Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bývalá sovietska top-špiónka Mukassejová zomrela

Moskva – So svojim manželom Michailom tvorili viacej ako 40 rokov "Pár snov" KGB, teraz zomrela ako 97 ročná: bývalá sovietska top-špiónka Jelisaveta Mukassejová je mŕtva. Oznámila to ruská Zahraničná tajná služba SVR v pondelok, podľa údajov agentúry Interfax. Mukassejová (krycie meno "Elsa") dodávala so svojim mužom Michailom ("Zephir") medzi 1939 a 1977 zo Západnej Eurípy a USA dôležité informácie do Moskvy. So svojim mužom boli "Pár snov“ KGB - "Elsa" sa dožila 97 rokov. Toto duo, ktoré pracovalo predovšetkým s kódovanými rádiovými správami, nebolo nikdy zadržané. Špionážna činnosť tohto páru bola oznámená až po jeho návrate do Moskvy, keď boli vyznamenaní vysokými rádmi. Michail Mukassej zomrel minulý rok vo veku 101 rokov.

Na návšteve u Charlie Chaplina

Pod krytím ako spolupracovník sovietského konzulátu v Los Angeles, využíval manželský pár od r. 1939 aj hollywoodske hviezdy. Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks a Mary Pickford, ktorí mali úzke kontakty na US politikov, boli u Mukassejov často ako hostia a vyrozprávali niektoré interné záležitosti, ktoré boli promptne odosielané do Moskvy.

Spätne v ZSSR sa naučila Mukassejová, narodená v chudobných pomeroch 29. marca 1912 v Ufe na Urale, viacere cudzie reči a bola nasadená aj na nemeckých nositeľov tajomstiev. Jej muž spravoval v tejto dobe rozsiahlu sovietsku sieť agentov od Anglicka až po Japonsko. "Obaja často riskovali svoj život", písalo sa v nekrologu SVR.

Až po vyjdení knihy "Zephir a Elsa" v 2006 o agentskom páre, boli známe podrobnosti z ich súkromného života. Tak zistila verejnosť, že Jelisaveta Mukassejová vlastne študovala biológiu a jej muž svojho času v Leningrade, dnešnom St. Petersburgu, sa vyučil za kováča.

Naviac boli počas ich celej špionážnej činnosti sprevádzaní ich dvoma deťmi, ktoré sú činné v ruskej filmovej branži. Po smrti jej muža v auguste 2008, sa čoraz viacej zhoršoval stav Jelisawety Mukassejovej. Zo srdcového infarktu, začiatkom septembra, sa už nezotavila. (APA)
Frühere sowjetische Top-Spionin Mukassej gestorben
Zdroj: http://derstandard.at/druck/1252771866607/Fruehere-sowjetische-Top-Spion...

Prevzaté z: protiprudu.info

Rubriky: 
september 23, 2009 07:49 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top