Obrázok používateľa CEZ OKNO
Očko: NAŠLO SA ELDORÁDO? V neprístupných horách Kolumbie bolo objavené mesto

Vedci objavili predtým neznáme stratené mesto v izolovanej oblasti Sierra Nevada de Santa Marta, ktorá sa tiahne pozdĺž karibského pobrežia Kolumbie. Práve tu sa rodili legendy o zlatom meste Eldoráde. Preto je pravdepodobné, že tentoraz sa ho konečne podarilo nájsť.

Identifikované mesto bolo založené okolo roku 800 nášho letopočtu a počas španielskych dobyvačných výprav bolo opustené. Zrúcaniny ležia na vrchole strmého pohoria v nadmorskej výške 1 500 metrov, ukryté v hustých lesných húštinách.

Vedec z National Geographic Albert Lin a archeológ Santiago Giraldo, ktorí skúmajú tento región už 20 rokov, objavili starobylé mesto pomocou technológie nazývanej LIDAR, ktorá umožňuje „vidieť“ cez húštiny. Na palubu lietadla bolo umiestnené špeciálne zariadenie na „bombardovanie“ oblasti laserovými pulzmi s frekvenciou niekoľko tisíc krát za sekundu. To umožní vytvoriť podrobnú 3D mapu, ktorá odhaľuje topografiu oblasti a akékoľvek umelé artefakty na nej, voľným okom neviditeľné.

Vedci tvrdia, že objavené starobylé osídlenie bolo pravdepodobne vybudované záhadnou civilizáciou Tairona, ktorá kedysi obývala územia v pohorí Sierra Nevada a časť karibského pobrežia. O týchto ľuďoch je známe len málo. Ich existencia je však zdokumentovaná v záznamoch španielskych dobyvateľov, ktorých smäd po zlate viedol k vzniku legendy o Eldoráde.

Keď Španieli dorazili na karibské pobrežie modernej Kolumbie začiatkom 16. storočia a stretli sa s obyvateľmi Tairona, ohúrili ich zlaté ozdoby, ktoré domorodci nosili. Postupom času sa objavila legenda o tom, že zlatom bolo pokryté celé horské mesto. Španieli však Eldorado nenašli. Moderná technológia však vrhá na históriu kultúry Tairona v hornatej časti Kolumbie viac svetla.

„To je ten prípad, keď neočakávate objavenie strateného mesta. Ale potom sa ukáže, že je to naozaj možné, “povedal Lin pre Newsweek.

Archeológovia skúmajú oblasť už desaťročia, aby sa dozvedeli viac o civilizácii, ktorá existovala pred viac ako 500 rokmi. V blízkosti archeologického parku Stratené mesto (Ciudad Perdida, pozn. red.) bola objavená nová osada. Vedci sa domnievajú, že toto starobylé osídlenie vzniklo okolo roku 600 po Kristovi.

Zdroj: https://vk.com/wall-76071995_70822

exkluzívne.cez.okno


TÉMY: Ciudad Perdida – Stratené mesto~Záhadné artefakty Quimbaya~Lietadlá v starovekom Egypte?~Eldorado

Michaela M. Faitla hostí Sokol


Súvisiace:

Stratené mesto (Ciudad Perdida)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ztracen%C3%A9_m%C4%9Bsto

Eldorádo
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eldorado


november 15, 2019 03:17 dopoludnia

 

 

Top