré tvoria vzory, ako aj ich štruktúra nenasvedčujú, že vznikli na obranný účel.

Archeológovia v ich blízkosti nenašli žiadne kultúrne artefakty, ktoré sa zvyčajne na takých miestach vyskytujú. Vysvetlením môže byť verzia, že dávni obyvatelia týchto miest nechali tieto objekty „čisté“ zámerne. Vedci sa domnievajú, že to mohli byť miesta rituálov a obradov.

Nejde tu len o záhadnosť vzorov, ale aj o skutočnosť, že vyvracajú zavedený názor o tropických pralesoch v minulosti bez zásahu človeka.

Vedci sa v súčasnosti snažia zistiť, či tieto miesta v čase vytvárania geoglyfov už boli pokryté lesom, ako aj to, ako mohli pôsobiť na okolitú krajinu.

Britský Stonehenge je o dvetisíc rokov starší, než jeho “amazonské dvojča”. V strede prstencov podobných, ako v Brazílii, sú však umiestnené kamene.

Zdroj: https://vk.com/wall-76071995_68378

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Geoglyfy
https://cez-okno.net/geoglyfy


september 27, 2019 04:20 dopoludnia

 

 

Top